Ko darīt, ja toksiskie cilvēki ir jūsu radinieki?

Ko darīt, ja toksiskie cilvēki ir jūsu radinieki?

Attiecības ar radiniekiem daudziem cilvēkiem ir visai sarežģīta tēma. Ne vienmēr saskarsme ar ģimeni izraisa prieku, taču runāt par to nav pieņemts, jo pastāv uzskats, ka, lai arī kādi būtu radinieki, tie ir jāmīl.

Jau pats vārdu savienojums “ir jāmīl” izraisa neizpratni. Tikpat neizprotami ir arī tad, kad par partneriem saka, “sirdij nepavēlēsi” vai “mīlestība ir akla”. Sanāk tā, ka mīlestība ir tāda dīvaina lieta, ka tad, ja tā neskar radiniekus, tad vadīt to nav iespējams, bet ja runa ir par ģimenes locekļiem, tad var un vajag. Tas ir visai savādi.

Un pats galvenais jautājums: ko darīt, ja mīlēt kādu no radiniekiem neizdodas? Ja jūs nesaista nekas, izņemot asinis? Jo mēdz taču būt tā, ka ģimenes loceklis ir toksisks cilvēks, vai vēl ļaunāk - vispār neadekvāts. Vai ir jāpacieš saskarsme ģimenes dēļ?

Viennozīmīgas atbildes par radiniekiem nevar būt.

Tas ir saistīts ar to, ka situācijas ar radiniekiem ģimenēs ir daudz un dažādas. Un tās ietekmē dažādi faktori:

Saskarsmes grūtību pakāpe

Ir normāli, ja ar kādu no tuviniekiem jums atšķiras viedokļi, reizēm pat visai svarīgos jautājumos: piemēram, kāds no radiniekiem var nepieņemt dzīvesbiedra vai profesijas izvēli. Taču, ja cilvēks ir pie pilnas apziņas un noskaņots uz dialogu, tad arī šādās situācijās ir izeja: var vienkārši sarunāties par citām tēmām.

Cita lieta, ja cilvēks vienkārši neļauj otram būt citādam, uzspiež savu viedokli, pastāvīgi kritizē, nespējot pārslēgties uz citu tēmu. Kaut ko sarunāt var tikai ar to, kurš to vēlas un spēj.

Stokholmas sindroms

Šā fenomena būtība ir tāda, ka kaut kādā brīdī upuris sāk simpatizēt savam mocītājam. Tā piemēram, bērns no nelabvēlīgas ģimenes ir ļoti pieķēries tiem, kas viņus sāpina. Pat pieaugušie bērni bieži vien aizstāv savus mocītājus, attaisno viņus, cenšas būt pietiekami labi, lai nopelnītu to cilvēku mīlestību, kuri to nemaz nav spējīgi sniegt.

Vainas apziņa

To nereti citiem iedveš ne visai psiholoģiski nobrieduši cilvēki. Daudzās ģimenēs tiek pielietota “ģimenes pienākumu grāmatvedība” - manipulācija, ar kuras palīdzību bērnam tiek iedvesmots, ka viņam ir jāpriecājas jau par to vien, ka vecāki ir viņu radījuši un rūpējušies, un tagad viņam visā tie ir jāklausa, lai atdotu parādu. Ideja ir laba, bet ir dažas nianses. Pirmkārt, nav skaidrs, kad beigsies šī “parāda” atmaksa. Otrkārt, šādos gadījumos visbiežāk tiek sajaukts pateicības jēdziens ar “dari, kā es tev saku”. Treškārt, audzināšana un rūpes par bērnu - tā nav vis žēlastības dāvana viņam, bet gan vecāku pienākums, kura pienācīga nepildīšana ir krimināli sodāms noziegums.

Neadekvāts situācijas novērtējums

Tas, pie kā cilvēks ir pieradis jau no bērnības, viņam liekas normāli un veselīgi. Redzot citas ģimenes un citas attiecības, mēs varam sākt šaubīties. Tā arī ir pieaugšana: būt spējīgam kritiski attiekties pret to, ko bērnībā apšaubīt pat prātā nenāca. Ir ģimenes, kur cietsirdība un pazemojumi tiek saukti par “audzināšanu”, psihopāts - par “cilvēku ar grūtu raksturu, pie kura ir jāpierod”, bet sadists - par “spēcīgu personību”.

Robežas

Ne tikai psiholoģiskās, bet arī teritoriālās. Daži cilvēki saka, ka “mīlestība pret radiniekiem ir mērāma kilometros”. Tas, protams, ir joks, taču ne par visiem simts procentiem. Un tiešām, reizēm spriedze starp cilvēkiem rodas tikai tāpēc, ka pietrūkst autonomijas. Karantīnas laikā daudzās ģimenēs konflikti kļuva daudz biežāki un izteiktāki tieši mazā atstatuma dēļ.

Un tātad, ko darīt, ja komunicēt ar kādu no radiniekiem ir visai sarežģīti?

  • Saprast, kā tieši izpaužas grūtības, un nosaukt lietas īstajos vārdos.
  • Padomāt, cik sen jau šī komunikācija ir kļuvusi sarežģīta. Gadās, ka cilvēks jau ir mainījies, bet mēs, kā iepriekš, attiecamies pret viņu uzmanīgi un katrā vārdā meklējam zemtekstu.
  • Saprast, cik postošas ir šīs attiecības, un no kurienes jums ir radusies ideja, ka šīs attiecības ir jāsaglabā. Starp citu, padomājiet, ko jums tas maksā.
  • Ja esat sapratis, ka saskarsme ir bīstama jūsu veselībai, atcerieties R.Bahu, kurš teica “Jums nav jāatbild ar mīlestību uz naidu un ļaunumu”.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!