Zīdaiņa ēdināšana. Otrais mēnesis.
Uzreiz teiksim, ka arī otrajā dzīves mēnesī galvenais ēdiens zīdainītim joprojām ir un paliek mammas pieniņš. Tieši mammas piens ir gan ēdiens gan dzēriens mazulītim, kas apmierina viņa vajadzības.
Ar pilnu pārliecību var teikt, ka otrā mēneša beigās jūs jau daudz precīzāk zināt, cik bieži mazais jāliek pie krūts un kā pareizi to darīt. Vislabākā, protams, būtu barošana “pēc pieprasījuma”, kā to sauc pediatri. Lai mazulis pavada pie mammas krūts tik daudz laika, cik viņam ir nepieciešams. Pilnīgi iespējams, ka jums ar mazulīti jau izstrādājies stingri noteikts barošanas režīms. Tomēr atceraties, ka, lai arī kāds būtu jūsu ēšanas režīms, bērnam ir jāēd ne mazāk kā sešas reizes dienā.
Atcerieties, ka arī šajā periodā bērnam nav nepieciešams dot tējas un citu šķidrumu, ja vien to nav nozīmējis ārsts profilaktiskos vai ārstniecības nolūkos.
Iespējams, kādai pārlieku emocionālai māmiņai šķiet, ka bērniņš slikti ēd, vai ka piena nepietiek. Steidzam jūs nomierināt, ka ikvienā vecumā, ja bērns ir aktīvs, neniķojas, neraud, viņu nekas nesatrauc, jums nav par ko uztraukties! Iespējams, ka bērns barošanas laikā novērš savu uzmanību no krūts, kad jau ir mazliet uzēdis, tāpēc barošanai ir jāizvēlas vieta, kur nekas nenovērš mazuļa uzmanību no paša galvenā, no mammas krūts. Cenšaties koncentrēties uz pašu barošanas procesu, vieglītēm paglaudiet viņa galviņu vai pavisam klusām sarunājieties ar savu mazulīti, varbūt padziediet kādu šūpuļdziesmiņu.
Gadījumā, ja tas viss nepalīdz, konsultējieties ar ģimenes ārstu. Iespējams, ka bērnam laiku pa laikam ir pārlieku liels emocionāls uzbudinājums un ārsts ieteiks, kas tieši būtu darāms, lai jūs laicīgi saprastu, ko darīt šādā situācijā. Bet, lai precīzi pārliecinātos, ka mazais ir pietiekami paēdis, veiciet testu, kuru pieredzējušas māmiņas sauc par “slapjo autiņu testu”. Tas būs mazliet sarežģīti, jo tas ir tests, kas noteiks kopējo urīna daudzumu diennaktī. Jums uz šo diennakti būs jāatsakās no autiņbiksītēm, un jālieto auduma autiņi. Piemēram, no astoņiem rītā, līdz nākamās dienas astoņiem no rīta jums precīzi jāuzskaita cik reizes pačurājis jūsu mazulis. Un nepārdzīvojiet, ka tiks sačurāti visi autiņi un bikšeles. Jūs tiksiet galā. Ja tests notiek ziemā, tad labāk tajā dienā ārā neiet.
Pēc šīs diennakts jāsaskaita saslapinātie autiņi. Gadījumā, ja jūsu bērns ir pačurājis apmēram divpadsmit reizes un vairāk, jums nav par ko uztraukties, jums piena pietiek un bērns lieliski ēd. Ja tās ir astoņas, desmit čurāšanas reizes, tad tas var nozīmēt, ka mazulim ir nelielas problēmas ar pilnvērtīgu ēšanu. Ja sačurāto autiņu skaits ir seši vai pat mazāk, tad ir iemesls nopietnam uztraukumam. Tas nozīmē, ka bērnam katastrofāli pietrūkst pieniņa, viņš nepaēd un iespējams, pat nepieņemas svarā.
Tāpat jāatceras, ka šajā periodā mammai pašai nevajadzētu eksperimentēt ar ikdienas ēdienu, mēģināt jaunus kulinārijas šedevrus, kurus iepriekš neesat baudījusi. Jūsu bērns kuņģis vēl nav gatavs jauniem produktiem. Ēdat visu, ko ēdāt parasti, mazām porcijām un bieži. Labāk paēst pēc katras mazuļa barošanas reizes. Un iegaumējiet, ka barojošai mammai jālieto daudz šķidruma.
Līdz otrā mēneša beigām mazulim jāpieņemas svarā par astoņsimt gramiem un jāpastiepjas garumā par divarpus centimetriem.