Seši iemesli, kādēļ gurķi dod sliktu ražu

Seši iemesli, kādēļ gurķi dod sliktu ražu

Gurķi nomet aizmetņus, dzeltē vai pat iet bojā? Ļoti bieži pie tā nav vainīgi ne kaitēkļi vai slimības, bet gan mēs paši.
Aplūkosim visizplatītākās kļūdas, kuras pieļauj mazdārziņu īpašnieki, audzējot gurķus savā dārzā.

Par ilgu noturēti stādi

Stādi atklātā gruntī jāizstāda ne vēlāk kā 35 dienas pēc izdīgšanas. Ja tie uz palodzes tika turēti ilgāk, tas stādi izjutīs barības vielu trūkumu, vēlāk ātri vien sāks vājēt un stīdzēt.
Gruntī stādīt vajag jaunus stādus, tie labāk iedzīvosies un pēc izstādīšanas sāks aktīvi augt. Daži dārznieki jaunos stādus stāda laukā jau otrajā nedēļā pēc asnu uzdīgšanas.

Pārāk cieši sastādīti stādi

Nestādiet gurķus pārāk cieši. Gurķim jājūt vēja dvesma. Tam vajag vietu. Pretējā gadījumā tas dos mazus gurķīšus, tiks samazināts ražas daudzums, iespējama pat sēnīšu slimību attīstība.
Optimālais attālums starp gurķu stādiem ir vismaz 20 cm, starp rindām vairāk par metru. Siltumnīcā ieteicamais attālums ir vairāk par metru, lai gurķi saņemtu pietiekami daudz saules gaismas augšanai.

Nepareiza stādīšanas politika

Ja katru gadu gurķus stādīt vienā un tajā pašā vietā, tad ar laiku raža samazināsies un augi kļūs uzņēmīgi pret dažādām slimībām. Tas pats notiks, ja gurķus stādīsiet tajā pašā vietā, kur pirms tam auguši kabači, arbūzi vai citi ķirbju dzimtas dārzeņi. Tāpēc ir ļoti svarīgi ievērot pareizu stādīšanas politiku.
Gurķus vislabāk stādīt tur, kur iepriekšējā gadā auguši agrie galviņkāposti vai ziedkāposti. Tāpat gurķi lieliski aug vietā, kur pirms tam bijuši kartupeļi, zirņi, bietes un tomāti. Atkal gurķus stādīt tajā pašā vietā iesaka tikai ceturtajā gadā.

Gurķu audzēšana bez uzsiešanas un piespraušanas.

Ja neuzsiet un neformēt gurķu stīgas, tad raža būs ne pārāk liela. Ja gurķi “nelien” pa zemi, tad arī slimo retāk. Arī novākt tos ir daudz vieglāk, ja tie ir uzsieti.
Kad uzsienat gurķus, izkniebjat visas lapu “paduses” līdz ceturtajiem lapu čemuriem, bet augšējos dzinumus apgraiziet. To visu vajadzētu darīt, kamēr dzinumi nav izauduši garāki par 3 – 5 cm, vēlāk augs var pārdzīvot lielu stresu.

Nepareiza apliešana

Gurķiem ļoti patīk mitrums, tāpēc tos nekādā gadījumā nedrīkst atstāt sausumā. Pretējā gadījumā dzinumi sāks birt nost un paši gurķi būs rūgti. Līdz gurķu ziedēšanai jārasina viss augs, pēc tam tikai saknes.
Jāatceras, ka gurķi jāaplej tikai ar siltu ūdeni. No auksta ūdens gurķi kļūs rūgti vai augs kroplīgā formā.

Gurķu audzēšana spilgtā saulē

Gurķi, kas aug spilgtā saulē, var gūt lapu apdegumus, bet paši gurķi kļūst raupji un rūgti. Vislabākā vieta gurķiem – pusēna. Ja tādu vietu savā dārzā atrast grūti, blakus jāstāda augi, kas spēj gurķim dot nepieciešamo ēnu. Piemēram, 2 – 3 rindas kukurūzas pilnīgi spēj aizsargāt gurķu dobi no spilgtas saules gaismas. Galvenais, stādīt augus tā, lai karstā laikā tie dotu nepieciešamo ēnu.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!