Netīrumi – tas ir labi. Kāpēc vecākiem nevajag sargāt bērnus no mikrobiem

Netīrumi – tas ir labi. Kāpēc vecākiem nevajag sargāt bērnus no mikrobiem

Jaunais tēvs Džeks Gilberts, mikrobu ekosistēmu pētnieks no Čikāgas Universitātes, nolēma sīkāk papētīt, kādi varētu būt riski bērna veselībai, kas saistīti ar mikroorganismiem. Viņš zināja vispārpieņemtos noteikumus – cik bieži sterilizēt knupīti un kad nepieciešamas antibiotikas. Taču viņa personīgie pētījumi parādīja, ka pārlieku liela tīrība nodara vairāk ļaunuma nekā labuma. Zinātnieks saka: “Izrādījās, ka vairums tā saucamo risku ir pat vērtīgi . Ja knupis nokrīt zemē, jums vajag to tikai nolaizīt un iedot mazulim. Tas norūda bērna imūnsistēmu un padara mazuli stiprāku.” Gilberts ir arī grāmatas “Netīrumi – tas ir labi. Mikrobi kā palīgs jūsu bērna imunitātes attīstībai.” Aplūkosim interesantākās domas no šīs grāmatas.

Ko visi vecāki dara nepareizi?

Pārlieku bieži sterilizē visu, kam pieskaras bērns. Nelaiž bērnu pie dzīvniekiem. Pārāk bieži mazgā rokas un tīra bērna seju ar dezinficējošām salvetēm. Tas ir jādara gripas epidēmijas laikā, bet ne ikdienā! Un, ja suns nolaizīs bērna seju, tas nav bīstami, bet var būt pat ļoti noderīgi.

Roku dezinfekcijas līdzekļi – labi vai slikti?

Pārsvarā – slikti. Silts ziepjūdens – lūk viss, kas vajadzīgs. Pat vēss ūdens bērnam kaitē daudz mazāk, kā nemitīga sterilitāte.

Vai piecu sekunžu likums darbojas? (Lieta, kas nokritusi zemē un atrodas tur mazāk kā piecas sekundes neskaitās netīra).

Ja uz jūsu grīdas nav kaut kāda bīstama infekcija, kas mūsdienu dzīvokļos ir maz ticams, paceltās lietas nav bīstamas.

Ko darīt ar knupi, kas nokritis zemē?

Nolaiziet to un dodiet bērnam! Pētījums, kurā piedalījās 300 tūkstoši mazuļu, kuru vecāki tā darīja, pierādīja, ka šādi bērni mazāk cieš no alerģijas, astmas, ekzēmas un vispār ir daudz veselīgāki.

Alerģijas ir sekas tam, ka mēs pārlieku sargājam mazuli?

Neapšaubāmi! Pagātnē mēs pārtikā vairāk lietojām fermentētu pārtiku, kas bija bagāta ar visdažādākajām baktērijām, bet bērni vairāk kontaktējās ar dzīvniekiem, augiem un zemi. Mūsdienās mēs pārsvarā atrodamies telpās, sterilizējam visu sev apkārt un mūsu imunitāte ir kļuvusi pārlieku jutīga. Mūsu aizsargšūnas – neitrofīli no ilgstošas bezdarbības ir kļuvušas agresīvas, un, kad tām beidzot nākas saskarties ar kaut ko svešu – piemēram, ar ziedputekšņiem, tās “sajūk prātā” un sākas iekaisums. Tā sākas astma, ekzēma un dažādas pārtikas alerģijas.

Ko vajadzētu atļaut bērnam?

Veselīgs ēdiens – tas ir sarežģīti, bet ļoti svarīgi. Bērniem jādod krāsaini, daudzveidīgi dārzeņi, vairāk šķiedrvielu, mazāk cukura. Bet vispār, ļaujiet bērnam izzināt pasauli! Ja bērns ir pareizi vakcinēts, saskarsme ar mikrobu pasaules izaicinājumiem padarīs viņu tikai stiprāku!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!