Veselībai noderīgās bazilika īpašības

Veselībai noderīgās bazilika īpašības

Laika posms vasaras beigās un rudens sākumā ir sezonas dārzeņu un garšaugu laiks. Daudzi no mums ir iecienījuši baziliku tā piesātinātā aromāta un saldeni – rūgtās garšas dēļ. Tas aug daudzos dārzos blakus pētersīļiem un dillēm. Šī garšauga nosaukums cēlies no grieķu vārda basileus, kas nozīmē “cars” vai “karalis”. Uzreiz varam iedomāties ar kādu cieņu senie cilvēki attiecās pret šo smaržīgo augu!

Bazilika vērtīgās īpašības

Indijā baziliks simbolizē viesmīlību, senajā Itālijā to izmantoja kā “mīlas zālīti”. Baziliks ir bagāts ar bioflavonoīdiem – īpašiem organiskiem savienojumiem, kas stabilizē hromosomu struktūru šūnās un neļauj tām sairt. Tādā veidā šūnas ģenētiskais materiāls kļūst noturīgs pret vēža veidošanos.

Bazilikam raksturīgā smarža ir pateicoties augstam ēterisko eļļu saturam, kurām piemīt spēcīga baktericīdā iedarbība. Vitamīns K, kurš ir bazilika sastāvā, paaugstina asins recēšanu. Bazilika smarža un garša izraisa apetīti, zaļās vai violetās lapiņas pievieno salātiem, zupām, gaļas un dārzeņu ēdieniem, picām, pastai, mērcēm un pastētēm. Pie mums to audzē kā dārza kultūru, bet ne visi zina par bazilika efektivitāti dažādu slimību ārstēšanā.

Kad sāksies vasaras sezona, audzē baziliku un sagatavo ziemas krājumus. Šeit būs daži padomi, kā to pielietot ārstnieciskos nolūkos.

Bazilika pielietošana ārstnieciskos nolūkos

Ja iekaisušas acis vai ausis

Acu slimību ārstēšanai (konjunktivīts, katarakta, glaukoma) lieto kaltēta bazilika uzlējumu. Viena ēdamkarote kaltēta bazilika uz glāzi karsta ūdens. Ar atdzesēto šķīdumu skalo acis vairākas reizes dienā. Bazilika novārījums noņem sāpes otīta gadījumā. Divas ēdamkarotes bazilika vārīt 0,5 litros ūdens uz mazas uguns, tad ļaut nostāvēties 10 minūtes. Komprese jāliek katru dienu, kamēr auss sāpes pāriet. Bez tam, var izmantot bazilika ēterisko eļļu, kuru var nopirkt aptiekā. Sasildītu eļļu iepilina ausī, pa 1 – 2 pilieniem. Tas mazina iekaisumu un sāpes.

Nervu sasprindzinājuma, locītavu un galvas sāpju gadījumā

Ja jāpārvar pastāvīga izdegšanas sajūta, nogurums, aizkaitināmība, apātija, jāsāk dzert bazilika tēja. Baziliku uzvāra glāzē ūdens, ļauj nostāvēties 15 – 20 minūtes. Lieto kopā ar šķēlīti citrona, cukuru vai medu, divas reizes dienā. Drīzumā spēki atjaunosies. Šī tēja noņem galvas un locītavu sāpes, ko izraisa sasprindzinājums. Sāpes pāries, ja pakošļā dažas svaigas bazilika lapiņas vai deniņos iemasē bazilika eļļu. Augs palīdz tikt galā ar stresu, stiprina nervu sistēmu, uzlabo pašsajūtu un paaugstina darba spējas.

Mutes dobuma iekaisuma, gadījumā, ja sāp kakls vai zobs

Šīs dabiskās zāles spēj iznīcināt līdz pat 99% mikrobu, kas atrodas mūsu mutē, nenodarot nekādu ļaunumu organismam. Ja uz vaigiem, mēles, smaganām ir brūcītes, tad baziliks tās lieliski sadziedēs. Ar bazilika novārījumu jāskalo mutes dobums vai jākošļā svaiga bazilika lapiņas. Tās der pakošļāt arī tad, ja ir angīna vai stomatīts. Augu pielieto arī cīņā ar zobu sāpēm, kariesu un zobakmeni. Lai nomierinātu sāpošu zobu, jāsakošļā dažas svaiga bazilika lapiņas un šo masu jāpatur uz zoba. Bazilika lapu novārījums stiprina smaganas. Kaltēta bazilika pulveri izmanto zobu tīrīšanai.


Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!