Meitenīte, kura nenovecoja – mīkla, kuru joprojām nav atminējuši zinātnieki

Meitenīte, kura nenovecoja – mīkla, kuru joprojām nav atminējuši zinātnieki

Grūti pat iedomāties, cik pasaulē eksistē dažādas kaites un slimības. No visvienkāršākajām vīrusu un bakteriālajām saslimšanām, līdz ģenētiskām mutācijām, kas spēj novest pie neparedzamām sekām. Visticamāk, tieši viena no šādām mutācijām arī kļuva par iemeslu amerikānietes Brūkas Grīnbergas stāvoklim. “Meitenīte, kura nenovecoja” līdz pat šim brīdim ir vienīgais cilvēks, kurš dzīvojis uz planētas Zeme, būdama šādā neparastā stāvoklī. Viņa piedzima 1993. gadā, Reistertaunā , ASV, 36. grūtniecības nedēļā. Vēl tad, kad meitenīte bija mātes miesās, ārsti ievēroja dažas augļa attīstības anomālijas. Taču konkrētu diagnozi noteikt nespēja. Kad Brūka piedzima, viņas svars bija 1840 g. Viņai konstatēja šķību mugurkaulu un atpalicību fiziskajā attīstībā, visā citā meitenīte neatpalika no pārējiem. Gāja gadi, un kļuva skaidrs, ka Brūka ļoti atšķiras no saviem vienaudžiem. Viņa auga ļoti lēnām, un tā arī nesāka runāt. Gandrīz visu savu 20 gadus ilgo dzīvi viņa izskatījās pēc maza bērna. Viņas maksimālais svars bija 7,25 kg, bet augums – 76 cm.

Neskaitāmie ārsti, kas apsekoja šo fenomenālo meitenīti, tā arī nespēja noteikt precīzu diagnozi. Viņas unikalitāte slēpās tajā, ka dažādi viņas ķermeņa orgāni attīstījās atšķirīgā bioloģiskajā ritmā. Piemēram, 2009. gadā, kad Brūkai bija 16 gadi, viņas kaulu attīstība tika vērtēta kā 8 – 10 gadus vecam bērnam, ādas un matu stāvoklis kā 2 gadus vecam, bet prāta attīstība kā 11 mēnešu vecam mazulim.

Pat detalizēta viņas genoma izpēte nepalīdzēja atklāt Brūkas stāvokļa iemeslu. Nekādas mutācijas zinātnieki neatklāja (taču tas nenozīmē, ka tādu nebija). Vienīgais, kas tika atzīmēts – hromosomu galu erozija. Tās atbild par šūnu dalīšanās daudzumu un to vecumu. Bet kādu iemeslu dēļ bija notikusi šī “erozija”, tā arī palika noslēpums. Protams, savas neparastās attīstības dēļ, meitenītei bija neskaitāmas veselības problēmas. Nepareizs mugurkaula stāvoklis, kuņģa čūlas un daļēji kuņģa bojājumi. Slimības vēsturē var izlasīt dažas pārsteidzošas epizodes:

  • spēcīgs insults un epilepsijas lēkme nekādi nesabojāja Brūkas smadzenes.
  • reiz Brūka ieslīga komā uz 14 dienām. Veicot pārbaudes, tika konstatēts milzīgs smadzeņu audzējs un ārsti teica, ka mazulīte ir nolemta. Bet pēc divām nedēļām Brūka pamodās un audzējs bija izzudis pats.
  • Šo pasauli Brūka atstāja 20 gadu vecumā. Nāves iemesli nosaukti netika, bet vēsturē viņa paliks kā “meitenīte, kura nenovecoja”. Daudzi pētnieki līdz šim interesējas par šo gadījumu, jo izpētot tik neparastu anomāliju, var atrast iespēju realizēt sapni par mūžīgo dzīvi.

    Brūkai bija trīs māsas – divas vecākas un viena jaunāka. Ne viņām, ne viņu vecākiem netika novērots nekas līdzīgs. Viņas ģimene meitenīti ļoti mīlēja, atbalstīja un sargāja.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!