Pēc psihologu domām, šī viena frāze nekavējoties pārtrauks tenkošanu
Ah, tenkotāji. Jūs noteikti iedomājieties par kādu, vai ne? Varbūt tas ir jūsu greizsirdīgais draugs, kurš izbauda sulīgas baumas par citiem. Varbūt tas ir jūsu darba kolēģis, kurš katru pārtraukumu pievēršas tenku sarunām. Vai varbūt tas esiet jūs?
Jebkurā gadījumā neatkarīgi no tā, vai jums ir ieradums runāt par citiem cilvēkiem un viņu privāto dzīvi, fakts paliek tāds, ka tenkas ir bezjēdzīgas un aplamas.
Tāda uzvedība kā, piemēram, runāšana kādam aiz muguras un baumu izplatīšana par to, ka kāds kaut ko nav sasniedzis, var kaitēt gan tenkotājam, gan personai, par kuru tiek runāts.
Uzņēmējs un autors Šarons Šveicers, kurš ir arī Piekļuve Kultūrai dibinātājs, saka: “Ļaunprātīgu baumu izplatīšana ne tikai var sāpināt to personu, par kuru tiek tenkots, bet liek arī pašam tenkotājam izskatīties slikti - rupjā un nenobriedušā veidā.”
Un vēl kas - sociālais psihologs Laurent Bègue saka: “Apmēram 60 procenti sarunu starp pieaugušajiem notiek par kādu, kura nav klāt. Un vairumā sarunu šī persona tiek nosodīta.”
Tātad, patiesais jautājums ir: Kāpēc mēs tenkojam?
Varbūt tas jums var šķist pārsteidzoši, toties tas, ko mēs izvēlamies skatīties televizorā, daļēji ir pie tā vainīgs. Piemēram, padomājiet par visiem tiem bezvērtīgajiem realitātes šoviem, kurus katru dienu skatāmies televizorā, un par saturu, ko viņi rāda. Realitātes TV seriāli, piemēram, Keeping Up With The Kardashians vai The Bachelorette, tikai palielina mūsu apetīti pēc tenkām.
Vēl viens iemesls, kāpēc mēs nolemjam ļauties šai vainīgajai baudai, kaut arī mūsu sirdsapziņa mums kliedz to, ka tas ir nepareizi, ir tas, ka tenkas palīdz cilvēkiem radīt sociālās saites, jo ar nepatiku, ar kuru kāds dalās ar citiem, patiesībā veido stiprākus sakarus ar personu, nekā kopīgas patīkamas lietas.
Lieta ir tāda, ka, runājot kādam aiz muguras, nozīmē to, ka jūs riskējiet izskatīties kā sekla un rupja persona, tāpēc, runājot sliktu par citiem, tā ir pazīme, ka jūs patiešām uzticieties personai, ar kuru runājiet. Tas, savukārt, ļauj otrai personai justies ērtāk, daloties ar saviem noslēpumiem un dažām sulīgām detaļām par citas personas privāto dzīvi.
Skumji ir tas, ka cilvēki, kuri regulāri iesaistās tenkās, reti izjūt vainu vai nožēlu par baumu izplatīšanu par citiem un par viņu reputācijas aptraipīšanu. Tas, ko viņi parasti izjūt, ir biedrošanās un pieņemšanas izjūta. Bieži vien daudzi tenkotāji vienkārši izbauda citu cilvēku neveiksmes un nelaimes - kaut arī šāda bauda ir ļauna.
Tātad, ja jūs mums piekrītat, ka tenkas nav nekas vairāk kā prāta piebāšana ar sliktām lietām un ja vēlieties zināt, kā jūs variet sevi glābt no tenkošanas, vairs nemeklējiet, jo psihologi saka, ka šī frāze paveiks darbu: “Kāpēc tu man to stāsti?”
Sakot šo frāzi draugam, kurš mēģina jūs iesaistīt tenku sarunās, nekavējoties liks viņiem saprast, ka neesat ieinteresēts, kā arī neesiet apmierināts ar esošo diskusiju. Tenkotājs noteikti būs pārsteigts par jautājuma tiešumu, bet viņi arī sapratīs, ka jums nav tādu nodomu – tenkot par kādu.