Ko nedrīkst darīt pēc pārslimošanas ar COVID-19

Ko nedrīkst darīt pēc pārslimošanas ar COVID-19

Gripa vai ARVI ir stress organismam, pēc kura ir nepieciešams laiks organisma atjaunošanai, bet jaunā koronavīrusa infekcija ir vēl lielāks stress. Jau šodien visi pasaules ārsti atzīst, ka 70% pārslimojušo ir vērojami plaušu, asinsvadu, sirds, nieru un citu orgānu darbības traucējumi. Pirmām kārtām cieš tie orgāni, kas arī pirms COVID-19 nav funkcionējuši visai ideāli. Visi rehabilitācijas etapi ir jāapspriež ar savu ārstējošo ārstu, mēs šeit uzskaitīsim tikai atsevišķus zināmos ierobežojumus.

Nedrīkst uzsākt aktīvus treniņus

Visi ārsti kā viens apgalvo, ka pēc pneimonijas un koronavīrusa pie aktīvas fiziskās slodzes ir jāatgriežas pakāpeniski un ne ātrāk kā pēc pusgada. Trenažierus, vingrinājumus ar atsvariem, spēcīgu kardioslodzi, skriešanu - to visu atstājiet vēlākam laikam. Ko drīkst? Sāciet ar regulārām pastaigām ērtā režīmā svaigā gaisā. Vēlams no rīta un vakarā. Vispirms 5 minūtes, pēc tam laiku pagarinām, kontrolējam pulsu un saturāciju (skābekļa daudzumu asinīs).

Nedrīkst pūst balonus

Jūsu plaušas pēc kovida vēl nav atlabušas, tās ir nopietni cietušas. Bet, piepūloties un pūšot balonus, jūs tās traumējat un variet iedzīvoties plaušu funkciju un elpošanas traucējumos. Ko drīkst? Caur kokteiļa salmiņu pūtiet gaisu ūdens glāzē. Lēni ieelpojiet, saskaitiet līdz 4, izelpojiet caur salmiņu un pie izelpas skaitiet līdz 6.

Apmeklēt baseinu

Hlorētā ūdens dēļ kādus 3 mēnešus pēc COVID-19 apmeklēt baseinu nevajadzētu. Bet pēc tam pakāpeniski atsāciet treniņus, tikai ne tādos peldēšanas veidos, kur nepieciešama aktīva izelpa ūdenī. Piemēram, baterflai un kraulu atstājiet uz vēlāku laiku. Brīvi peldiet uz muguras vai mierīgā brasā. Atcerieties, ka jūsu mērķis nav iekļūt olimpiskajā izlasē, jūs vienkārši atjaunojat savu fizisku formu.

Doties uz pirti un saunu, roņot

  • Lai nenoslogotu sirdi un asinsvadus, par šādām siltuma triecienprocedūrām uz 3-4 mēnešiem ir jāaizmirst.
  • Roņošana un peldēšanās āliņģī arī nav ieteicama.
  • Inhalācijas ar ēteriskajām eļļām.
  • Pēc jaunās koronavīrusa infekcijas pārslimošanas nekādā gadījumā nedrīkst taisīt šādas inhalācijas, ar kurām mūs no saaukstēšanās ir ārstējušas mūsu vecmāmiņas. Ēteriskās eļļas slikti iztvaiko un koncentrētā veidā nonāk elpceļos, nosēžoties alveolās (bet tieši tās visvairāk cieš pie COVID-19). Plaušās ir jānonāk tikai un vienīgi gaisam.
  • Lietot zāļu uzlējumus un ierīvēt ķermeni.
  • Aizmirstiet par zāļu tējām pret klepu, ‘’korona’’ - tas nav saaukstēšanās klepus. Aizraujoties ar zāļu tējām, jūs riskējat iegūt alerģisku reakciju. Bezjēdzīgas būs arī ierīvēšanas, kompreses ar āpšu taukiem, medu, spirta uzlējumiem. Labuma nebūs nekāda, bet ļaunumu tas viss var nodarīt visai nopietnu.

Apmeklēt kosmetologu

Aktīvas siltuma procedūras un ‘’skaistuma injekcijas’’ atlieciet uz 3-4 mēnešiem pēc izveseļošanās. Ko drīkst? Veiciet patīkamu aprūpi mājas apstākļos. Dodiet sev laiku atgūties pēc slimības, lai gan, saprotams, ir vēlme ātrāk atgriezties ‘’ierindā’’.

Uzsākt ievērot diētu

Pat ja esiet nedaudz pieņēmies svarā, sēžot karantīnā, nav īstais laiks ieviest stingrus ierobežojumus ēšanā. Jūsu organismam ir nepieciešamas rūpes un pilnvērtīgs uzturs ar pietiekamu uzturvielu daudzumu. Ko drīkst? Jūsu ēdienkartes pamats: zivis, gaļa un daudz dārzeņu, zaļumu un augļu. Ievērojiet šķidruma līdzsvaru.

Lietot alkoholu

Šis viltīgais vīruss ļoti bieži ‘’sit ‘’ pa asinsvadiem. Tieši šī iemesla dēļ, lai tos nepārslogotu, ir jāierobežo alkoholisko dzērienu lietošana, bet labāk tie vispār būtu jāizslēdz uz pusgadu pēc slimošanas.

Maz gulēt

Miegs - ne mazāk par 8-9 stundām, nekādas pārslodzes un strādāšanas naktīs. Tas ir ļoti svarīgi rehabilitācijas laikā pēc COVID-19. Ja sācis mocīt bezmiegs, ierobežojiet sēdēšanu pie datora vai telefonā, bet ārsts jums piemeklēs nepieciešamos medikamentus.

Nepiegriezt vērību savām emocijām

Pēc koronavīrusa infekcijas izslimošanas jūs ne vienu vien mēnesi izjutīsiet emocionālās šūpoles: garastāvoklis no ‘’Ak, dzīve ir skaista’’ līdz ‘’Viss ir slikti’’. Esiet godīgi un pieņemiet dažādās emocijas.

Kas var palīdzēt?

1.Rakstiet savu emociju dienasgrāmatu, pierakstot savus impulsus vairākas reizes dienā (kas tos izraisīja un kas jūs nomierināja). Tā jūs iemācīsieties izprast sevi.

2.Labi palīdz, piemēram, kvadrātveida elpošanas tehnikas.

3.Iespējams, jums būs nepieciešams griezties pie psihoterapeita, kurš jums palīdzēs ātrāk atgriezties pie ierastā dzīvesveida.

Galvenais ir tas, lai jūs pēc slimošanas sevi lutinātu, mīlētu un nepārslogotu. Viss ir jādara lēni, pamazām un uzmanīgi: pēc katra soļa ieklausieties sevī!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!