Zīdaiņa barošana. Astotais mēnesis
Uzreiz jāsaka, ka astoņu mēnešu vecumā nekādā gadījumā nevajadzētu atteikties no mammas piena. Šajā vecumā ir iespējams visas ēdienreizes aizstāt ar pilnvērtīgu piebarojumu, un tāpat piedāvāt mazulim arī mammas pieniņu. Mammas pienu kā ēdienreizi var izmantot no rīta un vakarā. Tās būs ne tikai brokastis un vakariņas, bet arī tuvs un sirsnīgs mirklis mammai kopā ar savu mazulīti. Pārējā laikā bērns var ēst tā saucamo “cieto ēdienu”, pagaidām gan viņam pieņemamā, biezeņveida konsistencē.
Šajā vecumā bērns var ēst visa veida putras, kas papildinātas ar augļiem un ogām. Tās var būt vārītas uz piena bāzes, ūdenī vai arī piena maisījumā, kuru lieto jūsu mazulis. Putrai var pievienot dažādus augļu biezeņus. Tāpat var vārīt sātīgās putras un pievienot tām dārzeņu biezeņus.
Tāpat astoņus mēnešus vecam bērnam var dot gaļas buljonu, kā arī zupu, kas vārīta uz gaļas buljona bāzes, protams, sastrādājot to bērnam pieņemamā konsistencē. Šādu zupu pagatavot ir ļoti vienkārši. Karstajā gaļas buljonā berat dažus kartupeļus, burkānu un sīpolu. Mazliet pavāriet, pieliekat, piemēram, brokoli un vāriet līdz gatavībai. Pievienojiet nedaudz zaļumu un mazliet rapšu vai olīveļļas. Visu sablendējiet. Sāli neliekat. Varat arī rūpīgi saspaidīt ar dakšiņu, tikai skatieties, lai gabaliņi, ko liekat mazulim mutē būtu smalki, jo šajā vecumā zobu bērnam vēl nav daudz un viņš vēl tikai mācās košļāt.
Ja septiņu mēnešu vecumā esat bērnam devusi gaļu, tad astoņos mēnešos gaļas daudzumu var pakāpeniski palielināt. Gaļa satur bērnam tik ļoti nepieciešamās aminoskābes, olbaltumvielas, taukus, minerālvielas un lielu daudzumu vitamīnu. Gaļu varat pievienot sātīgajām putrām, kas vārītas uz ūdens bāzes, kā arī visdažādākajiem dārzeņu biezeņiem.
Šajā vecumā bērnam vislabāk dot liesu vistas, tītara, teļa, jaunlopa vai truša gaļu. Protams, jāvēro, vai bērnam neparādās kāda alerģiska reakcija. Īpaši uzmanīgiem jābūt ar vistas gaļu. Lai gan tieši vistas gaļa satur bērna attīstībai tik nepieciešamās nepiesātinātās taukskābes.
Tāpat turpiniet piedāvāt bērnam skābpiena produktus – kefīru un lakto, kā arī nedaudz pilnpiena biezpiena. Lai atvieglotu ēdiena gatavošanas procesu vai arī ja dodaties ārpus mājas, droši varat izmantot jau gatavās, veikalā nopērkamās putras un augļu, dārzeņu vai gaļas biezeņus. Tikai atcerieties, ka atvērtu biezeņa burciņu obligāti jāglabā ledusskapī un jāizlieto 24 stundu laikā.
Tāpat jāatceras, ka astoņu mēnešu vecumā bērnam aktīvi nāk zobi un niez smaganas. Šim nolūkam varat piedāvāt speciālos bērnu sausiņus vai cepumiņus, kas nopērkami bērnu pārtikas nodaļā. Tos graužot, bērns varēs atvieglot niezošo smaganu problēmu, kā arī gūs jaunu garšas pieredzi. Nedodiet bērnam parastos sausiņu vai cepumus, ar tiem bērns var aizrīties. Speciālie cepumi ir pagatavoti tā, lai saskaroties ar siekalām, ātri izšķīstu, pārvēršoties putrveida konsistencē un bērnam būtu viegli tos norīt.
Šajā vecumā aizvien mazāka kļūst atšķirība starp bērnu, kurš ēd mammas pienu un bērnu, kurš ēd piena maisījumu.
Atcerieties, ka bērnam rokas jāmazgā īpaši rūpīgi gan pirms, gan pēc ēdienreizes. Mazulis mācās ēst pats, tāpēc higiēnai jāseko līdz īpaši rūpīgi. Zupu lejat dziļajā šķīvī, tāpat kā pieaugušajiem, bet sulu lejat speciālajā, bērnam paredzētajā krūzītē.
Astoņu mēnešu vecumā bērnam jāpieņemas svarā par 500 gramiem un jāizaug par pusotru centimetru.