Sarkanā komanda: viss par tomātu veselīgumu
Tomātu sula ir viens no veselīgākajiem dzērieniem pasaulē. Protams, vislabāk to ir pagatavot pašiem, tomēr arī veikalos var atrast ievērības cienīgus variantus. Izvēlēsimies pareizi.
Turklāt, tam ir iemesls: tomāti un tomātu sula ietilpst to produktu desmitniekā, kas pēc austrāliešu zinātnieku domām satur organismam visvērtīgākās vielas. Top-10 ir iekļuvuši arī liess piens, kefīrs (jogurts), kartupeļi, spināti, zivis, banāni, rupjmaize, pupas un augu eļļa. Pētnieki apgalvo: ja regulāri ēdīsim visus šos produktus, izredzes nodzīvot līdz pat 90 un vairāk, saglabājot možu garu un skaidru prātu, krasi pieaug.
Tomātu sulai tiek piedēvētas arī pretvēža un organismu atjauninošas īpašības.
“Pēc 72 zinātnisko eksperimentu analizēšanas esmu nonācis pie secinājuma, ka tomātu sulai piemīt pretnovecošanās efekts, un tā var tikt izmantota onkoloģijas profilaksei’’, - saka Edvards Džiovannuči no Hārvardas universitātes. ‘’Atliek tikai dzert sulu (vai ēst tomātus) vismaz divas reizes nedēļā.’’ Runa, protams, ir par svaigi spiestu sulu. Taču izrādās'});">Taču izrādās, ka arī sula pakās var dot ne mazums labuma. Svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvu produktu.
Pirms tomātu sulas iegādāšanās veikalā pievērsiet uzmanību:
...iepakojumam. Kartona tara pasargā produktu no saules stariem, bet tas nozīmē, ka tajā labāk saglabājas vitamīni. Stikla taras priekšrocība ir tāda, ka ļauj novērtēt dzēriena krāsu un konsistenci.
...izgatavošanas datumam. Ja sula ir gatavota ziemā vai pavasarī, ļoti iespējams, ka tā ir atjaunota no koncentrāta. Bet vasarā un rudenī gatavotā sula, visticamāk, ir iegūta no svaigiem, gataviem tomātiem tiešā spieduma ceļā. Principā arī atjaunotajā sulā nav nekā slikta. Sevišķi, ja par izejvielu ticis izmantots biezenis, nevis tomātu pasta - tā tiek pakļauta dziļākai tehnoloģiskajai apstrādei. Ir ražotāji, kas savai sulai pievieno arī C vitamīnu. Tomēr tiešā spieduma sula tik un tā būs garšīgāka un veselīgāka. Tomātu sulas uzglabāšanas laiks ir no 6 mēnešiem līdz trim gadiem. Tomēr dzērienus, kas vecāki par pusgadu, pirkt nebūtu ieteicams. Vitamīni ar laiku sabrūk, un, tuvojoties derīguma termiņa beigām, vērtīgo vielu būs atlicis gaužām maz.
...krāsai un konsistencei. Pārāk šķidra sula liecina par to, ka ražotājs ir ekonomējis izejvielas un pielējis daudz ūdens. Tajā nav nekā kaitīga, taču garšas ziņā šāds dzēriens neiepriecinās. Kas attiecas uz krāsu, tad kvalitatīvai tomātu sulai ir jābūt dabiski sarkanā krāsā vai ar sarkani oranžu nokrāsu, atjaunotajām sulām tiek pieļauta viegli brūngana nokrāsa. Taču, ja iepakojumā sula ir tumši vīnsarkana, tad, visticamāk, tā ir pārkarsēta, un tai nav ne garšas, nedz arī kāda labuma.
...reakcijai. Mājās variet veikt šādu eksperimentu: glāzei ūdens pievienojiet 1 tējk. sodas, samaisiet un pielejiet 1 tējk. sulas. Ja dzēriena krāsa nemainās, acīmredzot, sula satur mākslīgās krāsvielas.
Mākslīgos aromatizētājus var noteikt pēc taustes. Tie pārsvarā tiek gatavoti uz eļļas bāzes. Saberzējiet pilienu sulas ar pirkstiem, un, ja pēc tam uz tiem paliek taukaina plēve, šeit viennozīmīgi ir aromatizētāju klātbūtne.
Viens vienīgs labums
Glāze tomātu sulas satur vitamīna C un provitamīna A diennakts normu, kuri cita starpā palīdz kavēt aterosklerozes attīstību. Un vēl sula satur daudz dzelzs, vara un kālija sāļu, un visas šīs vielas ir ļoti veselīgas sirdij. Tās paātrina liekā šķidruma izvadīšanos un pasargā no tūsku veidošanās.
Sāls, kas pievienota tomātu sulai, samazina tās veselīgo iedarbību. Dzeriet tomātu sulu bez sāls!
Dzēriens augstumā
Daudzi pasažieri lidmašīnā izvēlas tieši tomātu sulu. Tas nav nejauši. Izrādās, ka tā palīdz mums adaptēties pie sausā gaisa salonā - remdē slāpes un atjauno ūdens-sāls līdzsvaru. Kompānijas Lufthansa pētījums ir parādījis, ka nozīme ir ne tikai dzēriena garšai. Vieniem tomātu sula liekas sātīgāka, otriem palīdz pret augstuma slimību, bet vēl citi to dzer, atkārtojot aiz saviem blakussēdētājiem.