Onkologs stāsta, ko darīt, ja nejauši traumēta dzimumzīme
Ar tādu problēmu, kā dzimumzīmes traumēšana, saskaras vairums cilvēku. Tāpat arī noteikti katram ir nācies dzirdēt par šausmām, kas notiks, ja nejauši aizķersi dzimumzīmīti. Speciālisti onkologi mums pastāstīja, kādos gadījumos situācija ir patiešām bīstama, bet kad ievainojums sadzīst kā vienkārša skramba.
Eksperti atzīmē, ka visbiežāk vienkāršs savainojums uz dzimumzīmes sadzīst tāpat kā jebkurā citā ķermeņa vietā. Tomēr 30% gadījumu pastāv reāls vēža attīstības risks.
Tas ir visai iespaidīgs skaitlis, tādēļ ļaut situācijai ritēt patvaļīgi kategoriski nav ieteicams. Vispirms būtu jāapbruņojas ar antiseptiķi, ūdeņraža pārskābi un jāapstrādā brūce, lai tajā nenokļūtu infekcija. Pēc tam uz savainotās vietas jāuzlīmē plāksteris vai saite un nekavējoties jādodas pie ārsta, lai viņš varētu aplūkot dzimumzīmes stāvokli zem dermatoskopa.
Pacients var veikt arī pašizmeklēšanu vēl pirms vizītes pie ārsta. Ārstu praksē tiek pielietots diagnostikas algoritms pēc klīniskajām pazīmēm ABCDE. Tas atšifrējams šādi: A - asymmetry (asimetrija), B - border regularity (nelīdzenas malas), C - color (nevienmērīga dzimumzīmes krāsa), D - diameter (diametrs pārsniedz 6 mm), E - evolving (dzimumzīmes mainīgums).