Noderīgi triki, kā aizsargāt dārzu no pavasara salnām! Tuvākajās dienās īpaši svarīgi!

Noderīgi triki, kā aizsargāt dārzu no pavasara salnām! Tuvākajās dienās īpaši svarīgi!

Pavasara salnas Latvijā ir parasta parādība, kas var nodarīt lielu postu, it sevišķi maijā - augļu koku ziedēšanas un augļu aizmetņu veidošanās periodā. Padomos par dārza augu pasargāšanu no aukstajām naktīm varat atrast zemāk.

Lasi arī šo: Liela gurķu raža garantēta darot šīs lietas.

Kā pasargāt dārzu no salnām?

  • Preparāts Greenstim. 24 stundas pirms paredzamo salnu perioda izsmidzina preparātu Greenstim 2-7 kg/ha. Deva jāpalielina, ja augi ir lielāki un gaidāma lielāka salna. Šis līdzeklis ir īpašs biešu cukurs, kura sastāvā esošais glicīna betaīns pastiprina augu izturību stresa situācijās, tostarp pret salnām. Augiem tiek nodrošināts aizsardzības periods līdz 3 nedēļām. Gaisa temperatūru diapazons, kurā ir iespējama aizsardzība, ir 0…-4oC intervālā. Kultūru spektrs – praktiski viss, kas aug, tajā skaitā augļu dārzi un segtās platībās. Tā kā Greenstim nav augu aizsardzības līdzeklis, to iegādāties var un drīkst visi, arī bioloģiskie lauksaimnieki.
  • Laistīšana. Šobrīd ūdens izmantošanu ierobežo tas, ka daudzviet tas jau sāk aptrūkties. Tomēr, ja ūdens pieejams, augsne jāsalaista, vismaz 10 mm vai 10 l/m2, ūdens spēj labi saistīt siltumu. Tā kā dienas ir siltas, tad, jo vairāk ūdens, jo vairāk siltuma tiks saistīts. Sausumā augi noteikti cietīs vairāk. Augu apsmidzināšana ar smidzinātājiem īsi pirms salnas sākšanās īpaši ieteicama augļu dārzos. Aplaistīšana ar ūdeni vai apsmidzināšana der salnas laikā, taču tikai īsu brīdi – līdz saules lēktam. Cik paspēs tādā veidā augus nolaistīt vai nosmidzināt, tik arī tie būs pasargāti. Saulei apspīdot augus, sāksies šūnu bojājumi, ko rada temperatūras svārstības.
  • Dūmošana. To vairāk praktizē augļu dārzos, taču problēmu rada fakts, ka nekad nevar paredzēt gaisa plūsmas salnu periodā. Vēja virziens naktī un no rīta var atšķirties no tā, kāds tas bijis vakarā. Tādēļ var nākties ugunskurus veidot visapkārt dārzam.
  • Augu imūnsistēmas augu preparāti. Izmantojami uz augu bāzes jūras zāļu vai citas organiskas izcelsmes veidoti preparāti – augu augšanas veicinātāji.
  • Agrotīkls. Var pielietot kā atklātā laukā, tā segtās platībās. Segumu var likt vairākās kārtās. Maziem un vārīgiem augiem, lai atstātu nelielu telpu virs tiem, vēlams tīklu likt uz kādām stutēm. Papildus šo segumu jau salnas laikā var apsmidzināt ar ūdeni, – sasalstot izveidosies ledus garoza, kas labāk pasargās augus pat pie -4…-6oC lielas salnas.
  • Ūdens konteineri. Siltumnīcās ieteicams turēt konteinerus ar ūdeni, – dienā uzsilušais ūdens atdos siltumu naktī. Mazās siltumnīcās var izmantot pretsalnu sveces, traukus ar karstu ūdeni. Palīdzēt var arī uzkarsēti akmeņi.
  • Niedru segas. Lai arī tās izmanto dekoratīviem nolūkiem, tās ir labs līdzeklis pret salnām, apsedzot, piemēram, lecektis.
  • Citi līdzekļi. Augu apsegšanai siltumnīcā var izmantot arī vecu apģērbu, savukārt maziem augiem var uzlikt nogrieztas PET 5 l pudeles.

Noteikti padalies arī ar saviem draugiem!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!