Pavasara avitaminoze: tas ir mīts vai varbūt tiešām jālieto vitamīni
Viens no populārākajiem mītiem par veselību ir saistīts ar tā saucamo pavasara avitaminozi. Tomēr ārsti brīdina: patvaļīgi lietot lietot vitamīnus var būt bīstami veselībai.
Interneta vietnes viena aiz otras tiražē postulātus par to, ka tieši vitamīnu trūkuma dēļ, tuvojoties pavasarim, pazeminās darbaspējas, izmainās ādas krāsa, parādās pastāvīgs nogurums un miegainība. Bet vai tas tā ir?
Tā sauktās pavasara avitaminozes simptomi rodas kā ārējo izmaiņu komplekss. Āda pa ziemu ir kļuvusi sausa un lobās, mati šķeļas un izkrīt, lūpu kaktiņi plaisā, tīrot zobus, asiņo smaganas. Pamosties no rītiem ir arvien grūtāk, bet dienā viss krīt no rokām, pacienti sūdzas par apātiju un nervozitāti. Taču steigšus ķerties klāt vitamīnu kompleksa paciņai, nepakonsultējoties ar ārstu,var būt ļoti bīstami.
Patiesībā vitamīnu trūkums pats par sevi ir sastopams visai reti, pat attīstītajās valstīs. Daudz biežāk tiek novērota hipervitaminoze, tas ir, pārlieks vitamīnu daudzums. Protams, avitamonozes gadās, taču gadalaiku maiņai ar to nav nekāda sakara. Pie tā var novest stingrās diētas, badošanās, pārmērīga alkohola lietošana. Bez dabisko vitamīnu avotu skaita palielināšanās, mēs jau sen tos iegūstam mākslīgā veidā – caur pārtikas produktu, zīdaiņu maisījumu un dzērienu bagātināšanu ar vitamīniem.
Turklāt, kā brīdina ārsti, pavasara sākumā nekontrolēta patvaļīga vitamīnu lietošana (kā sekas tai, hipervitaminoze) draud ar nopietniem blakusefektiem., Tā piemēram, A vitamīna pārdozēšana var būt bīstama aknām un kaulaudiem; C vitamīns lielās devās noved pie B12 vitamīna uzsūkšanās traucējumiem un asinīs paaugstina estrogēnu saturošu preparātu daudzumu tiem, kas tos lieto. Pētījumos ir atklāts, ka bērnu maisījumi ar lielu vitamīnu daudzumu ievērojami veicina svara palielināšanos mazuļiem, kas ir jau zināms riska faktors aptaukošanās attīstībai bērniem. Turklāt, pētījumos ir atklāts arī tas, ka pārmērīga B vitamīna uzņemšana ir stipri vien sasaistāma ar diabēta attīstību.
Pirms vitamīnu lietošanas vispirms ir jāpārliecinās un jāpierāda to trūkums. To var izdarīt tikai ārsts, bet viņš jums noteikti ieteiks aktivitāti, svaigu gaisu un sabalansētu ēšanu bez stingriem ierobežojumiem.