Kokosriekstu eļļas pielietojums ikdienā. Būsi pārsteigts
Skatoties uz austrumu sieviešu skaistumu, daudzi ir uzdevuši jautājumu, kur gan ir viņu noslēpums. Var jau, protams, veidot dažādas teorijas un katru reizi nonākt pie cita secinājuma. Taču izrādās, ka viena no galvenajām sastāvdaļām, kuru viņas lieto jau no agras bērnības, ir kokosriekstu eļļa. Tai piemīt patiesi brīnumainas īpašības. Tieši kokosriekstu eļļa, kura austrumu pasaulē ir kulta statusā, piešķir ādai svaigumu un gludumu, matiem – spīdumu un spēku, visam organismam – veselību. Ja vēl pavisam nesenā pagātnē kokosriekstu eļļu varēja sastapt tikai kosmētikas līdzekļu sastāvā, tad šodien mēs to varam iegādāties tīrā veidā. Atliek tikt skaidrībā, kā to lietot. To arī tūlīt darīsim.
Eļļas izgatavošana un uzglabāšana
Visi mēs zinām, ka sviestu izgatavo no piena produktiem, rapšu eļļu no rapšiem, olīveļļu no olīvām. Un ja šie procesi mums vairāk vai mazāk ir skaidri un saprotami, tad kokosriekstu eļļas rašanās izraisa dažu labu jautājumu. Bieži vien daudzi domā, ka tā tiek gatavota no tā saucamā kokosriekstu piena, un daļa taisnības tajā ir, bet pats process norit mazliet citādāk, nekā esam pieraduši domāt. Rieksta nobriešanas procesā šķidrums tā iekšienē kļūst blīvāks un pamazām pārvēršas mīkstumā – koprā. Tieši tas satur visas noderīgās sastāvdaļas. Eļļas spiešanas procesā tiek izmantoti sadalīti un izžāvēti riekstu kodoli. Tiek pielietota aukstā un karstā metode. Karstā ir efektīvāka, jo ļauj iegūt maksimālu rezultātu, taču daudz kvalitatīvāka ir aukstās spiešanas metode, jo tad tiek saglabāti visi vērtīgie vitamīni un taukskābes. Tad eļļa var iziet rafinēšanas etapu. Atšķirt rafinētu eļļu no nerafinētas var vizuāli. Tā eļļa, kas bijusi pakļauta papildus apstrādei, būs caurspīdīgāka un tai nebūs izteiktas smaržas. Nerafinētai eļļai būs izteikta kokosriekstu smarža, tā būs biezāka un baltā krāsā. Tagad par uzglabāšanu. Pie šī jautājuma ilgi kavēties nevajadzētu, jo šis produkts, šķiet, ir vismazāk cimperlīgais visā eļļu saimē. Ja temperatūra ir zemāka par plus divdesmit pieciem grādiem, eļļa vienkārši “sastingst”, pārvēršoties vienā gabalā, un mazliet atgādina ziepes. Tas arī viss. Nekādi ledusskapji un vēsi pieliekamie kambari, pat aizskrūvēt trauku nav nepieciešams, jo eļļa ar skābekli nereaģē. Pirms lietošanas varat trauku ar eļļu ielikt silta ūdens peldē. Tādos vienkāršos apstākļos kokosriekstu eļļu var uzglabāt vairākus gadus (bet diezin vai tas būs nepieciešams, jo nepirksiet taču uzreiz četrus kilogramus).
Sastāvs un noderīgās īpašības
Par šo varētu aizstāvēt disertāciju, jo kokosriekstu eļļa satur veselu rindu komponentu, ko mūsu organisms pats neizstrādā. Kokosriekstu eļļa, protams, nav vienīgais produkts, no kura mēs šīs vielas varam iegūt, tomēr šajā eļļā to ir visvairāk:
- hialuronskābe – dabisks mitrinātājs, ko pielieto kosmetoloģijā, lai cīnītos ar sausu ādu un grumbiņām. Eļļas sastāvā tās ir pietiekami, lai aizvietotu veselu rindu kosmētisko līdzekļu.
- vitamīni A, E un C, bez kuriem iedomāties cilvēka veselību un skaistumu ir neiespējami, jo tie ne tikai regulē apmaiņas procesus no iekšpuses, bet arī cīnās ar agresīvas ārējās iedarbības faktoriem.
- taukskābes, kuru starpā ir laurīnskābe, oleīnskābe, linolēnskābe un daudzas citas nepiesātinātās taukskābes.
Ļoti būtiska atšķirība no citām eļļām – kokosriekstu eļļa nesatur holesterīnu, un tas ir īpaši svarīgi tiem cilvēkiem, kuri kokosriekstu eļļu lieto ēdienu pagatavošanai. Kokosriekstu eļļa ļoti aktīvi tiek pielietota kosmetoloģijā, kulinārijā un pat medicīnā. Tādu cieņu pret sevi šī eļļa ir iemantojusi pateicoties lieliskajām baktericīdajām, pretvīrusu un pretsēnīšu īpašībām, kuras palīdz cīnīties ar dažādām problēmām. Jāatzīmē arī eļļas reģenerējošās īpašības, pateicoties kurām tā ātri palīdz atjaunot bojātu ādu. Sabalansētais eļļas sastāvs ļauj atjaunot ādas pH līmeni, normalizēt kolagēna un elastāna izstrādi. Tie ir galvenie komponenti, kas palīdz saglabāt ādas elastību un gludumu.