Interesanti fakti par gurķiem

Interesanti fakti par gurķiem

Gurķi ir visu iecienīti dārzeņi to garšas un vērtīgo īpašību dēļ. To pielietošana tautas medicīnā un kosmetoloģijā ir zināma jau sen. Tieši tādēļ šie dārzeņi aug teju katrā mazdārziņā vai siltumnīcā. Bez gurķiem būtu grūti iedomāties vasaras salātus. Gurķus izmanto gandrīz katras valsts virtuvē. Šajā rakstā jūs uzzināsiet ļoti interesantus un noderīgus faktus par gurķiem.

1. ‘’Ginesa rekordu grāmata’’ ir pilna ar visapbrīnojamākajiem un arī muļķīgākajiem rekordiem. Piemēram, sieviete, vārdā Ašrita Fūrmana, turot mutē milzu zobenu, sagrieza gurķi 27 šķēlēs. Šis aizraujošais notikums bija vērojams 2013.gadā ASV.

2. Gurķiem un melonēm, kā izrādās, ir kopīgi senči. To noskaidrojuši biologi.

3. Sengrieķu valodā ‘’aguros’’ nozīmē ‘’negatavs’’. Pēc filologu domām no šī vārda tad arī ir cēlies zaļā dārzeņa nosaukums.

4. Cilvēka mutes dobumā uzkrājas baktērijas, kas var izraisīt nepatīkamu smaku no mutes. Lai to likvidētu, atliek vien pusminūti pakošļāt gurķa šķēlīti.

5. Kā zināms, gurķi sastāv no 96% ūdens.

6. 27.jūlijā visā pasaulē tiek atzīmēta Gurķu diena.

7. Ekvadora ir brīnumaina zeme, kur gurķis izaug tik liels kā kabacis, bet kabači parasti izaug nelieli, kā pie mums gurķi.

8. Kaķi ļoti baidās no gurķiem. Par to jūs varat pārliecināties, noskatoties smieklīgus video YouTube kanālā.

9. Jaunie gurķīši ļoti bieži ir pārklāti ar tādiem kā ērkšķiem, uz kuriem agrās rīta stundās parādās rasas pilieni. Šie ērkšķi gurķiem ir nepieciešami, lai pa tiem no gurķa virsmas notecētu liekais mitrums.

10. Gurķis ir pārklāts ar vasku, kas spēj izdzēst ar tinti vai pildspalvu rakstītos tekstus. Parasta dzēšgumija to nespēj, bet gurķu vaskam viss ir pa spēkam.

11. Gurķis kā kultūraugs ir parādījies pirms 6 tūkstošiem gadu.

12. Lai likvidētu sejas pietūkumu un uzlabotu sejas ādas stāvokli, kā iedarbīgu tautas līdzekli lieto gurķu sejas maskas.

13. Senās Indijas un Babilonijas iedzīvotāji bija pirmie, kas sāka gurķus lietot uzturā.

14. Uz viena gurķa stiebra izaug no 25 līdz 125 gurķīšiem.

15. Divās Krievijas pilsētās šim dārzenim ir uzstādīti pieminekļi.

16. Zinātnieki ir pierādījuši, ka gurķi var palīdzēt vēža profilaksē. Regulāri iekļaujot gurķus savā ēdienkartē, ir lielas izredzes nesaslimt ar priekšdziedzera, resnās zarnas, piena dziedzera un citu orgānu vēzi.

17. Senajā Romā tika uzceltas pirmās gurķu siltumnīcas. Šai tautai ļoti garšoja gurķi gan svaigā, gan sālītā viedā. Romieši šos dārzeņus sālīja speciālās mucās.

18. Ja lietus līst maz un laistīšana ir neregulāra, gurķi izaug rūgti.

19. Ja esat apdedzis saulē, tad vienkārši izspiediet gurķu sulu vai sagrieziet to šķēlēs un pielieciet apdegušajai ādai.

20. Francijas imperatoram Napoleonam I tik ļoti garšoja gurķi, ka viņš pavēlēja izmaksāt milzu naudas summu tam, kurš izgudros veidu, kā uzglabāt gurķus ilgstošo kara pārgājienu apstākļos.

21. Par visskaistāko senatnes valdnieci tiek uzskatīta Kleopatra. Ēģiptes skaistule ne vienu reizi vien dižojās, ka izskatās tik jauna un skaista, pateicoties tieši gurķiem.

22. Gurķi ir veselīgi dārzeņi un satur ļoti maz kaloriju. Kilograms gurķu satur vien 150 kalorijas, tikpat daudz kaloriju satur arī 30 g šokolāde konfekšu. Gurķi satur C vitamīnu, kofeīnskābi un citas dziednieciskas sastāvdaļas, kas palīdz likvidēt pietūkumu zem acīm.

23. AAE un Japānas selekcionāri ir radījuši kvadrātveida gurķus, kurus būtu vieglāk pārvadāt lielos attālumos.

24. Savvaļas gurķi ir sastopami vairs tikai savā dzimtenē - Himalaju kalnu apkaimē. Tie satur kukurbitacīnus, kuru lielā daudzuma dēļ šie gurķi praktiski nav ēdami, jo ir ļoti rūgti.

25. Uz Senās Grieķijas freskām bieži vien tika attēloti gurķi. Šie dārzeņi bieži tiek pieminēti arī sengrieķu rakstnieku Dioskorida un Feofrasta darbos. Viņi gurķus dēvēja par ārstniecības augiem.

26. Pirms trim gadiem Amerikā gurķu dēļ sākās gandrīz epidēmijas mēroga saslimšana ar salmonelozi. Seši cilvēki mira, bet daudzi saindējās un nonāca slimnīcās.

27. Vācijas varasiestādes pirms 5 gadiem atklāja narkotikas par 50 miljoniem dolāru, kas bija paslēptas sālītu gurķu burkās. Šī noziedzīgā krava tika vesta no Vācijas uz Irānu.

28. 2010.gadā visā pasaulē kopā tika izaudzēts 57 miljoni tonnu gurķu. Bet mūsdienās ķīnieši ik gadu pārdod 40 miljonus tonnu šo dārzeņu.

29. Eiropieši iepazina gurķus, pateicoties Kristoforam Kolumbam, kurš šo dārzeni atveda no Amerikas. Viņš jau tad saprata, ka gurķi var būt veselīgi. Viņš tos lika ēst saviem jūrniekiem. Patiešām, sālīti gurķi spēj paglābt no cingas - visu jūras ceļotāju slimības.

30. Britu dārzkopis Deivids Tomass 2015. gadā iestādīja gurķus, un viens no tiem izauga pat 13 kg smags!Tas ir fiksēts kā vissmagākā dārzeņa pasaules rekords.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!