Stress un trauksmes izjūta nu jau ir divas no visbiežāk sastopamajām mūsdienu pasaules problēmām cilvēku dzīvēs. Kā no tā izvairīties?

Stress un trauksmes izjūta nu jau ir  divas no visbiežāk sastopamajām mūsdienu pasaules problēmām cilvēku dzīvēs. Kā no tā izvairīties?

Labā ziņa - ir iespējams kontrolēt stresa līmeni organismā un cik bieži tu atļauj stresam sevi nomākt. Lai izvairītos no negatīvajām sekām, kas bieži vien atspoguļojas kā depresija, ‘’izdegšanas sindroms’’ un trauksmes lēkmes, ir nepieciešams ņemt vērā pāris noteikumus un izstrādāt jaunus ieradumus, kas palīdzēs pārvarēt stresa situācijas. Ar informāciju, ko satur šis raksts, būs iespējams ne vien saglabāt vēsu prātu, kad tas nepieciešams, bet arī novērst lieka stresa uzkrāšanos organismā.

Lūk, 15 padomi kā tikt galā ar stresu:

1. Velti laiku saviem hobijiem

Efektīvi organizējot savu laiku ir iespējams darāmos darbus paveikt ievērojami ātrāk, tādējādi, vari atveltīt vairāk laika, tam, kas tev sagādā prieku, nav būtiski, vai tā ir rakstīšana, fotografēšana vai kāds sporta veids, tas ir laiks, ko tu velti sev! Nav labāka veida kā mazināt stresa apjomu savā dzīvē – vienkārši koncentrēties uz labo!

2. Koncentrēšanās optimizācija darba laikā

Nevar noliegt, ka mūsdienās koncentrēties darbam ir sarežģīti, īpaši gadījumā, ja ik pa laikam iezvanās telefons vai grupas sarakstes dēļ telefons nebeidz vibrēt tavā kabatā. Lai efektīvi un ātri paveiktu darāmos darbus, velti pāris minūtes pirms darba sākuma, lai likvidētu iespējamos uzmanības novēršanas faktorus, piemēram izslēdz telefonu vai atstāj to citā telpā, kā arī neizmirsti paēst pirms ķeries pie darba, lai burkšķošs vēders nebūtu iemesls tam, ka nespēj koncentrēties darbam.

3. Informācijas apjoms

Iespējams, tieši informācijas apjoms, ko redzam un dzirdam sev apkārt ir lielākais stresa cēlonis. Pateicoties internetam, reklāmām un televīzijai, mūsdienās informācijas apmēri ir neizmērojami un tik tiešām nav iespējams visu uztvert un atcerēties un tam arī nav nekādas vajadzības, patiesībā tas ir pat kaitīgi cilvēka organismam. Lai pasargātu sevi no nevajadzīga stresa, nepieciešams izveidot filtru, kas kontrolē informāciju un tās kvalitāti. Pievērs uzmanību tikai tam, kas tev patiesi interesē un ir noderīgs taviem nākotnes plāniem. Lai tiktu galā ar šo uzdevumu, ir jāapzinās, kas ir tavi mērķi un kādu dzīvi tu sev vēlies.

4. Lūdz pēc palīdzības

Cilvēks ir ārkārtīgi sociāla būtne, kas nemitīgi tiecas pēc kontakta ar citiem cilvēkiem. Tādus daba mūs ir radījusi, lai izdzīvotu, mums nākas sadarboties savā starpā. Gadījumos, kad tas ir nepieciešams, lūgums pēc palīdzības var patiesi uzlabot tavu garastāvokli un visu dienu kopumā. Tik vienkārši!

5. Meditē

Ieņem ērtu pozu un atļauj savam ķermenim relaksēties, koncentrējies vien uz savu elpošanas ritmu, veicot lēnas un dziļas ieelpas, sajūti kā darbojas tava diafragma. Pāris minūtes šāda vingrinājuma un domas būs noskaidrojušās, tā kā ķermenis un prāts būs saņēmis sev nepieciešamo atslodzi. Tā tu spēsi pieņemt lēmums ar gaišu prātu, ne emociju un stresa vadīts. Internetā ir pieejama informācija par dažādām meditācijas tehnikām, izvēlies sev atbilstošo un tik uz priekšu!

6. Esi te un tagad

Ja jūs ilgstoši domājat par pagātni un tās kļūdām, tāpat kā uztraucaties par notikumiem nākotnē, jums jāsaprot, ka šīs darbības ir nozīmīgs faktors stresa uzkrāšanai organismā. Šāda uzvedība būtu jāapzinās un jābeidz, tā kā tā nesniedz jūsu dzīvei ne mazāko labumu, tieši otrādi. Kad apjaušat, ka kārtējo reizi gremdējaties nevēlamās atmiņās, nekavējoties atgriezieties tagadnē. Mēģiniet dažas minūtes koncentrēties uz to kur jūs patlaban esiet, ko jūs dzirdat sev apkārt, pēc kā smaržo gaiss un kā jūs šobrīd jūtaties.

7. Ieturiet nesteidzīgas pusdienas

Izvairieties no stresu uzdzenošajām ātrajām ēstuvēm! Atrodiet klusu, nesteidzīgu vietu, lai ieturētu maltīti. Ieteicams, tai ir omulīgs interjers un patīkama atmosfēra kā arī garšīgs ēdiens. Izbaudiet katru kumosu, kārtīgi to sakošļājot, īpašs triks, lai panāktu vēlamo efektu - starp kumosiem, atlieciet piederumus atpakaļ uz galda. Novērtējiet, cik baudāmi ir būt šeit un tagad, atpūšoties pēc labi padarīta darba.

8. Pārvaldiet savu dienu gudri

Šeit viss ir vienkārši. Vadoties pēc savām vajadzībām, izveidojiet nosacījumus, lai sasniegtu optimālu balansu starp brīvo laiku un darba stundām. Kā piemēram, gadījumā, ja esat ‘’nakts pūce’’ un miegs ir rīta pusē ir neatņemama jūsu dzīves sastāvdaļa, saplānojiet savu dienu tā, lai uzsāktu darbu sev nepieciešamajā laikā.

9. Domu lasīšana nav viegls darbiņš!

Izvairieties no apkārtējo cilvēku rīcību un sacīto vārdu pārspīlētas analizēšanas. Iespējams, jums šķiet, ka domu lasīšana ir jūsu stiprā puse, taču bieži vien, tā rīkojoties, rodas neskaidrības un pārpratumi, kas noved pie konfliktiem, tā nodrošinot visiem nepatīkamas emocijas un stresu. Lai izvairītos no nevēlamām sekām un liekiem pārdzīvojumiem, gadījumos, kad neesi pārliecināts, ko domāt, labākais rīcības plāns ir uzdot papildus jautājums, lai skaidri un gaiši izprastu otra cilvēka sacīto.

10. ‘’Multitaskings’’

Ja uzdevums pieprasa lielu smadzeņu piepūli, ieteicams to nesavienot ar citiem darāmajiem darbiem, tā kā tas samazinās darba izpildes kvalitāti un aizņems vairāk laika kā nepieciešams, izraisot apjukumu un stresu. Maksimāli koncentrējies uz vienu darbu un izdari to līdz galam un tikai tad ķeries pie nākamā. Protams, ‘’multitaskings’’ ir iespējams, ja apvieno vienkāršas darbības kā dziedāšana un dejošana, grīdas mazgāšana un dejas, jo tie neprasa intensīvu smadzeņu darbu.

11. Sāc lietot plānotāju

Ir laiks iegādāties plānotāju, ja vēlies būt labi organizēts. Aizmirsti par ierasto uztraukumu, ka varētu nokavēt darba tikšanos. Pieraksti visu nepieciešamo informāciju par nākotnes plāniem un pārbaudi savus ierakstus iesākot jaunu dienu.

12. Centies saglabāt savu dienas grafiku pēc iespējas vienkāršāku

Plānojot savu grafiku, koncentrējies uz svarīgiem uzdevumiem un tiem, kurus ir pēdējais laiks paveikt, pirms tie tiek iekavēti. Atceries, ieplānojot pārāk daudz darāmos darbus vienā dienā, viss, ko tu panāksi ir organisma pārslodze liels stresa slogs.

13. Ietaupi savu laiku no rītiem

Sakārtojot skolas somu vai darba portfeli, kas paredzētas nākamajai dienai, ir svarīgs un pietiekoši vienkāršs uzdevums, ja tiek paveikts iepriekšējā vakarā. Rīkojoties apzinīgi, aiztaupīsi sev liekas bažas. Bieži vien, kārtot somu no rīta vai izvēlēties apģērbu, ko vilksi, ejot uz darbu, ir pārlieku laikietilpīgi, mēdz sagādāt milzu stresu un iespēju, ka būsi piemirsis kaut ko iespējami ļoti svarīgu.

14. Vienmēr centies būt punktuāls

Kādēļ gan izvēlēties stresu, kas tevi pārņem, kad kavē uz darba tikšanos pār iespēju morāli sagatavoties mierīgā gaisotnē 10 minūtes pirms nozīmētās tikšanās?

15. Vai mana problēma tik tiešām ir nozīmīga?

Lai liktu lietā šo padomu, būs nepieciešama kripatiņa empātijas un izpratnes pār notiekošo. Ja dzīvē nākas saskarties ar problēmām, kas sagādā daudz rūpju un milzīgu apjomu stresa, kā arī neviens no minētajiem padomiem, nav spējīgs tikt galā ar konkrētās problēmas izraisīto uztraukumu, – ir pienācis laiks uzdot sev jautājumu – vai šī problēma ir pielīdzināma pasaules galam?

Ne vienmēr mēs atceramies, ka ik katru mirkli pasaulē no bada mirst bērni un tā tava ‘’lielā’’ biroja problēma ir vien pupu mizas, salīdzinoši ar īstām problēmām, ar ko saskaras citi cilvēki savā ikdienā. Šis padoma mērķis nav likt tev sajusties labāk par savu stāvokli sabiedrībā, bet paplašināt tavu skatījumu uz notikumiem kopumā.

Lūdzu, pāris iedvesmojoši citāti, kas paredzēti garastāvokļa uzlabošanai kādā darba nedēļas dienā:

‘’Naudai nav nozīmes manās acīs. Man ir pietiekoši daudz naudas, bet viss, ko es vēlos ir baudīt dzīvi un neuztraukties par sava bankas konta papildināšanu. Es atdodu daudz un dzīvoju vienkāršu dzīvi, lielākoties ar vienu koferi no viesnīcas uz viesnīcu. Visiem ir labi zināms, ka veselība ir pats svarīgākais.’’ - Kianu Rīvzs

‘’Daudzi no mums jūtas nomākti un stresa pilni, ne tāpēc, ka būtu pārāk daudz uzņēmušies uz sevi, bet gan tāpēc, ka dara pārāk maz to, kas padara mūs spēcīgākus.’’ - Markus Bukingems

‘’Obligāta dzīves prasība ir iemācīties atlaist, atbrīvot stresu. Tu tāpat nebiji noteicējs.’’ Stīvs Maraboli

Viss, ko tev vajag ir pīrāgs. Pīrāga klātbūtnē stress nav iespējams.’’ _ Deivids Mamets

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!