Elpojam un atlabstam: plaušu vingrinājumi pēc koronavīrusa pneimonijas
Elpošana - tas ir vienkāršākais veids, kā atlabt pēc Covid. Tikai jāelpo ir pareizi. Tāpēc mēs iesakām speciālu vingrinājumu kompleksu pēc koronavīrusa. Elpošanas orgānu darbības traucējumi - tie ir galvenie sarežģījumi pēc Covid un pneimonijas. Šie sarežģījumi var saglabāties ilgu laiku. Atjaunot pareizu plaušu funkcionēšanu un paātrināt atveseļošanās procesu palīdzēs īpaši plaušu vingrinājumi.
Sarežģījumi pēc koronavīrusa
Pēc pārciestas jaunā koronavīrusa infekcijas ir iespējama ilgstoša simptomu saglabāšanās - tādu, kā aizdusa, hronisks klepus, diskomforts krūtīs. Uzraudzība un medicīniska iejaukšanās pēc pārciestās infekcijas ir atkarīga no tā, kā tā ir noritējusi. Piemēram, veselam jaunam pacientam, kurš izslimojis Covid vieglā formā, parasti turpmāka uzraudzīšana un rehabilitācija nav nepieciešama. Vairumam pacientu simptomi pazūd dažu nedēļu laikā pēc akūtas saslimšanas. Turpretī, pacientiem ar pavadošām patoloģijām, hospitalizētajiem, kā arī tiem, kas ilgstoši sūdzas par aizdusu, sāpēm krūtīs, klepu vai jaunu simptomu rašanos, ir nepieciešama dinamiska ārstu uzraudzība, bet dažreiz arī papildus izmeklējumi, sirds vai plaušu pamatsaslimšanas medikamentozās ārstēšanas optimizācija. Pēc plaušu bojājumiem (vīrusu vai bakteriālā pneimonija) ir iespējama fibrozes attīstība - plaušu audu aizvietošana ar saistaudiem. Turpmākā taktika ir atkarīga no šīs fibrozes apmēriem, ārējās elpošanas funkciju stāvokļa, simptomu un pavadošās patoloģijas esamības. Visbiežāk fibroze ir lokāla, tā cilvēkam nerada nopietnas sekas.
Pareiza atlabšana
Pēc pārslimotas koronavīrusa infekcijas ieteicama pakāpeniska atgriešanās pie ierastās dzīves, taču, ievērojot dažas noderīgas lietas. Pēc vīrusa ir ieteicami aerobie vai spēka vingrinājumi ar progresējošu intensitāti. Sākt vajadzētu ar elpošanas vingrinājumiem, pasīvu stiepšanos, muskuļu nostiprināšanu. Pēc tam, kad pacients jau sāk labi panest tādu slodzi, intensitāti palielina, bet ar pastāvīgu pulsa biežuma kontroli.
Kopumā visiem pacientiem ir nepieciešams pilnvērtīgs uzturs, fiziskā rehabilitācija pēc panesības, kā arī atteikšanās no smēķēšanas.
Kādēļ un kam ir nepieciešami elpošanas vingrinājumi pēc koronavīrusa
Elpošanas vingrinājumi ir noderīgi atveseļošanās procesā, kā arī plaušu slimību profilaksei, tā ir viena no galvenajām rehabilitācijas metodēm pēc Covid.
Ieguvumi no vingrinājumiem:
- plaušu audu ventilācijas uzlabošanās;
- elpošanas efektivitātes palielināšanās;
- traucēto plaušu funkciju atjaunošanās;
- elpošanas muskulatūras nostiprināšanās;
- sabiezējumu, gļotu un strutu uzkrāšanās bronhos riska samazināšanās;
- pneimonijas attīstības profilakse;
- organisma vispārējā tonusa paaugstināšanās, pretestība slimībām.
Šīs metodes der jebkura vecuma un fiziskās sagatavotības cilvēkiem. Parasti ārsti tās rekomendē pēc vieglas un vidēji smagas pneimonijas formas.
Kā tos izpildīt
Pastāv dažādi vingrinājumu veidi: elpošanas joga, Streļņikovas vingrojumi, vēdera vai diafragmas elpošana, der pat elpošanas tehnikas tievēšanai.
Cilvēkiem ar viegliem aizdusas simptomiem bez pavadošas sirds patoloģijas var līdzēt elpošanas vingrinājumi ar sakniebtām lūpām, kā arī dziļā elpošana.
Uzsākt elpošanas vingrinājumus pēc koronavīrusa infekcijas drīkst, negaidot izrakstīšanos no slimnīcas, tieši stacionārā ar ārstējošā ārsta atļauju. Svarīgi ir atcerēties, ka visi vingrinājumi ir jāizpilda lēni, katra ieelpa, izelpa jāveic bez piepūles. Sākt var guļus gultā, pēc panesības tos var pildīt sēdus stāvoklī.
Lai sasniegtu rezultātu, jānodarbojas regulāri, 5-10 minūtes ik dienu.
Telpai, kurā tiek veikti vingrinājumi, ir jābūt izvēdinātai, apģērbs nedrīkst traucēt brīvi elpot. Pildot vingrinājumus sēdus, mugurai ir jābūt taisnai. Kreiso roku ieteicams uzlikt uz krūtīm, lai kontrolētu krūšu elpošanu, bet labo - uz vēdera, lai sekotu vēdera kustībām.
Ja rodas šaubas, vai vingrojumi tiek veikti pareizi, var sākt ar individuālām nodarbībām trenera vadībā.