Seksuāla tuvība uzmundrina garastāvokli, nostiprina saikni un piešķir dzīvei nozīmi
Kas dzīvei piešķir jēgu?
Tas ir jautājums, par kuru tiek diskutēts jau daudzus gadsimtus. Tomēr es domāju, ka mēs nekad īsti neesam atraduši piemērotu atbildi šim jautājumam. Pozitīvā psiholoģija gravitē apkārt tam, kas mūs kā cilvēkus padara piepildītus, laimīgus, kas mums sagādā prieku par dzīvi, kas liek mūsu dvēselei dziedāt, kas mūsu dzīvei piešķir jēgu un padara to dzīvošanas vērtu. Īsumā sakot - kas ir laba, laimīga un piepildoša dzīve.
Un, pamatojoties uz pozitīvo psiholoģiju, solidaritātes izrādīšana, laimīgu un piepildītu attiecību veidošana, cieņas izrādīšana, palīdzības piedāvāšana un dāsnuma parādīšana citiem cilvēkiem tiek uzskatīta par uzvedību, kas mūsu dzīvei piešķir jēgu.
Bet, vai tas ir viss? Es uzskatu, ka nē.
Džordža Mansona universitātes psihologu grupa ir veikusi pētījumu par seksuālo tuvību, un viņi mēģināja noteikt, vai sekss arī pozitīvi ietekmē mūsu dzīves perspektīvas. Patiesību sakot, ir arī daudz citu pētījumu, kas koncentrējas uz seksualitāti, taču vairumam no tiem ir tendence koncentrēties uz negatīvo aspektu - saikni starp intimitātes trūkumu un dzimumakta biežumu utt.
Tomēr psihologa Kašdana un viņa kolēģu veiktais pētījums koncentrējās uz seksualitātes pozitīvajiem aspektiem, kas ļoti smalki atbildēja uz jautājumu: vai iesaistīšanās biežās seksuālās aktivitātēs ietekmē mūsu skatījumu uz pasauli un palielina mūsu dzīves jēgu?
Pētnieki veica trīs nedēļu garu pētījumu, kurā piedalījās 152 koledžas studenti (35 vīrieši, 116 sievietes) aptuveni 24 gadu vecumā. Pētījumā tika pārbaudīta viņu seksuālās dzīves kvalitāte un biežums, kā arī viņu noskaņojums un vispārējais dzīves skatījums. 63% dalībnieku bija iesaistījušies ilgstošās, monogāmās attiecībās.
Viņiem lika glabāt dienasgrāmatu un veikt ierakstus katru vakaru trīs nedēļu garumā. Tas ietvēra viņu garastāvokļa sajūtu (pozitīvu vai negatīvu) pierakstīšanu, cik daudz seksuālo aktivitāšu viņiem bija šo 3 nedēļu laikā, kādu baudas līmeni viņi sasniedza šajos intīmajos brīžos, un, visbeidzot, viņu vispārējā piepildījuma sajūtu aprakstu. Pētnieki deva dalībniekiem brīvību pašiem interpretēt “seksuālās aktivitātes” nozīmi. Kamēr vieniem “seksuālās aktivitātes” nozīmēja iesaistīšanos dzimumaktā, citiem tas nozīmēja kaislīgu skūpstīšanos.
Pēc rezultātu analīzes Kašdans un viņa pētnieku komanda noskaidroja, ka seksuālās aktivitātes patiešām ir saistītas ar labu garastāvokli un paaugstinātu dzīves jēgas sajūtu. Tomēr viņi nebija pārliecināti, vai seksuālās aktivitātes ietekmēja labo garastāvokli, vai labais garastāvoklis bija par pamatu tam, ka personas iesaistījās seksuālās aktivitātēs.
Tātad, lai atbildētu uz mūžseno jautājumu par to, vai sekss patiešām piešķir dzīvei jēgu, pētnieku komanda veica cita veida analīzi. Viņi vēlējās uzzināt, vai sekss patiešām var uzlabot mūsu noskaņojumu un palīdzēt mums saglabāt šo piepildījuma sajūtu līdz rītdienai. Rezultāti bija pozitīvi. Bet tad viņi arī domāja, vai pozitīvais noskaņojums un prieka izjūta var būt par iemeslu tam, ka personas iesaistīsies seksuālās aktivitātēs arī nākamajā dienā. Rezultāti bija negatīvi.
Noslēgumā tas nozīmē to, ka seksuālās aktivitātes mūs patiesi nostāda tādā pozitīvā noskaņojumā un sniedz neizskaidrojamu prieka un piepildījuma sajūtu. Faktiski tas “mirdzums”, ko mēs visi esam pieredzējuši sakarā ar endorfīnu izdalīšanos mūsu smadzenēs, var piepildīt mūs ar gandarījumu, prieku un laimi dienu vai divas pēc seksuālās aktivitātes. Tātad, pētnieki uzskata, ka tieši seksuālās aktivitātes padara cilvēkus laimīgus. Ne tas, ka viņu laimes sajūta liek viņiem iesaistīties vairāk seksuālās aktivitātēs.
Turklāt psihologs Kašdans un viņa komanda arī salīdzināja dalībniekus, kuri bija mīlošās, monogāmās attiecībās, ar tiem, kuru nebija. Un, uzminiet nu? Viņi neatrada nekādu atšķirību viņu starpā starp viņu noskaņojumiem un piepildījumu pēc seksa. Citiem vārdiem sakot, šis secinājums liek domāt, ka vispārējs uzskats, ka dzimumakts mīlošās attiecībās ir vairāk apmierinošs nekā gadījuma sekss starp nejaušiem cilvēkiem, patiesībā ir nepareizs.