Vai laimīgai laulībai mīlas prieki ir svarīgi
Mēs no sirds varam domāt, ka bieži mīlēties mums nav nepieciešams, jo mūsu attiecības arī bez tā ir labas. Izskatās, ka tas ir pašapmāns. Mēs vienkārši neapzināmies savas dziļākās jūtas.
Vai laime laulībā ir atkarīga no seksuālās dzīves aktivitātes? Kādam no mums atbilde ir acīmredzama: jā, protams, ir atkarīga!
Taču gandrīz puse pētījumu par šo tēmu liecina par pretējo. Un runa nav tikai par tiem pāriem, kas pirmajos laulības gados ir nodevušies vētrainam seksam, un ar gadiem zaudējuši par to interesi, bet arī par tiem, kuri tikko uzsākuši kopdzīvi. Ne vienmēr attiecības ir atkarīgas no seksa, apgalvo šo pētījumu autori.
Izklausās negaidīti. Bez tam, pastāv ne mazāk pētījumu, kas liecina, ka regulārs sekss ir ārkārtīgi svarīgs laulībai. Kā izskaidrot šo pretrunu, un kam gan ir taisnība?
Lindsija Hiksa no Floridas štata Universitātes uzskata, ka nozīme ir tam, kā viņas kolēģi stāda jautājumu. Parasti, veicot aptauju, respondentiem dod laiku padomāt. Bet tas var izkropļot rezultātu ticamību.
Pēc Hiksas versijas, daudzi cilvēki cenšas sevi pārliecināt, ka attiecībās ar partneri viss ir labi, neskatoties uz retu mīlēšanos, un regulārs sekss nav tik svarīgs veiksmīgām attiecībām. Tomēr pārliecināt sevi nenozīmē patiesībā tā arī justies. Bet kā noteikt šo atšķirību eksperimentā?
Vīrs un sieva tika aptaujāti atsevišķi. Viņiem bija jāatbild, cik apmierināti viņi ir ar partneri, un cik bieži viņi mīlējas. Pēc tam vajadzēja pārliecināties par testa rezultātu patiesumu. Tam tika izmantots automātiskais tests, kurš ļāva noteikt neapzinātās izjūtas.
Respondentam vispirms tika parādīts attēls, bet pēc tam vārds ar pozitīvu vai negatīvu nozīmi. Tajā brīdī bija maksimāli ātri jāatbild, vai tas ir “pozitīvs” vārds vai “negatīvs”, nospiežot vienu vai otru klaviatūras taustiņu.
Reakcijas ātrumu fiksēja speciāla ierīce. Ja respondents ātri reaģēja uz “pozitīvajiem” vārdiem un lēni uz “negatīvajiem”, tas nozīmēja, ka viņš instinktīvi labi attiecas pret to, kas attēlots bildē. Un otrādi.
Anketas rezultāti parādīja, ka apmierinātība ar partneri nav atkarīga no mīlēšanās biežuma.
Bet “neapzinātais “ tests deva pretēju rezultātu: respondenti, kas mīlējās divas reizes nedēļā un biežāk, daudz ātrāk izrādīja “pozitīvu” reakciju uz partnera attēlu.
Un otrādi, tie, kas mīlējās reti, reaģēja tā, it kā partneris viņos izraisītu noraidījumu. Taču kontroltestos šis efekts vairs neparādījās.
Kā traktēt šī pētījuma rezultātus? Tie nenozīmē, ka pāri, kas reti mīlējas, melo, sakot, ka attiecības viņus apmierina. Varbūt viņi no sirds tam tic, taču nav izslēgts, ka tas ir pašapmāns.
Protams, Lindsijas Hiksas rezultātiem ir nepieciešama tālāka pārbaude. Taču, ja jaunie pētījumi apstiprinās viņas secinājumus, ģimenes pāriem būs, par ko aizdomāties.