Piens un svara zaudēšana, neticams fakts ko noteikti nezinājāt
Par piena nozīmi mums tiek stāstīts jau kopš bērnības. Šis produkts ir pamatu pamats mazu bērnu uzturā, kas apgādā organismu ar kalciju un vērtīgajām olbaltumvielām. Taču pieaugušam cilvēkam piena lietošana var arī kaitēt, provocējot gremošanas traucējumus.
Šodien veikalos nopērkamais piens kvalitātes ziņā stipri atpaliek no tā piena, kurš tika ražots pirms 20-30 gadiem. Tas var saturēt konservantus un krāsvielas, kas provocē alerģiju un problēmas ar zarnu traktu. Tas satur fermentus, kas palēnina tievēšanas procesu un padara to mazāk efektīvu.
Viss par pienu: plusi un mīnusi
Pēc kvalitatīva piena lietošanas cilvēka organisms saņem lielu vērtīgā kalcija daudzumu. Tā deficīts ir bieži vērojams pie stingrām diētām, pasliktinot kaulaudu stāvokli. Bez tam, produkts satur vitamīnus A un D, magniju un kāliju, kas nepieciešami pilnvērtīgai sirds muskuļa, imūnsistēmas un urīnizvadsistēmas darbībai. Piens satur olbaltumvielas un taukus, kas viegli sadalās, neuzkrājas rezervēs. Tie kalpo par ideāliem ‘’ķieģelīšiem’’ muskuļu, ādas un matu uzbūvē, uzlabo nagu stāvokli. Ne velti šis vērtīgais produkts tiek plaši pielietots kosmetoloģijā. Taču govs pienam ir arī pretējā puse: tas satur olbaltumvielu beta-kazeīnu A1. Tā molekulas atšķiras ar lielu izmēru, pie karsēšanas vai sterilizācijas maina struktūru, tāpēc, nonākot zarnu traktā, netiek sagremots pilnībā. Problēmu padziļina fermentu trūkums, kas rodas pie gastrīta, kolīta, čūlas vai disbakteriozes.
Sadaloties tievajā zarnā, kazeīns A1 pārvēršas peptīdā beta-kazomorfīns-7, kurš:
- pavājina zarnu sieniņu peristaltikas procesu, palēninot uztura sagremošanu;
- provocē iekaisuma procesu un disbakteriozi;
- aktivizē autoimūnās saslimšanas, sirds-asinsvadu sistēmas patoloģijas.
Ja zarnu traktā pastāvīgi ir paaugstināts beta-kazamorfīna-7 līmenis, tiek traucēta glikozes tolerance. Tas 60-70% gadījumu noved pie 2.tipa cukura diabēta attīstības.
Tievējot liela nozīme ir zarnu attīrīšanas procesam, tā ikdienas iztukšošanai. Kazeīns uz zarnu sieniņām var radīt biezas gļotas, kas rada gremošanas un vērtīgo vielu uzsūkšanās traucējumus. Cilvēkam rodas aizcietējums, toksīni nonāk asinīs, pasliktinās pašsajūta un rodas tūskas, kas traucē tievēšanai.
Starp vidējā un vecākā gadagājuma cilvēkiem laktozes nepanesība ir novērojama katram otrajam cilvēkam. Viņiem piena lietošana diētas laikā var kaitēt veselībai. Kā alternatīvu ārsti iesaka lietot skābpiena produktus ar zemu tauku saturu: kefīru, dabisko jogurtu. Gatavojiet tos patstāvīgi, izmantojot kvalitatīvu mājas pienu bez konservantiem un antibiotikām.
Ar ko aizstāt pienu tievēšanas laikā
Ja diētas laikā jūs aktīvi nodarbojaties ar sportu, muskuļiem ir nepieciešamas viegli sagremojamas olbaltumvielas. Pie laktozes nepanesības aizvietojiet govs pienu ar vērtīgākiem ‘’analogiem’’.
Auzu piens
Šis produkts ir populārs starp veģetārā uztura piekritējiem, izgatavots no augu valsts izejvielām. Tas ātri un labi remdē slāpes, samazina izsalkuma sajūtu, normalizē zarnu trakta darbību. Auzu piens ir nekaitīgs pie laktozes un kazeīna nepanesības, tāpēc bieži tiek iekļauts bērnu ēdienkartē pie alerģijām. Taču tas nav ieteicams pie cukura diabēta: augsts cietes saturs provocē insulīna izstrādi.
Kokosriekstu piens
Dabisks produkts, kas tiek ražots, izspiežot smalki sarīvēto rieksta mīkstumu. Tas satur vērtīgos antioksidantus, vitamīnus un minerālvielas, uzlabo zarnu trakta mikrofloru, novērš disbakteriozi. Taču var provocēt paasinājumus pie aknu un žultspūšļa slimībām.
Mandeļu piens
Pateicoties piesātināto tauku trūkumam, šis augu valsts produkts viegli sagremojas, der arī mazu bērnu uzturam. Tas piesātina audus ar E vitamīnu, antioksidantiem, minerālvielām, uzlabo vielmaiņas procesus, tāpēc ir veselīgs tievēšanas procesā. Starp kontrindikācijām ir jāmin vairogdziedzera saslimšanas, alerģija uz riekstiem. Ja, aktīvi trenējoties, nepāriet vēdera uzpūšanās, saglabājas tūska un liekais svars, pamēģiniet atteikties no piena. Pēc gremošanas procesa atjaunošanās paātrinās metabolisms, tiek palaists tievēšanas process. Lai uzturētu vitamīnu līdzsvaru, iekļaujiet diētā augu valsts aizstājējus no kokosriekstiem vai mandelēm.