Ko nozīmē nemitīga trūkumu meklēšana citos?
Trūkumu meklēšana citos (tas var ietvert arī nekonstruktīvu kritiku un agresiju) ir cilvēka domāšanas veids, ar kura palīdzību viņš uztur pašcieņas sajūtu, garīgi vai verbāli noniecinot, kritizējot apkārtējos cilvēkus (vai viņu darbības). Psiholoģijas valodā to sauc par pašapliecināšanos uz citu rēķina.
Ja ir vēlme meklēt trūkumus citos, tas norāda, ka cilvēks ir noraizējies par savu mazvērtību, bet nevēlas to atklāti atzīt (zemapziņā tiek izspiestas nepatīkamas domas par sevi). Taču domas nekur nepazūd un traucē cilvēku, nemitīgi saindējot viņa iekšējo pasauli, tāpat kā indīgie atkritumi no poligona saindē apkārtējo dabu.
Kā psihē darbojas apspiešanas un projekcijas mehānisms
Vēloties justies labāk, šāds cilvēks arvien vairāk un vairāk novirza uzmanību no iekšējās pasaules, no saviem indīgajiem "atkritumiem", uz ārējo pasauli. Tā darbojas projekcijas mehānisms: cilvēks savus trūkumus un problēmas piedēvē citiem cilvēkiem.
Pašu trūkumi kļūst neaktuāli un sākas cīņa ar apkārtējo trūkumiem, lai gan vienīgais, kas jādara, ir sakārtot lietas savā dvēselē, galvā, savā iekšējā pasaulē.
Angļu dzejnieks Viljams Šekspīrs par to, kā sakārtot lietas sevī, pirms daudziem gadsimtiem rakstīja: "Tu tik ļoti vēlies tiesāt citu grēkus, sāc ar savējiem un pie svešiem netiksi!". Kā es varu saprast, kur ir mani "grēki", kas tie ir un kur citu? To vislabāk darīt brīdī, kad rodas vēlme par kaut ko nosodīt savu tuvāko. Ir nepieciešams izrunāt, atkārtot šo nosodījuma frāzi.