Vitamīni- patiesība un mīti. Kas pie vainas un ko darīt?
A Vitamīns:
Tas jums trūksts ja:
- Ja bieži parādās pumpas;
- Ja ievērojami samazinājusies apetīte;
- Brīžiem liekas, ka redze ir pasliktinājusies;
- Jūs bieži saaukstējaties;
- Jums sāk parādīties tulzas.
KAS IR VAINĪGS: Jūsu uzturā ir pārak mazs daudzums tauku saturošu produktu. Vitamins A pats par sevi ļoti slikti uzsūcās, tam ir nepiciešami tauki gan augu valsts, gan dzīvnieku izcelsmes.
KO DARĪT: Iekļaujat savā uzturā augļus un dārzeņus, kuri ir dzeltenā un oranžā krāsā, kā arī skumbriju vai kādu citu treknu zini, sviestu un pienu.
AUGSTĀKAIS A VITAMĪNA SATURS: burkāni, pētersīļi, špināti.
Dienas deva: 1000 mikrogrami.
B grupas vitamīi
Jums tie trūkst ja:
- ciešat bezmiegu;
- vāji mati;
- nepatīkama elpa;
- bieži reibs un sāp galva;
- blaugznas;
- nogurums;
- aizcietējumi.
KAS IR VAINĪGS: nepietiekam šķiedrvielu daudzums un kā rezultāts pasliktināta zarnu trakta darbība. Tieši tur uzsūcas B grupas vitamīni tapēc jebkuri ZT darbības traucējimi pasliktina to uzsūkšanos. Kā arī B grupas vitamīni atbild par matu un nagu veselību, kuri pirmie jums signalizē par vitamīnu trūkumu.
KO DARĪT: uzturā jāiekļauj graudaugi, pilngraudu izstrdājumi, dārzeņi un rieksti. Vitamīns B12 atrodams liellopa gaļā, cūkgaļā pienā. Vitamīns B3 gaļā, zivīs, pākšaugos, graudaugos.
Dienas deva: B1 1,5 mikrogrami; B2 1,3 mikrogrami; B5 4-7 mikrogrami; B6 1,6 mikrogrami; B12 2mikrogrami Sekojiet līdzi pareizam uzturam un esat veseli!
C Vitamīns
Jums tas trūkst ja:
- ātri nogurstat;
- pat mazākie pušumi dzīst ļoti lēni;
- jūs pieņematies svarā, ja pat nemainījāt ēdienkarti;
- jūs smēķējat;
- bieži parādās zilumi.
KAS IR VAINĪGS: kaitīgie ieradumi un nepietiekams miegs. Smēķētājiem vitamīs C ir jāuzņem daudz vairāk, jo nikotīns palīdz to izvadīt un traucē uzsūkties. Ne mazāk negatīvu iespaidu uz C vitamīnu atstāj alkohols.
KO DARĪT: diemžēl ēst vairāk citrusa augļus ne vienmēr ir risinājums, jo daudziem uz tiem ir alerģija. Palīgā nāks kivi, brokoļi, spināti, sīpoli un ērkšķogas.
Augstākais C vitamīna saturs: zemenes, upenes, skābenes.
Diennakts deva; 60miligrami.
D vitamīns
Jums ir tā deficīts ja:
- jūs var viegli nokaitināt;
- jums bojājas zobi;
- dažreiz sāp locītavas.
KAS IR VAINĪGS: saules trūkums ikdienā, jo dabīgi D vitamīns izstrādājas tieši zem saules stariem. D vitamīna deficīts negatīvi ietekmē kalcija uzsūkšanos, kas savukārt ietekmē kaulu un zobu stāvokli.
KO DARĪT: vairāk laika pavadīt ārā, ēst dzeltenumus un jūras veltes, bet labāk to uzņemt un uztura bagātinātājiem, tā ir vieglāk kontrolēt uzņemto daudzumu. Pārdozēšan ir ļoti bīstama!
K Vitamīns:
Jums tas trūks ja:
- sagriežoties asinis ilgi nesarec un turpinās asiņošana;
- parādās diabēta simptomi.
- parādījās alerģija uz ierastiem produktiem;
- bieži parādās sāpes vēdērā;
KAS IR VAINĪGS: K vitamīna deficīts var rasties pie zarnu trakta traucējumiem un slimībām. Negatīvu ietekmi atstāj arī gāzēti dzērieni, alkohols, antibiotikas un dažas miega zāles.
KO DARĪT: Atteikties no gāzētiem dzērieniem, papildināt uzturu ar spinātiem, salātie un briseles kāpostiem. A vitamīns arī atrodams olīv eļļā, banānos, avokado, kivi, graudaugos.
K vitamīns lielos daudzumos atrodams: kāpostos, ziedkāpostos, lapu salātos.
Diennakts deva: 60–140 mikrogrami.
U vitamīns
Jums tas trūkst ja:
KAS IR VAINĪGS: augu iztrūkums ēdienkartē, jo mūsu organisms nav spējīgs sintizēt šo vitamīnu, mēs to varam tikai uzņemt ar pārtiku. Īstenībs tas nav vitamīns, bet vitamīnam līdzīga viela, tas palīdz mums, lai nerastos kuņģa čūla, tas ir pretsāpju līdzeklis, kas palīdz ātrāk sadzīt brūcēm. U vitamīns palīdz stimulēt antihistamīnu izstrādi, kas neļauj veidoties bronhiālajai astmai un alerģijām uz ēdienu.
KO DARĪT: ēdat papriku, sīpolu, banānus. Neaizmirstat par tomātiem, pētersīļiem, rutkiem un ziedkāpostiem.
U vitamīns lielos daudzumos atrodams: sparģeļos, bietēs un selarijās.
Dienas deva: 100-300 miligrami.