Lieliski vitamīni pavasarī - pienenes, nātres, gārsas, lakši tavai veselībai
Pirmie pavasara zaļumi ir ļoti veselīgi. Šajos zaļumos ir ļoti daudz vitamīnu, hlorofīla un citu vērtīgu vielu avots. Lai organismā atjaunotu ziemā zaudēto enerģiju, īpaši nepieciešams hlorofils. Hlorofilam piemīt tonizējoša iedarbība, tas stimulē vielmaiņu un sirds darbību.
Pienenes ir ļoti vērtīgas. Pieneņu lapas, tās ziedus un saknes lieto kā ārstniecības līdzekļus pret kaulu sāpēm, reimatismu, aknu un nieru kaitēm. Vislabāk uzturā izmantot svaigas pienenes, bet pieneņu lapas var apstrādāt termiski, saknes kaltēt, no ziediem gatavot ievārījumu un sīrupu.
Nātrēm izmanto gan zaļumus, gan saknes. Nātres ir bagātas ar vitamīniem – B, PP, D, E, K, minerālvielām, organiskajām skābēm, fermentiem, hlorofilu un krāsvielām. Pēc ķīmiskā sastāva nātres ir radniecīgas spinātiem un skābenēm, taču tajās ir salīdzinoši vairāk dzelzs.
Gārsa ir populārs uzturā lietojams zaļums, tajās ir liels daudzums C vitamīna un minerālvielu, arī olbaltumvielas, cukurs, šķiedrvielas, karotīns, holīns, organiskās skābes, flavonoīdi, fermenti, fitoncīdi, ogļhidrāti, kumarīni, nedaudz ēterisko eļļu. 100 g svaigu lapu ir 16,6 mg dzelzs, 2 mg vara, 1,7 mg titāna. Tautas medicīnā gārsu lieto pret hipovitaminozēm, kuņģa un zarnu trakta, nieru un urīnpūšļa slimību ārstēšanai, ārīgi – pret locītavu sāpēm, it īpaši pret podagru. Gārsām izmanto lapas.
Lakši tiek arī uzskatīti par to dabas doto līdzekli, kas noder vēža un dažādu audzēju profilaksē, noder cīņā ar slikto holesterīnu, parazītiem un baktērijām. Lakši uzlabo zarnu trakta darbību, attīra organismu, palīdz pie reimatiskām saslimšanām. Tie ir arī labs līdzeklis skaistumkopšanā, jo īpaši rūpējoties par matiem un nagiem.