Mēs patīkam citiem vairāk, nekā domājam

Mēs patīkam citiem vairāk, nekā domājam

Vairumam no mums ir pazīstama sajūta, kad pēc īsas sarunas ar cilvēku liekas, ka mēs nebijām pietiekami labi un atstājām ne visai patīkamu iespaidu. Tomēr visbiežāk mēs kļūdāmies, uzskata psihologs Arts Markmans. Un viņa viedokli apstiprina daudzie pētījumi.

Savas dzīves laikā mēs visu laiku iepazīstamies ar jauniem cilvēkiem: skolā un darbā, ballītēs un citos pasākumos. Kādu mēs satiekam tikai vienu reizi, bet vēl kāds varbūt gribēs turpināt pazīšanos. Lai tas notiktu, mums ir jānovērtē, cik lielā mērā mēs sarunu biedram esam iepatikušies, un vai viņš vēlas draudzēties.

Vai mēs labi protam saskatīt simpātiju pret sevi

Zinātnieki ir veikuši veselu rindu pētījumu ar līdzīgu scenāriju. Savstarpēji nepazīstamiem cilvēkiem bija jāsarunājas neilgu laiku - no 5 līdz 45 minūtēm. Pēc tam katram bija jānovērtē savas simpātijas pret sarunu biedru un jānojauš, kādas jūtas ir izraisījis pats. Rezultāti izrādījās visai interesanti. Noskaidrojās, ka cilvēki sistemātiski nenovērtē to, cik ļoti ir iepatikušies citiem. Viņi novērtē simpātiju pakāpi pret sevi no sarunu biedra puses drīzāk pesimistiski.

Kādēļ tā notiek

Kādā pētījumā sarunas tika ierakstītas video, kuru vēlāk noskatījās neatkarīgie novērotāji. Pēc uzvedības sarunas gaitā viņi varēja uzminēt, cik lielā mērā pētījuma dalībniekiem ir iepatikušies viņu sarunu biedri. Tas ir, teorētiski mēs varam diezgan precīzi saprast, cik stipri patīkam sarunu biedram, tikai paši neizmantojam šo iespēju.

Atstāt vietu šaubām

“Pat ja jums liekas, ka saruna ir ne visai izdevusies, visdrīzāk, jūs tomēr atstājāt patīkamu iespaidu, - atgādina Arts Markmans. - Pilnīgi iespējams, ka apkārtējiem jūs patīkat vairāk, nekā domājat. Ja jūs esat ieinteresēti turpināt saskarsmi, vajadzētu sarunu biedram likt to saprast. Iespējams, ka jūs būsiet patīkami pārsteigts, ka arī viņš gribēs vēlreiz tikties ar jums.”

Tikai ir jāņem vērā, ka šo pētījumu fokusā palika cilvēku abpusējā interese, bet ne romantiskā pievilkšanās. Tā kā šie dati neko neliecina par cilvēka spēju prognozēt iemīlēšanos, pamatojoties uz īsu sarunu. Izskatās, ka tāda veida simpātijas attīstās pēc saviem, īpašiem likumiem.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!