Šampanietis uzlabo atmiņu
Katru gadu tuvāk decembra beigām popularitāti gūst vecā anekdote: “Kā tu sagaidīji jauno gadu? -nezinu, man vēl nestāstīja”. Izrādās veids, lai nenonāktu anekdotes galvenā varoņa lomā ir saistīts ar jaunā gada vienu no galvenajiem galda atribūtiem. Protams runa iet par šampanieti.
Grupa mikrobiologu no Redinga universitātes uztura problēmu fakultātes parādīja pētijumu datus, kuri liecina par to, ka saprātīga nevis pārmērīga šampanieša lietoša uzlabo atmiņu.
Rakstā, kas tika publicēts žurnālā Antioxidants and Redox Signalling1, autori stāsta, ka fenoli, kas atrodami šampanietī (organiski savienojumi) aktīvi mijiedarbojas ar daudzām olbaltumvielu grupām, kas atrodas hipokampusā un smadzeņu garozā, kuri darbojas informācijas saglabāšanas procesos.
Īpaši lielu lomu tie spēlē mūsu telpu atmiņa un spējā orientēties telpā un atcerēties priekšmetu atrašanās vietu, cilvēkus un fiziskos stimulus.
Ar vecumu šīs olbaltumvielas atmirst un to aktivitāte samazinās. Kā izrādās fenoli spēj efektīvi noslāpēt šos procesus. Profesors Džeremijs Spensers, komentējot kolēgu darbu, minēja ka šādu efektu ir manījis jau iepriekš, bet līdz šim brīdim zinātnieki to saistīja ar citām vielām - flavonoīdiem, kas atrodami galvenokārt sarkanajā vīnā. Dzirkstošais vīns ar flavonīdiem nav bagāts, bet tomēr atstāj manāmi pozetīvas sekas uz smadzeņu kognitīvajām funkcijām. Tādējāti tieši fenoliem ir jāpasakās par šo efektu.
Tas ļauj izskatīt šampanieti, kā profilaktisku līdzekli, spējīgu mazināt vecuma radītās sekas cilvēka atmiņā un kognitīvajos procesos.
Ņemot vērā, ka šīs universitātes iepriekšējie pētījumi jau pierādīja, ka šampanieša lietošana pozitīvi ietekmē sirdsdarbību un asinsriti, samazinot infarkta un sirds asinsvadu salsimšanu risku, tad dzirkstošais vīns ir sava veida veselības eliksīrs. Zinātnieki piebilst, ka runa iet tikai un vienīgi par saprātīgu šampanieša lietošanu. No viņu skata punkta, profilaktiskai lietošanai, lai izbēgtu no sirds asinsvadu slimībām pilnībā pietiet ar 2-3 glāzēm dzirkstošā vīna nedēļā.
Viens no pētījuma autoriem Deivids Vauzors (David Vauzour), piebilst, ka eksperimenta rezultāti ļauj domāt, ka pozitīvu ietekmi var radīt ne tikai šampanietis, bet arī citi fenoliem bagāti produkti,piemēram, mellenes, kakao pupiņas.
Sanāk, ka šampānietis ar šokolādi kā profilakse šim saslimānām arī nemaz nav slikts variants.