Ko stādīt gruntsūdeņu tuvumā?

Ko stādīt gruntsūdeņu tuvumā?

Ūdens tuvumu mīl: brūklenes, kazenes, smiltsērkšķi, mellenes, ērkšķogas, jāņogas, upenes. Pat ja laiks ir sauss, šie krūmi priecēs jūs ar savu ražu.

Gandrīz visus krūmus var stādīt vietās, kur gruntsūdeņi var paaugstināties līdz 60cm.

Avenes ir kaprīzākas: tās labi aug, ja gruntsūdeņi nepaaugstinās virs 1m atzīmes. Ja ūdens līmenis ir augstāks, audzējiet tās uz tādiem kā uzkalniņiem, kuru augstums ir 20 – 40cm. Šādi uzkalniņi būs labs risinājums visiem krūmiem, ja pastāv plūdu draudi.

Noturīgākā pēc ķiršu plūmes ir – plūme, pēc tam nāk ābele, cidonija, pīlādzis. Sarežģītāk ir ar bumbieri un ķirsi ; tie, tā pat kā aprikozes un saldais ķirsis, var aiziet bojā. Šādi koki uz punduru potcelmiem var izturēt gruntsūdeņu paaugstināšanos līdz 1,5m. Tas ir svarīgi, jo vidēja lieluma koki izdzīvo, ja ūdens nav tuvāk par 3 – 3,5m.

Uzkalniņus (uzbērumus) veidojam atkarībā no auga kultūras : ābelēm nepieciešams 1 – 2m uzkalniņš, plūmēm – 1m.

Uzkalniņu izveidošana ir vienkārša – stādīšanas vietā pa apli saberiet kūdru, kompostu, humusu, minerālmēslus. Visu uzrociet, samaisiet, sagrābiet augsni no malām uz centru, līdz izveidojas uzkalniņš. Tagad varat stādīt izvēlēto stādu, stādiet to tieši pašā uzkalniņa galā. Uzkalniņu vēlams apbērt ar kūdru, kas stādu pasargās no iznicināšanas un kalpos kā „kažociņš” saknēm.

Ja ūdens ir ļoti tuvu, jums nepieciešams izrakt ūdenī bedri, tās apakšā lieciet dzelzs loksni, virsū kritušās lapas uz aizbērt ar zemi un tikai pēc tam stādīt izvēlēto koku. Šādā aizsardzībā saknes neies līdz ūdenim un nesapūs, bet šādi augi dos mazāk ražas.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!