5 pazīmes, kas liecina, ka jūs par daudz lietojat cukuru

5 pazīmes, kas liecina, ka jūs par daudz lietojat cukuru

Cukuru satur gandrīz visi produkti. Tādēļ arī pat tiem, kas neēd konfektes un kūkas, ir jāseko tā daudzumam savā ēdienkartē. Pastāstīsim, pēc kādām pazīmēm var spriest, ka jūs pārāk aizraujaties ar daudz cukura saturošo produktu lietošanu.

Rafinētu un pārstrādātu produktu ražotāji ik reizi izdomā aizvien kārdinošākus nosaukumus tam pašam cukuram. Piemēram, gandrīz uz visiem diētiskajiem produktiem cukura vietā jūs ieraudzīsiet uzrakstus “kukurūzas sīrups”, “agava”, “patoka”, “cukanāts”, “turbinado”, ”sorgo sīrups”, “augļu sula”, “maltoze”. Un tas vēl ne tuvu nav viss. Taču svarīgi ir tas, ka jebkurš cukurs rada vienu un to pašu efektu uz cilvēka veselību.

Cukuru satur ne tikai saldumi. Tāpēc ir ļoti uzmanīgi jāizpēta etiķete un jāsaprot, ka slēptais cukurs ir atrodams vairumā produktu: desās, kečupos, sojas mērcē… Jo mazāk cukura būs mūsu ēdienkartē, jo labāk mūsu organismam. Tāpēc, ka pirmām kārtām jau tas noved pie tauku masas uzkrāšanās un aptaukošanās, kam seko diabēts, paaugstināts asinsspiediens, problēmas ar locītavām, neauglību un daudz citu problēmu, tostarp arī hronisku nogurumu un depresīvu stāvokli.

Straujas garastāvokļa pārmaiņas

Ja labākais līdzeklis omas uzlabošanai jums liekas pie TV pavadīts vakars ar saldējuma spainīti rokās, būtu vērts aizdomāties. Jo patiesībā garastāvoklis uzlabojas ne jau saldumu ietekmē. Līdzko jūs apēdīsiet šokolādi, notiks straujš insulīna kāpums, kas veicina serotonīna (laimes hormona) izstrādi, un uz pāris minūtēm labais garastāvoklis kāps pāri malām, taču pēc tam notiek tikpat straujš kritums, un iestājas apātija.

Miegainība

Miega traucējumi arī bieži ir saistīti ar glikozes līmeni, precīzāk - ar oreksīna darbību. Tas ir neiropeptīds, kas atbild par nomoda un miega cikliem. Organismā notiekošo straujo cukura svārstību rezultātā nervu signāls nenonāk līdz oreksīna neironiem, tāpēc rodas miegainība. Taču šeit ir arī atgriezeniskā saite: pētījumi ir parādījuši, ka, jo vairāk jūs guļat, jo mazāk jums gribas saldu. Organismam zūd nepieciešamība pēc papildus mundruma līdzekļiem.

Ādas problēmas

Cukurs ir viens no produktiem, kas slikti ietekmē ādas stāvokli. Tas notiek tādēļ, ka augstais cukura līmenis asinīs dod signālu hormoniem ražot vairāk ādas tauku. Rezultātā aizsprostojas poras un rodas pinnes. Bez tam, cukura daudzums asinīs ietekmē arī kolagēna cirkulāciju. Kad cukura kļūst par daudz, kolagēns kļūst mazāk kustīgs, tādēļ āda zaudē elastību, un parādās grumbas.

Biežas uzkodas

Drošs signāls, ka jūsu ēdienkartē ir pārāk daudz cukura, ir tas, ka jums bieži uznāk vēlēšanās kaut ko uzēst. Ogļhidrāti organismam sniedz enerģiju, bet tauki un olbaltumvielas atbild par sāta sajūtu. Ēdiens, kurā ir daudz cukura, bieži vien ir attaukots un nesatur olbaltumvielas, tāpēc sāta sajūta ātri izzūd.

Tieksme pēc cukura

Bordo universitātes zinātnieku pētījumos ir pierādīts, ka atkarība no cukura var būt tikpat stipra, kā atkarība no narkotikām. Praktiski nekontrolēta vēlme pēc cukura ir mūsu evolūcijas trūkums. Cilvēks tā mūsdienīgajā izskatā pastāv ap 12 000 gadu. Un visu šo laiku, lai sagādātu ēdienu, viņam nācās kārtīgi papūlēties. Tikai pēdējos 100 gadus mēs ēdienu vienkārši nopērkam veikalā un nedzenamies pakaļ savām vakariņām desmitiem kilometru. No evolūcijas redzes viedokļa tas ir pārāk mazs laiks. Tāpēc mūsu nervu sistēma vēl nav paguvusi adaptēties: organisms aizvien cenšas uzkrāt pēc iespējas vairāk kaloriju, kas šodien ir tik viegli iegūstamas.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!