Kādas ģenētiskās īpašības bērni manto no mātes, un kādas – no tēva

Kādas ģenētiskās īpašības bērni manto no mātes, un kādas – no tēva

Kādas intelektuālās un ārējā izskata īpašības meitas un dēli manto no saviem vecākiem? Daba ir iekārtojusi tā, ka bērns manto gan tēva, gan mātes gēnus, bet noteiktas dominējošās īpašības viņš pārmanto tikai no sava tēva – kā labās, tā arī ne pārāk.

Mēs visi savulaik bioloģijas stundās esam mācījušies par ģenētiku. Un atceramies kaut ko no šīs interesantās un vajadzīgās zinātnes pamatiem. Šodien parunāsim par pārmantojamības noslēpumiem. Vai var vairāk vai mazāk ticami prognozēt, kādas būs jūsu bērniņa intelektuālās spējas un izskats? Kādas īpašības viņš mantos no tēva, bet kādas – no mātes? Izrādās, daudz kas ir atkarīgs no gaidāmā bērna dzimuma.

Ja tēvs ir ģēnijs, viņa dēls tāds nebūs

Neapšaubāmi, dabā ir iekārtots tā, ka bērns manto abu vecāku gēnus, bet noteiktas, dominējošās īpašības viņš pārmanto tikai no tēva.

Ģenētiskās īpatnības un pazīmes, kuras bērns pārmanto tieši no tēva:

Problēmas ar sirdi

Lestera universitātes speciālisti savos pētījumos ir nonākuši pie sekojoša secinājuma. Vīrieši, kuriem ir noteikta hromosoma, par 50% biežāk slimo ar slimībām, kas saistītas ar koronāro artēriju (kaites cēlonis – novājināta skābekļa piegāde sirdij). Šī problēma var tikt pārmantota no tēva – dēlam.

Psihes traucējumi

Psihisko saslimšanu vidū, ko vīrieši “nodod”” saviem bērniem ir šizofrēnija, uzmanības deficīta sindroms un hiperaktivitāte. Jo vecāks ir tēvs, jo lielāks risks, ka ar gadiem vīrieša DNS ir pakļauta mutācijām. Sievietes, savukārt, jau piedzimst ar noteiktu olšūnu daudzumu, un to DNS nemainās visas dzīves laikā.

Nelīdzeni zobi

Tie vīrieša gēni, kuri atbild par zobiem un žokļa konfigurāciju, ir aktīvāki, nekā tie paši sievietes gēni. No tēva bērns var “iegūt” ne vien nelīdzenus zobus, bet arī plānu zobu emalju.

Problēmas, kas saistītas ar neauglību

Zinātnieki apgalvo, ka spermas sliktā kvalitāte, iespējams, ir ģenētiska problēma. Ja bērns ieradies šajā pasaulē mākslīgās apaugļošanas rezultātā, ļoti iespējams, ka arī viņš būs neauglīgs.

Nākamā bērna dzimums

Prognozēt nākamā bērna dzimumu iespējams, ja izpēta tēva ģenealoģisko koku. Ja sperma satur X hromosomu, tad savienojumā ar mātes X hromosomu, pasaulē nāk sieviešu dzimtes mazulis (meitenīte). Ja spermā būs Y hromosoma, piedzims vīriešu dzimtes mazulis (puisītis). Zinātnieki pauž viedokli, ka, pagaidām vēl zinātniski neizpētīts gēns atbild par X un Y hromosomu izvietojumu vīrieša spermā.

Nākamā bērniņa acu krāsa

Par cik vīrieša gēni ir dominējošie, visbiežāk bērna sejas formas un acu krāsa būs tāda, kā viņa tēvam.

Nākamā bērna augums

Bērns augums ir atkarīgs no tēva gēniem. Gariem tēviem būs gari bērni.

Kā būt ar intelektu? Tiksim skaidrībā ar šo jautājumu.

  • Intelekts, diemžēl, pārmantots netiek. Tātad, ja tēvs ir ģeniāls cilvēks, tad nav nekādas garantijas, ka arī viņa dēls mantos šos pašus gēnus.
  • Arī idiotisms netiek mantots gēnu līmenī. Ja tēvs nav pārāk gurds, un ar zināšanām “nespīd”, tad dēlam ir visas iespējas attīstīties daudz augstākā intelektuālā līmenī.
  • Ģenētiski intelektu no tēva var mantot vienīgi meita, bet arī tikai pusi no sava “intelekta gēna”.
  • Meitene būs tieši par 50% tik gudra, cik viņas bioloģiskais tēvs – ģēnijs, savukārt, viņas dēls atkal būs ģēnijs. Ja tēvs nav pārāk gudrs, tad meita būs divas reizes gudrāka par savu tēvu.
  • Lūk, tāpēc sieviešu – ģēniju nav daudz, tāpat kā pilnīgi dumju sieviešu. Taču ģēniji vīrieši ir diezgan daudz, tāpat kā ne pārāk gudru vīriešu.
  • Kā redzat, pilnībā ir iespējams paredzēt nākamā bērna intelektuālās spējas un ārējo izskatu. Zinot ģenētikas pamatus, tie var jums krietni palīdzēt. Galvenais ir zināt, kāds būs topošā bērniņa dzimums.

LAI IZDODAS!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!