Veselīga uztura padomi no Tibetas Medicīnas ārsta

Veselīga uztura padomi no Tibetas Medicīnas ārsta

Veselīgs uzturs neaprobežojos vien ar ieteikumu “Ēdiet vairāk dārzeņu!” Par svarīgām niansēm, kas nodrošina labu gremošanu stāsta Tibetas Medicīnas ārsts Puntsog Wangmo. Ārsts ar 20 gadu pieredzi, Tibetas Medicīnas Skolas ASV direktors un Krievijas Tibetas Medicīnas Skolas pasniedzējs. Viņš ar prieku dalās savās zināšanās par pareizi uzturu un pareizu produktu kombinēšanu.

Noteikums Nr.1. – kvalitatīvs ēdiens

Mūsdienās pārtikas produkti satur ļoti daudz ķīmisku vielu. Piemēram, antibiotikas dzīvnieku organismos jeb gaļā, kuru mēs ēdam, spēj ne tikai samazināt gremošanas uguni, bet arī negatīvi ietekmēt mūsu imūnsistēmu. Nitrātiem un fosfātiem ir raksturīgs tas pats, nokļūstot organismā ar augu produktiem, tie lēnām uzkrājas un ar laiku ietekmē imūnsistēmu, noved pie disbalanss ķermenī, aizcietējumiem, svara pieauguma un citām problēmām.

Šodien mēs arvien biežāk dzirdam aicinājumu atgriezties atpakaļ tuvāk pie dabas, cilvēki izvēlas ekoloģiskus un pēc iespējas dabiskākas produktus, un ir gatavi maksāt dārgu naudu par tiem. Vislabākā izvēle ir dārzeņi, augļi, pākšaugi, graudaugi, gaļa, garšvielas, tur ir atrodami visi pieci pirmelementi.

“Pirmais dzīves likums ir cieņa pret visiem cilvēkiem. Otrais – vienkāršība. Trešais – godīgums. Vienmēr turiet savus solījumus. Tad arī apkārtējie jūs cienīs.”

Gaļa Tibetas Medicīnā ieņem ļoti būtisku lomu. Tajā ir olbaltumvielas, kas ir ļoti nepieciešamas organismam. Pēdējā laikā ir parādījušies bioloģiski aktīvi aizvietotāji, kuru sastāvā ir aminoskābes, vitamīni un mikroelementi. Tomēr Tibetas Medicīnā uzskata, ka visu ir jāiegūst no dabīgiem produktiem, to skaitā arī gaļas produktiem. Piemēram, ja organismā pietrūkst Kalcija, Tibetas ārsts ieteiks jums biezu gaļas novārījumu.

Kā noteikums ir jāievieš paradums nekad nelietot uzturā sabojājušos vai vēl nenogatavojušos dārzeņus un augļus, tāpat kā piedegušu vai puszaļu ēdienu, nemaz nerunājot par ēdieniem, kas nostāvējuši ledusskapī nez cik dienas. Ēdienam ir jābūt svaigam, un katrai ēdienreizei jāgatavo jauns ēdiens.

Noteikums Nr.2. Kā mēs ēdam?

Mūsu vēderam ir 4 kabatas. Divas no tām ideālā variantā ir piepildītas ar ēdienu, viena ar šķidrumu un trešā ir brīva un kalpo ēdiena sagremošanai. Ja mēs pieturamies pie šīm proporcijām, tad jūtamies labi. Piemēram, nedrīkst ēst tikai cietu pārtiku, ne mazāk kā pusei no kopējās masas ir jābūt šķidrumam.

Visiem ir zināma paruna par to, ka no galda ir jāceļas ar vieglu izsalkuma sajūtu. No Tibetas Medicīnas viedokļa tas nozīmē, ka ceturto daļu kuņģa ir jāatstāj tukšu, lai dotu enerģijai vietu gremošanas vadīšanai.

Gremošanas uguns spēks ir atkarīgs arī no katra cilvēka individuālajām īpašībām un parametriem – vecuma, nacionalitātes, fiziskās aktivitātes. Kādam zupas šķīvis būs smags ēdiens, kamēr citam cūkgaļas steiks būs tīrais nieks.


Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!