Mācieties pateikt ‘’Nē”!

Mācieties pateikt ‘’Nē”!

Droši vien daudziem ir bijusi situācija, kad būtu vajadzējis pateikt ‘’ nē’’, bet tā arī pietrūka uzņēmības, tāpēc nācies nelabprāt uzņemties atbildību un uzvelt saviem pleciem jaunas problēmas. Piemēram, grūti atteikt mīļotajai vecmāmiņai, kura lūdz, lai paņem uz savu jauno dzīvesvietu viņas veco paklāju. Vai arī, kā lai atsaka draugam, kurš aicina pavadīt vakaru bārā, lai morāli viņu atbalstītu, jo viņš izšķīries ar savu draudzeni (jau trešo šajā gadā). Pazīstamas situācijas? Mēģināsim noskaidrot, kas traucē pateikt “nē’’, ja jau iekšēji mēs nevēlamies piekrist.

Piekrišanai vai atteikumam seko dažādi iznākumi. Daži nevēlas atteikt, jo pārdzīvo, ka citi uzskatīs viņus par nepieklājīgiem vai cietsirdīgiem. Protams, ar atteikumu mēs varam sarūgtināt otru cilvēku. Bet ir jāsaprot, ka mūsu resursi ir ierobežoti un ir svarīgi tos pareizi sadalīt. Nav vērts tērēt savu laiku, lai risinātu citu problēmas, vēl jo vairāk , ja tas ir pretrunā ar jūsu interesēm un mērķiem. Nevajag piekrist baiļu, vainas sajūtas vai kauna dēļ, jo, galu galā tas tāpat radīs neapmierinātību ar sevi. Tas nenozīmē, ka nevajag palīdzēt cilvēkiem. Vajag, tikai nenodarot sev pāri. Svarīgi ir iemācīties apzināti pateikt ‘’nē’’ dažās situācijās.

Pateikt ‘’nē’’- psihologu viedoklis.

Psiholoģijas sfēras speciālisti apgalvo, ka katrai personībai piemīt manipulēšanas un aktualizēšanas īpašības. Pirmās tiek virzītas uz to,lai izmantotu citus savā labā. Otrās virzītas cieņai pret citiem, lai katru uztvertu kā personību ar savām jūtām un vērtībām. Viena no īpašībām var dominēt pār otru. Tomēr ir cilvēki, kas ir absolūti manipulatori un aktualizētāji, bet ar veselīgu psihi. Dažreiz ir nepieciešams apzināti ļaut sev atteikt citiem un iemācīties identificēt cilvēkus, kuri cenšas ar tevi manipulēt.

Kāpēc mēs baidāmies atteikt.

Tam ir vairāki iemesli, tāpēc katru situāciju jāizskata atsevišķi. Galvenie iemesli bailēm atteikt ir:

Veselīgas bailes- no iespējamiem apvainojumiem, pazemojumiem, fiziskas vardarbības, vai no kādas citas negatīvas pieredzes. Piekrišana šajā gadījumā palīdz samazināt ‘’triecienu’’. Piemēram, nevajag aizstāvēt savas tiesības, ja esiet saskāries ar laupītāju vai neadekvātu cilvēku. Jebkurā situācijā izmantojiet veselo saprātu – ja uzskatiet, ka spēsiet stāties pretī, tad tas ir jādara, bet pretējā gadījumā labāk ir vienoties, izdarīt secinājumus un nevainot sevi.

Nevēlēšanās aizskart otru cilvēku. Par jūsu atteikumu otrs tiešām var apvainoties, tāpēc centieties to izteikt pēc iespējas maigākā formā. Parasti cilvēki, kurus ilgstoši emocionāli ir spiedusi vainas vai kauna sajūta, baidās sāpināt citus. Nav vērts ļauties provokācijai un pakļauties cilvēkiem, kuriem ir vienaldzīgas jūsu izjūtas.

Pašpārliecinātības trūkums - cilvēki, kuri nav pārliecināti par sevi, reti dusmojas citu klātbūtnē, bet ierastajā , komfortablajā vidē uzliesmo pat par niekiem. Vienmēr piekrist, ja tas ir pretrunā ar iekšējo pārliecību, ir bīstami gan psiholoģiskajai, gan fiziskajai veselībai. Ir jāmācās atklāti runāt par savām jūtām un nevajag krāt negatīvās emocijas.

Nevēlēšanās būt atstumtam- Ja jūs domājiet, ka pēc jūsu atteikuma citi pret jums sāks sliktāk izturēties, visticamāk šīs bailes nāk no bērnības, kad vecāki atzinīgi novērtē bērnu tikai tad, ja viņš labi uzvedas. Katrs no mums vēlas, lai viņu mīl un novērtē, bet daudzi maldīgi domā, ka mīlestība ir jānopelna. Tā nav taisnība! Jūs vai nu mīl, vai nē. Pirmajā variantā neviens neskatās uz jūsu trūkumiem. Atcerieties, kā mazi bērni ar pārliecību saka nē, ja kaut ko nevēlas, bet pieaugot zaudē šo īpašību, sevišķi, ja vecāki bērnu soda par pretošanos. Šajā situācijā der atcerēties, ka cilvēki, kuri jūs mīl, nenovērsīsies, pat ja jūs kādu reizi viņiem atteiksiet.

Vēlme būt neaizvietojamam – sniedzot palīdzību citiem, cilvēks vēlas uzpurināt savu lepnumu, mazināt bailes zaudēt svarīgus kontaktus, vai sajust valdonību. Vajadzīgs tas jums , vai nē – jāizlemj pašam.

Kā pareizi pateikt ‘’nē’’

  • Nepiekrītiet, ja nevēlaties, sevišķi, ja jūs steidzina atbildēt. Ja neesiet pārliecināts kādu lēmumu pieņemt, jūs variet atbildēt, ka jums nepieciešams padomāt.
  • ‘’Nē’ ir jāsaka pārliecinoši. Ja neēsiet pārliecināts par savu lēmumu, dodiet sev laiku apdomāties. Variet uzrakstīt uz lapas visus atteikuma plusus un mīnusus un tad pieņemt sev vēlamo variantu.
  • Ja nevēlaties tieši atteikt, varat atrunāties, ka jums šobrīd nav tādas iespējas un izbeidziet sarunu uz pozitīvas nots, izsakot sarunu biedram komplimentu.
  • Ja jūs jūtat, ka sarunu biedrs izdara uz jums spiedienu, bet jūs vē neesat gatavs pateikt nē, pacentieties novērst viņa uzmanību uz kaut ko citu, piemēram, uz skatu aiz loga. Tas dos jums iespēju sakoncentrēties.
  • Ja jūsu sarunu biedrs ir manipulators, kurš cenšas jūs iežēlināt, vai radīt jūsos vainas sajūtu, nepieļaujiet to un mierīgi sakiet nē, paskaidrojot savu lēmumu.

Ar šo rakstu nevēlamies rosināt jūs būt neiejūtīgiem un nepalīdzēt citiem. Darīt labu ir patīkami un noderīgi, ja vien tas nav pretrunā ar jūsu iekšējām izjūtām.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!