9 mēneši 4 minūtēs
Noskaties šo ārkārtīgi aizkustinošo un brīnišķīgo video, kā bērniņš 9 mēnešus attīstās māmiņas vēderā tikai 4 minūtēs!
Cilvēka embrija attīstība Drīzumā, pēc apaugļošanās, olšūnā veidojas dažādas formas šūnas, no kurām vēlāk attīstās orgāni un bērna ķermeņa daļas. Šajā agrīnajā attīstības stadijā tiek ielikts nākamā bērna dzimums. Dzemdē pavadītajā laikā auglis tiek aizsargāts ar augļūdeni, kurā viņš arī mīt. Augļūdens aizsargā augli no triecieniem (piemēram, kad māte krīt vai atsitas pret kaut ko), saglabā pastāvīgu temperatūru un piešķir pietiekami daudz vietas kustībām, līdz pat pēdējām grūtniecības dienām. Auglis attīstās ļoti ātri. Pēc četrām nedēļām tā garums jau ir aptuveni četri milimetri un guļ burbulī, kas piepildīts ar šķidrumu, kura izmērs ir apmēram kā baloža ola. Otrā mēneša beigās viņš sasniedz trīsdesmit milimetru garumu. Jau var skaidri atšķirt rociņas, kājiņas un galvu. Šajā laikā auglim attīstās nervu sistēma un asinsrites sistēma.
Auglis barojas caur nabas saiti, kura pievienota pie placentas. Šis brīnumainais orgāns – placenta – izvietots dzemdes iekšējā pusē un kalpo kā filtrs mātes asinīm. Placenta izdala no asinīm ne tikai to, kas ir nepieciešams bērnam, bet arī apveltīts ar īpašību aizkavēt vielas, kas ir spējīgas veikt kaitīgu iedarbību. Bērna piedzimšanas brīdī nabas saites garums var sasniegt no trīsdesmit centimetriem līdz vienam metram. Trešā mēneša beigās auglis ir līdz deviņus centimetrus garš, sver aptuveni trīsdesmit gramus; ceturtā mēneša beigās garums sasniedz astoņpadsmit centimetrus, svars – 120 grami. Bērna sirds jau intensīvi pukst, var pat noteikt viņa dzimumu. Māte sāk sajust augļa kustības.
Bieži vien tādas kustības sauc par sakustēšanos, pirmoreiz tās parasti notiek apmēram pēc astoņpadsmit-deviņpadsmit nedēļām pēc apaugļošanās. Grūtniecības piektajā mēnesī bērna garums ir, apmēram, divdesmit pieci centimetri un svars ap 700 gramiem. Medicīnas literatūrā aprakstīti gadījumi, kad bērni, dzimuši šajā laikā, izdzīvoja. Septītā mēneša beigās, pēc divdesmit astoņām nedēļām, bērns ir jau pilnīgi izveidojusies būtne. Neskatoties uz nepietiekamo attīstību un svaru, septītā mēneša bērnu izdzīvošana jau vairs neskaitās kaut kas īpašs. Astotajā mēnesī bērns sasniedz četrdesmit trīs centimetrus garumu un tam ir labas izredzes izdzīvot. Trīsdesmit sešas nedēļas pēc ieņemšanas, bērna svars sasniedz 2270 līdz 2500 gramus. Viņa orgāni ir labi attīstīti un funkcionē, kaut bērns, dzimis šajā laikā prasa īpašu kopšanu, nekā iznēsāts visas četrdesmit nedēļas, viņa iespējas izdzīvot ir visai lielas. Deviņos mēnešos, vai četrdesmit nedēļās (tas ir noteicošais laiks, kas nepieciešams pilnīgai attīstībai) bērna svaram jābūt no 3200 līdz 3400 gramiem, bet garums – ap 48 centimetriem. Tieši šajā periodā sākas dzemdības. Šis ir īss apraksts cilvēka embrija raksturīgai normālai attīstībai, neņemot vērā dažādus ģenētiskus, ekoloģiskus, emocionālus faktorus, kā arī uztura īpatnības, kuras var ievērojami iespaidot augļa attīstību grūtniecības laikā. Dažas iedarbības atrodas ārpus mūsu kontroles, bet apzinīgiem vecākiem, tomēr, ir jācenšas radīt optimālus nosacījumus sava bērna attīstībai. Optimālie nosacījumi iekļauj, pirmkārt, rūpes par savu veselību un uzturu kā līdz ieņemšanai, tā arī grūtniecības laikā; otrkārt, rūpes par mātes mieru.