10 agrīnas alkoholisma pazīmes, kuras nevajadzētu ignorēt (saderam, ka tev ir vismaz viena no tām)
PVO atzina alkoholismu par slimību jau 1952.gadā. Kopš tā laika situācija šajā jomā visā pasaulē tikai pasliktinās. Pastāv tieša šīs saslimšanas izplatības saikne ar iedzīvotāju labklājības līmeņa paaugstināšanos: jo augstāks tas kļūst, jo cilvēki ir vairāk pakļauti zaļā pūķa kārdinājumam. Taču, lai arī kādā sociālajā grupā tu atrastos, briesmas vienmēr ir tepat līdzās.
Alkoholisms ir viltīgs: nevainīga vājība nemanot pārvēršas ieradumā, un izdabāšana tai spēj sagraut dzīves. Tieši tādēļ sevišķi svarīgi ir atklāt problēmu tās pašā sākumā, kamēr tās esamība nekļūst acīmredzama. Tāpēc neignorē pirmos trauksmes zvaniņus, kas, kļūstot arvien izplatītāki, patiesībā ir pelnījuši vislielāko vērību. Ja tev piemīt vismaz dažas no minētajām šīs nelaimes pazīmēm, lūdzu, nenoniecini tās.
1.Tu sasaisti savu sociālo dzīvi ar alkohola lietošanu
Kokteiļu vakari, piektdienas pasēdēšanas ar draudzenēm, nebeidzamas dzimšanas dienas…Variantu ir daudz. Pat draugu loks no neitrāla pakāpeniski transformējas par tādu, kur katrs labprāt iedzer, vienalga kādā sakarā. Dzīvas un veselīgas komunicēšanas aizstāšana ar kopīgu alkohola lietošanu - tā ir ļoti slikta tendence.
2. Tu nedaudz iedzer, pirms kaut kur doties draugu kompānijā
Tam vienmēr ir attaisnojums - tas ir veids, kā atpūsties vai arī ietaupīt naudu, atrodoties kādā izklaides vietā. Sak, lētāk taču ir nopirkt pudeli veikalā, nekā glāzi vīna bārā. Taču, nopērkot pudeli, - vai šādā gadījumā tu apstāsies, izdzerot tikai vienu glāzi?
3.Tu veic izdzertā uzskaiti, pielietojot ‘’alternatīvo matemātiku’’
Tev neskaitās tas, ko tu izdzēri pirms iziešanas, vai arī tas tika izdzerts jau pirms vairākām stundām, un tu jau paguvi paēst, tādējādi neitralizējot alkohola reibumu. Tikai tad, kad tu sāc nopietni sev sekot, lai noskaidrotu, cik daudz un cik bieži tu dzer, var sanākt pavisam nevēlams rezultāts. Tam vajadzētu likt tev aizdomāties un attiekties pret problēmu ar pienācīgu uzmanību.4.Tu sāc citādāk izprast terminu ‘’iedzert’’
Ne visiem alkoholiskajiem dzērieniem ir vienāds spirta saturs. Tāpēc kādā reizē tu vari nospriest, ka vīns nemaz nav tik ‘’īsts’’ dzēriens, kā degvīns vai konjaks. Tam seko attaisnojumu afirmācija, saskaņā ar kuru pie dzeršanas pieder tikai ‘’īsti’’ dzērieni. Iespējams, tu pieņem lēmumu atteikties no stiprā jeb ‘’īstā’’ alkohola un aizstāt to ar vieglākiem dzērieniem. Taču, dzerot daudz alus vai vīna, rezultāts būs tieši tāds pats.
5.Tevi satrauc tas, ka dzērieni drīz beigsies
Tāpēc tu sev iesaki nopirkt vēl ‘’katram gadījumam’’, ‘’nebaltai diena’’ vai tamlīdzīgi. Un arī nakts laikā nenāksies meklēt kādu veikalu, kur piekritīs tev pārdot pudeli. Lai gan pats fakts, ja tu naktī meklē iedzer, jau daudz par ko liecina.
6.Tu brīnies, ja kāds aizkorķē vēl neiztukšotu pudeli
Nedrīkst taču atstāt tik vērtīgu mantu. Jo vīns iztvaikos, zaudēs savu brīnumaino garšu un vispār vientulībā saskums. Ai-ai-ai!
7.Tevi kaitina, ja citi dzer nesteidzoties
Tu pieķer sevi pie domas, ka tevi tracina citu kompānijas biedru nesteidzīgums, jo nevari vien sagaidīt jaunu dzēriena porciju. Jo neviens taču nevēlas izcelties ar to, ka dzer vairāk par citiem. Tevi kaitina arī tas, ja kāds pie galda nosaka: ‘’Pietiek!’’ un vēlas doties mājās ātrāk, nekā to vēlies tu.
8.Tev ir daudz fotogrāfiju, kurās tu esi ar glāzi rokā
Un tu izskaties uz bildēm nedaudz atraisītāka, nekā pieklātos. Reizēm pat diezgan stipri. Diemžēl, arī apkārtējie to ievēro un izdara secinājumus.
9.Tevi uztrauc tukšo pudeļu džinkstoņa, iznesot atkritumu spaini
Kauns no kaimiņiem? Izmet tās pudeles pa logu! (Joks.) Pats šāda veida uztraukuma fakts jau liecina par hronisku problēmu. Nevajag to ielaist.
10.Tu ar skaudību skaties uz pilnīgiem nedzērājiem
Dzīve bez kaitīgajiem ieradumiem var būt laimīga - tad kāpēc to ignorēt? Labāk atteikties no maza akmentiņa, nekā pēc tam cīnīties ar milzu bluķi. Padomā par to.