Smadzeņu degradācija. Iesaku izlasīt visiem! Iespējams arī Tu esi to skaitā, kuru smadzenes degradējas
Veidojas tāds kā apburtais loks, daudz rakstīt nav jēgas, jo tāpat gandrīz neviens nelasīs, bet teksta saīsināšana, lai pasniegtu kādu domu, noved pie vēl lielākas šaurdomāšanas ne tika lasītāju, bet arī rakstītāju vidū. Tā rezultātā mēs esam masu notrulināšanās priekšā. Pat tādi cilvēki, kam ir bijušas labas lasīšanas iemaņas, pēc dienas, kas pavadīta internetā, lasot desmitiem e-pasta vēstuļu, saka, ka fiziski nav spējīgi uzsākt lasīt interesantu grāmatu. Jau tikai pirmās lappuses izlasīšana kļūst par īstām mokām.
Lasīšana vairs nav topā, jo:
Nevaram pārstāt skanēt tekstu, meklējot tajā atslēgvārdus;
Vairs nav saprotama sarežģītā sintakse, kas raksturīga vairumam klasiskajiem, augstas vērtības un zinātniskajiem darbiem. Tās nav arī SMS formāta informācijas apmaiņā.
Bet tas vēl ne tuvu nav viss. No tā, ka cilvēks pastāvīgi ir “pieslēgts” internetam, strauji samazinās tādas prasmes, kā atgriešanās pie jau apstrādātas informācijas, izlasītā analizēšanas un iztēles izmantošanas. Vēl ļaunāk ir tas, ka 80% gadījumu cilvēki internetā meklē apšaubāmas izklaides vai arī meklē informāciju, kurai ir ne tikai nulles līmeņa, bet pat negatīva kultūras vērtība. Pie tā visa vairums cilvēku (īpaši jaunieši) ir tā piesaistīti savām viedierīcēm, ka , ja viņiem piedraudētu atslēgt tos no tīkla kaut uz dienu, tas izsauktu viņos ne tikai psihiska veida nomāktību, kas robežojas ar paniku, bet arī reālas fiziskas ciešanas, līdzīgas narkotiku atkarīgajiem.
Neticiet? Piedāvājiet viņiem iztikt bez sava telefona 2 – 3 dienas… Eksistē viedoklis, kuram es pilnībā piekrītu, ka spēja efektīvi uztvert sarežģītu tekstu un lasīt sarežģītu literatūru drīzumā kļūs par elitāru privilēģiju, kas būs pieejama tikai īpašai cilvēku kastai. Tā nav jauna doma, jo, jau Umberto Eko savā romānā “Rozes vārds” ieteica bibliotēkā ielaist tikai tos, kas ir gatavi un prot uztvert sarežģītas zināšanas. Visi pārējie būs spējīgi lasīt tikai izkārtnes un informāciju internetā. Īsāk sakot, nekādas tabletes, nekādas pārtikas piedevas, nekādas diētas, nekādi smadzeņu “uzlabotāji” nav spējīgi apturēt smadzeņu degradāciju. To spēj tikai viens – pārstāt savai informācijas pārstrādes sistēmai piegādāt “atkritumus “ un censties katru dienu to bagātināt ar visu iespējamo noderīgo informāciju. Tas ir ļoti grūts un daudziem cilvēkiem nesasniedzams process. Daudziem, kā saka, vilciens jau ir aizgājis.
Vēlreiz, īsumā:
Viedierīces, kas nodrošina jūsu pastāvīgu pieslēgumu informācijai un bez kurām jūs jau vairs pat tualeti neapmeklējat, padara jūs par praktiski debilu cilvēku, kurš ir vājš, apātisks, ar knapi funkcionējošām smadzenēm, kurš nav spējīgs domāt un analizēt. Bet, kā jau ikviens narkomāns, jūs, protams, esat pārliecināts par pretējo. Par to, ka šīs ierīces padara jūsu dzīvi neiedomājami krāsainu, piesātinātu, ērtu utt. Bet jūs pašu par ļoti gudru personību, kura vienmēr ir lietas kursā par visu notiekošo. Pateicoties šīm iekārtām, jūsu smadzenēs diennakti, nepārtrauktā plūsmā tiek “ielieta” samazgu strūkla, savukārt, pateicoties kurai jūs esat spējīgs veikt tikai primitīvu un mazkvalificētu darbu.
Jūs neesat spējīgs ne sakarīgi runāt, ne rakstīt, ne lasīt. Jūsu valoda ir primitīva, piesārņota ar parazītvārdiem. Stāstot kaut ko citiem, jūs ar grūtībām atrodat pareizos vārdus, bet, klausoties, ko stāsta citi, jūs ātri vien zaudējat stāsta pavedienu, sākat garlaikoties un žāvāties. Arī rakstīšana jums sagādā grūtības, jo gandrīz katrā vārdā ir pa kļūdai, un pieturzīmju lietošanu zināt ļoti aptuveni. Īsāk sakot, uzklausiet sliktos jaunumus: mobilos sakarus vajadzētu izmantot tikai izņēmuma gadījumos.
Piemēram, jūs esat atbraukuši uz svešu pilsētu un nevarat atrast cilvēku, kuram būtu jūs jāsagaida. Jā, šajā gadījumā piezvanīt ir nepieciešams. Vai arī, jūs kavējat svarīgu tikšanos. Jā, jāpiezvana. Tātad, jūsu ierīcēm vajadzētu būt iestatītām tikai saņemt un nosūtīt jums svarīgo darba un profesionālo informāciju. Pārējā laikā jūsu ierīcei vajadzētu būt izslēgtai! Iedomājos, cik neomulīgi jums kļuva, tikai iedomājoties par to. Jums jābūt gataviem tam, ka apkārtējie jūs vienkārši nesapratīs. Jums teiks, ka esat “sagājis sviestā”, “nobraucis no raksta”, jums “aizbraucis jumts” utt. Uzspļaujiet! Atcerieties, ka jūs esat informatīvā uzbrukuma objekts un jums nepieciešams aizsargāties. Kā teicis CBS News prezidents Ričards Selants: “Mūsu darbs ir pārdot cilvēkiem nevis to, ko grib viņi, bet to, kas vajadzīgs mums.”
Un visbeidzot. Jums jāiemācās lasīt grāmatas. Īstas, no papīra. Nesēžot stundām skatoties savas viedierīces ekrānā, bet lasīt grāmatas. Būs grūti, bet iesaku pamēģināt. Nevajag sevi piespiest, sākumā izlasiet pusi no lappuses, nākamajā dienā jau vienu veselu lappusi, trešajā dienā 1,5 lappuses utt. Ņemiet vērā, jūsu organisms pretosies, jums būs nelabi, slikta dūša, jūs gribēsiet darīt jebko citu, lai tikai nenoslogotu smadzenes. Un tomēr, pamēģiniet! Veiksmi jums nevēlu, jo jums būs nepieciešams internets, lai izlasītu šo rakstu.