Lai izšķirtos, nav jāgaida, kamēr bērni izaug. Tā izdarīsiet tikai sliktāk

Lai izšķirtos, nav jāgaida, kamēr bērni izaug. Tā izdarīsiet tikai sliktāk

Vai jāpaliek kopā bērnu dēļ?
Nelaimīgiem vecākiem nav jāpaliek kopā bērnu dēļ, jo šķiršanās ir mazāk sāpīga, ja tā notiek, kad bērni vēl ir mazi, apgalvo jaunākie pētījumi.
Pirmais apjomīgais pētījums par šķiršanās ietekmi uz bērnu emocionālo stāvokli parādīja, ka lielāks negatīvu seku risks sliktas uzvedības un nepaklausības veidā iestājas vēlās bērnības un pusaudžu vecumā, ziņo Wsoe. 6000 bērnu, kas dzimuši Lielbritānijā, analīze parādīja, ka tie, kuru vecāki izšķīrās, kad viņiem bija 7 – 14 gadi, daudz biežāk cieta no emocionālajām un uzvedības problēmām, nekā tie, kuru vecāki palika kopā. Un jāatzīmē, ka ievērojamas atšķirības starp bērniem vecumā no 3 – 7 gadiem, kuru vecāki izšķīrās un tiem, kuri to neizdarīja, nebija. Londonas universitātes koledžas zinātnieki, kuri publicēja šo pētījumu, uzskata, ka šķiršanās nodara lielu ļaunumu pusaudžiem, bet ne bērniem agrīnā vecumā, jo viņi ir daudz jutīgāki un labāk saprot attiecību negatīvo dinamiku. Zinātnieku komanda izpētīja psihisko veselību 3, 5, 7, 11 un 14 gadus veciem bērniem, ieskaitot emocionālās problēmas, piemēram, neklausīšanu.
Viņi salīdzināja bērnus, kuri pārdzīvojuši ģimenes sairšanu ar tiem, kuri turpināja dzīvot pilnā ģimenē. Piektā daļa bērnu, kas piedalījās pētījumā, vēroja vecāku šķiršanos 3 – 14 gadu vecumā. Vecākiem bērniem emocionālas problēmas tika novērotas gan zēnu, gan meiteņu vidū, bet nopietnākas problēmas bija tieši zēniem. Pētījums parādīja arī to, ka pēc ģimenes izjukšanas, bērniem no bagātām ģimenēm arī ir problēmas ar psihisko veselību. Pētījums tāpat parādīja to, ka pusaudži, kuru vecāki izšķīrās, sāka sliktāk mācīties, lietot alkoholu, izmēģināja narkotikas un cieta no gremošanas problēmām.

Žurnālā “Sociālās zinātnes un medicīna” publicētajā pētījumā aprakstīts pētījums par to, kā šķiršanās ietekmē mātes finansiālo stāvokli. Sievietes sastādīja 90% no vientuļo vecāku īpatsvara un vairums bērnu pēc vecāku šķiršanās palika dzīvot pie viņām. Mātes pastāstīja, ka vidēji viņām bija vairāk problēmu ar psihisko veselību, nekā tām, kas izšķīrās ar vīru, kad viņu bērni bija vecāki. Uzskata, ka tas saistīta ar to, ka finansiālās sekas pēc šķiršanās bija vairāk samanāmas. Interesanti, ka lielāku stresu izjuta tie bērni, kuru vecāki pirms šķiršanās nebija strīdējušies. Viņiem ziņa, ka “vecāki vairs nemīl viens otru” kļuva par nepatīkamu pārsteigumu. Vēl kāds faktors, kas kaitē bērnam, ir pārmaiņas, kas ir neizbēgamas pēc šķiršanās. Jauni partneri, jauna skola, jaunas mājas – tas viss negatīvi ietekmē bērnu. Tāpēc padomājiet par bērniem, pirms pieņemat lēmumu, šķirties vai saglabāt ģimeni. Rūpīgi izvērtējiet visus iespējamos riskus!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!