Septiņi augu pāri, kurus nedrīkst audzēt blakus

Septiņi augu pāri, kurus nedrīkst audzēt blakus

Jūs izbrīna, kādēļ stādīšanas režīma ievērošana, mēslošana, pareizs apliešanas režīms un temperatūras ievērošana dažreiz nedod labu ražu?
Nevienam nav nekāds noslēpums, augiem-nepieciesama-dzintarskabe" onclick="gtag('event', 'CrossLink', {'event_category': 'click', 'event_label': 'ka augiem'});">ka augiem, tāpat kā cilvēkiem, raksturīgas gan simpātijas gan antipātijas: būt kaimiņos ar vienu kultūraugu tiem patīk, bet ar citu ir gandrīz vai nāvējoši. Tas, protams, atstāj iespaidu arī uz ražu. Zinātnieki šādu nepatiku pret citiem dzīviem organismiem (augiem, sēnēm, mikroorganismiem) sauc par alelopātiju. Šo parādību var izskaidrot ar to, ka viens organisms izdala attiecīgus ķīmiskus savienojumus, kas aizkavē vai pilnīgi nomāc cita organisma attīstību. Uz šāda principa pamata balstās antibiotiku darbība.
Piedāvājam jums sarakstu ar augiem, kuri “neieredz” viens otru. Ņemiet to vērā, uzsākot pavasara darbus dārzā un nepieļaujiet šīs kļūdas!

SĪPOLI UN ZIRŅI

Visas sīpolu un zirņu šķirnes tiek uzskatītas par ļaunākajiem ienaidniekiem. Sīpoli, puravi, mazie pavasara lociņi vienkārši nomāc zirņu augšanu.
Labā blakus zirņiem stādiet burkānus, rāceņus, gurķus, pētersīļus vai kolrābjus.

KARTUPEĻI UN TOMĀTI

Tam, ka tomāti un kartupeļi nesader, nav nekāda sakara ar alelopātiju. Te pie vainas ir šo kultūru ļoti tuvā radniecība. Tie abi ir nakteņu dzimtas kultūraugi un viņu “slimības vēsturē” ir vienādas slimības, viņi cieš no vienu un to pašu kaitēkļu uzbrukuma. Audzējot tos blakus dobēs, viņi “pielaidīs” viens otram savas slimības.
Zināšanai! Arī papriku un baklažānus nedrīkst audzēt blakus tomātiem un kartupeļiem. Tie visi ir radinieki!

PAPRIKA UN PĀKŠAUGI

Neiesakām blakus audzēt saldos piparus un pākšaugus. Šīs kultūras bieži vien kļūst par antraknozes upuriem. Tā ir sēnīšu slimība, kas parādās melnu plankumu veidā un nopūdē visu augu.
Ar antraknozi bieži slimo gurķi, melones, kabači un arbūzi, kā arī ogulāji – avenes, ērkšķogas, jāņogas. Tos arī nevajadzētu stādīt blakus saldajiem pipariem, zirņiem un pupiņām.

BURKĀNI UN DILLES

Agronomi līdz šim brīdim nespēj apstiprināt vai noliegt teoriju par to, vai dilles palēnina burkānu augšanu. Tas ir mīts, vai nē, bet vairāku paaudžu dārznieku pieredze rāda, ka šīs divas kultūras nevajadzētu stādīt blakus.
Uzskata, ka burkānus nomāc arī anīss un pētersīļi. Bet zirņi, sīpoli un spināti labvēlīgi ietekmē burkānu augšanu.

KĀPOSTI UN VĪNOGAS

Vēl viena zinātniski nepierādīta teorija saka, kāpostu dobes jātur pēc iespējas tālāk no vīnogulājiem. Saka, ka ogu garša pasliktinās. Ņemot vērā, ka šim “ticējumam” ir vairāk nekā 2000 gadu, laikam vajadzētu tajā ieklausīties.
Kultūras, kas nāk par labu vīnogām – izops, baziliks, raudene. Tie ar savu spēcīgo aromātu atbaida kaitēkļus. Blakus vīnogām varat stādīt zirņus, pupiņas, kazenes, āboliņu.
Kāpostiem, savukārt, patīk dilles, piparmētra, kumelītes, rozmarīns, salvija un timiāns.

DĀRZA SALĀTI UN BROKOĻI

Pētījumi rāda, ka dārza salātu sēklas slikti dīgst dobēs, kur pirms tam audzēti brokoļi. Vielas, ko augšanas rezultātā izdala brokoļi, nomāc dārza salātu augt spēju.
Augi, kas labvēlīgi ietekmē dārza salātus – dažādi sīpolu veidi, gurķi, redīsi, zemenes un bietes.

LAPU SINEPES UN BIETES

Lapu sinepes noteikti nevajadzētu sēt blakus bietēm. Tas pats attiecas arī uz turku zirņiem . Sinepēm kaitē arī saulespuķu tuvums.
Labāk tās audzēt blakus brokoļiem, ziedkāpostiem, dārza salātiem, sparģeļiem un sīpoliem.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!