Sešas izplatītākās problēmas gurķu audzēšanā

Sešas izplatītākās problēmas gurķu audzēšanā

Gurķi skaitās ne pārāk kaprīza kultūra, bet arī šis augs mēdz sagādāt ne mazums problēmu. Pastāstīsim jums, kā atrisināt izplatītākās problēmas, audzējot gurķus gan siltumnīcā gan uz lauka.
Vēlaties, lai jūsu izaudzētie gurķīši būtu gan skaisti gan garšīgi? Iegaumējiet šos padomus, kā nepieļaut gurķu ražas sabojāšanos.

Gurķiem ir kroplīga forma

Galvenā gurķu deformācijas problēma – auga barošanas disbalanss. Ja gurķis pēc formas atgādina bumbieri, tas nozīmē, ka tam trūkst kālijs. Ar šo problēmu var tikt galā sekojoši: 0,5 l pelnu izšķīdiniet 10 l ūdens. Ļaujiet, lai nostāvas un pa litram aplejiet katru augu.
Ja gurķi ir resnāki pie kātiņa, bet otrā galā sašaurinās, tas signalizē par slāpekļa trūkumu. Tādā situācijā augs jāpabaro ar slāpekli saturošu mēslojumu vai dabisko kūts mēslojumu.
Ja jums izauguši gurķi ar “tievu vidukli” (augs sašaurinās vidū), tad, visticamāk, tam par iemeslu ir straujas temperatūras maiņas. Tas parasti notiek vasaras beigās ja audzējat gurķus uz lauka. Šajā laikā pa dienu ir karsts, bet naktīs jau kļūst krietni vēsāks. Lai tā nenotiktu, apsedziet gurķus uz nakti.
Ja zaļais gardums aug loka formā, iemesls var būt augsnes nevienmērīga mitrināšana (bagātīga apliešana pēc pamatīga sausuma). Lai tā nenotiktu, lejiet augus regulāri un rūpējaties par tiem pareizi.

Gurķi ir rūgti

Gurķu rūgtumu izraisa kukurbitacīns. Tas izstrādājas augam esot stresa situācijā – sausumā, straujās temperatūras svārstībās u.c. Vislabākais risinājums šajā situācijā būtu audzēt gurķus, kuri ģenētiski nav rūgti. Un par pareizu kopšanu arī nevajadzētu aizmirst. Pareizi laistiet, mulčējiet augsni (tas palīdzēs saglabāt mitrumu) un nepieļaujiet temperatūras svārstības.

Dzeltē gurķu lapas

Ja gurķu lapas dzeltē sezonas beigās, tas ir pilnīgi normāls process. Bet ja augi lēni attīstās, neaug, dzeltē un nokalst, tātad pareizai augšanai tiem pietrūkst slāpeklis. Pabarojiet augus ar Nitrofosa mēslojumu, kura sastāvā ietilpst slāpeklis un fosfors. Divas ēdamkarotes mēslojuma izšķīdiniet 3 l ūdens un ar 200 – 300 ml aplejiet katru krūmu.

Nav aizmetņu

Augi var neaizmesties vairāku iemeslu dēļ:
Nav apputeksnēti. Ja jūs iestādīsiet apputeksnējamus gurķus siltumnīcā, bites tiek gluži vienkārši netiks klāt. Tāpēc gaidīt aizmetņus šādiem augiem būs bezjēdzīgi. Aukstā un lietainā laikā bites nelido, tāpēc arī atklātā laukā aizmetņu nebūs.
Karstums. Pārāk augsta gaisa temperatūra arī neveicina šo procesu.
Pārāk daudz slāpekļa. Šis elements veicina zaļās masas augšanu un nomāc aizmetņa attīstību. Pārāk svaigas sēklas. Gurķi, kas audzēti no iepriekšējās sezonas sēklām, veido daudz vīriešu kārtas ziedu. Tie ir tukšzieži, tāpēc auglīgie ziedi kavējas.

Gurķu vīšana

Ja gurķi un dzinumi pēkšņi sākuši vīst, iespējams, augam ir bojāta sakņu sistēma. Tam par iemeslu var būt pārāk daudz mitruma vai grauzēju uzbrukums.
Šajā situācijā mazliet atrociet zemi no auga stiebra un pārbaudiet sakni. Ja tā ir iepuvusi un kļuvusi brūna, augam ir sakņu puve. Bet ja pamanāt, ka sakne ir apgrauzta, tas liecina par grauzēju klātbūtni. Lai glābtu augu, nolieciet dzinumus un mazliet apberiet ar augsni. Drīz gurķu stiebri iesakņosies.
Ja saknes ir veselas, bet dzinumi tomēr vīst, visticamāk, gurķi saslimuši ar verticilāro vīti. Tādā gadījumā pēc iespējas ātrāk likvidējiet slimos augus vai to daļas, lai tie nepaspētu aplipināt veselos, bet bedri, pēc stāda izrakšanas apstrādājiet ar kālija permanganāta šķīdumu.

Uz gurķu lapām veidojas mazi caurumiņi

Visbiežāk tā ir saules apdeguma pazīme, un tā parasti ir gurķiem, kuri audzēti siltumnīcā. Lieta tāda, ka naktī, sakarā ar temperatūras svārstībām, uz siltumnīcas plēves veidojas kondensāts, kas dienas laikā pilienu veidā nokļūs un auga lapām un izdedzina tās saules staru ietekmē. Lai tā nenotiktu, katru rītu paskatiet siltumnīcu un ar lupatiņu noslaukiet sakrājušos kondensātu.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!