Kā paaugstināt hemoglobīnu pie dzelzs deficīta anēmjas
Dzelzs deficīta anēmija ir nopietns un visai izplatīts stāvoklis, no kura cieš gan vīrieši, gan sievietes un bērni. Dzelzs deficīts pasliktina smadzeņu funkcijas, novājina imunitāti, pazemina darbaspējas. Par to, kā atpazīt šo stāvokli un kā cīnīties ar problēmu, mēs pastāstīsim šajā rakstā.
Ir zināms, ka skābekļa piegāde audiem notiek ar asins ķermenīšu - eritrocītu - palīdzību, pateicoties to sastāvā esošajam proteīnam (hemoglobīnam), kas veicina skābekļa molekulu piesaisti. Ja asinīs novēro zemu eritrocītu vai hemoglobīna līmeni, var runāt par anēmiju. Šāds stāvoklis var rasties arī citu barības vielu, piemēram, folskābes vai vitamīna B12 trūkuma rezultātā, taču tieši dzelzs deficīta anēmija ir visizplatītākā.
Anēmijas iemesli
Visus faktorus, kas veicina anēmijas attīstību, iedala trīs grupās:
1.Nesabalansēts uzturs, kad ēdienkartē trūkst gaļas, zivju, aknu. Pāriešana uz veģetāro uzturu ievērojami paaugstina dzelzs deficīta anēmijas risku.
2.Hroniskas kuņģa vai 12-pirkstu zarnas saslimšanas, kas var provocēt iekšējo asiņošanu.
3.Grūtniecība vai laktācijas periods. Tieši sievietes ir tās, kuras visvairāk cieš no dzelzs zuduma, un viņām vajadzētu kļūt piesardzīgām, ja tiek traucēts menstruālais cikls vai arī mēnešreizes kļūst ļoti stipras. Tāpat arī ir jāplāno grūtniecība un jāveic veselības kontrole , lai izvairītos no jebkādiem riskiem auglim.
Precīza anēmijas cēloņa noskaidrošanai ir nepieciešams nodot izvērstās asins analīzes. Tas ļaus ne tikai noteikt anēmijas esamību, bet arī palīdzēs noskaidrot tās rašanās cēloņus. Taču vislabāk būtu veikt pilnu izmeklēšanu, iekļaujot fibrogastroskopiju, fibrokolonoskopiju, plaušu rentgenu, fēču analīzes uz slēptām asinīm. Sievietēm ir jāveic regulāras ginekoloģiskās apskates, bet vīriešiem jāapmeklē urologs.
Galvenās anēmijas pazīmes:
- vājums;
- ātra nogurdināmība;
- galvas sāpes vai/un reiboņi;
- miegainība;
- nervozitāte;
- aizdusa pat pie nelielas fiziskas slodzes;
- ādas un gļotādu bālums;
- subfebrila temperatūra.
Pie šādu simptomu parādīšanās cilvēki bieži vien tiem nepievērš pienācīgu uzmanību, jo uzskata, ka pie visa vainojams smagais darbs vai sliktie laikapstākļi. Tādēļ tiek zaudēts laiks, un anēmija var sākt progresēt. Ja saslimšana attīstās lēni, organisms var pielāgoties izmaiņām, taču pat tad, ja jums ir laba pašsajūta, bet jūs novērojat, ka āda kļuvusi sausa, lūzt mati un nagi, bet ap muti var novērot plaisas - tas ir iemesls, lai grieztos pie speciālista. Sevišķi jāuzmanās, ja esat sākuši citādāk reaģēt uz aromātiem un atsevišķu ēdienu garšas īpašībām, piemēram, jums sāk patikt krāsas aromāts vai rodas vēlēšanās ēst krītu.
Ārstēšana
Pie dzelzs deficīta anēmijas svarīga ir dzelzs preparātu lietošana, taču vispirms ir jānoskaidro precīzs problēmas rašanās iemesls. Ārsti parasti nozīmē zāles ar augstu dzelzs saturu. Vitamīnu kompleksu lietošana ir maz efektīva, jo to sastāvā dzelzs nav pietiekamā daudzumā. Kas attiecas uz uzturu, tad pie anēmijas vairāk būtu jāēd: