Mitra un silta ziema: glābt puķes vai atmest ar roku
Tik siltas ziemas nav bijis visu meteonovērojumu vēsturē. Šīs anomālijas rezultātā daba ir it kā sajukusi prātā. Dažādos reģionos sākušas plaukt pirmās puķītes, ziedēt pūpoli, zaļot zāle, mežā augt sēnes. Ir skaidrs, ka šāda sasilšana ne visai labvēlīgi atsaucas uz augiem, kas pieraduši pie aukstām ziemām.Kādas sekas var gaidīt no siltās un mitrās ziemas, un ko darīt ar dārza puķēm, kas ir jūtīgas pret šādām temperatūras svārstībām?
Kā siltā un mitrā ziema apdraud augus
Silts un mitrs laiks ziemā var dažādi kaitēt augiem. Tas var provocēt to augšanu, bet pēkšņā salā pumpuri un dēsti stipri cietīs. Tādēļ pavasarī ziedēšana var būt ļoti vāja vai nebūt pavisam. Augi bojā neaizies, taču pavasarī tos vajadzēs apārstēt un piebarot.
Ja temperatūra pazeminās līdz -10 un nav sniega, var ciest ogulāju un dārza puķu sakņu sistēma. Lai tas nenotiktu, starprindas pie saknēm ieteicams mulčēt ar sausām skaidām vai skuju adatām ne mazāk kā 5cm biezumā. Daudzgadīgo augu bojāeju var izraisīt sēnīšu infekcijas, kuru ierosinātāji īpaši labi jūtas paaugstināta mitruma un siltuma apstākļos. Tādi laika apstākļi atvieglo arī kaitēkļu pārziemošanu, kuri neizsals savās paslēptuvēs. Tāpēc, sākoties pavasarim, nāksies ar tiem cīnīties.
Ko iesākt ar daudzgadīgajiem augiem siltā ziemā
Vai jūsu iemīļotās puķes izdzīvos, ir atkarīgs no tā, kā mainīsies laika apstākļi un cik strauji kļūs aukstāks, kā arī no jūsu laicīgi pieņemtajiem mēriem augu glābšanā. Ja sals uznāks strauji, tas radīs stresu un bojājumus augiem, taču tie neaizies bojā. Daudz bīstamāk ir, ja sals mijas ar atkusni.
Visjūtīgākās pret temperatūras svārstībām ir rozes, hortenzijas, dekoratīvais sausserdis, lavanda u.c., tāpēc tos uz ziemu sasedz.Tomēr, ja sasegts ir cieši un nevēdinās, pie + temperatūras augsne zem puķēm nav sasalusi, un izdalās kondensāts, un augs var izsust un izmirkt. Lai tas nenotiktu, nepieciešams periodiski augus atsegt. Taču, ja savus augus esat sasedzis ar elpojošu agroplēvi vai maisa audumu, tad variet būt mierīgi – izsušana jūsu puķēm nedraud. Tāds pārsegs nav jāvēdina.
Kamēr turas +grādu temperatūra, daudzgadīgos augus var apstrādāt pret slimībām un kaitēkļiem, ja neesat to izdarījuši rudenī.
Daži daudzgadīgie augi pārziemo vienkārši zem lapām. Mitro laika apstākļu dēļ zem tām var attīstīties sēnīšu infekcijas. Tāpēc lapas labāk būtu novākt un pēc apstrādes ar fungicīdiem mulčēt ar citu sausu materiālu. Siltā laika dēļ var sākt dīgt sīpolpuķes. Bet līdz ar sala atnākšanu dīgļi atmirs. Ziedu pumpurus visdrīzāk sals neskars, jo tie atrodas zemē. Tā kā ir cerība ieraudzīt to ziedēšanu pavasarī. Izplaukušās prīmulas gan otro reizi sezonā vairs neziedēs.
Mitra un silta ziema ir bīstama daudzgadīgajiem augiem. Taču , ja tos laicīgi apstrādā un sasedz ar vēdināmu pārklāju, no nelabvēlīgo laika apstākļu ietekmes var izvairīties.