Kāpēc veidojas smaganu kabatas, un kā tās pareizi tīrīt?

Kāpēc veidojas smaganu kabatas, un kā tās pareizi tīrīt?

Zobu no ārpuses apņem smaganas, bet tās nav pieaugušas pie zoba. Starp zobu un smaganu ir spraudziņa (smaganu rieva), kurā var uzkrāties aplikums. Nenotīrot aplikumu no zobiem un zobu starpām, šajā smaganu rievā savairojas daudz baktēriju, kas rada audu bojājumu. Sākumā pazīmes ir smaganu iekaisums, kas izpaužas kā asiņošana.

Neuzlabojot mutes dobuma higiēnu, process ies tālāk un notiks kaula noārdīšanās, un veidosies smaganu kabatas. Noārdoties kaulam, padziļinās sprauga starp zobu un smaganu, izveidojas tāds kā tukšums.

Ko darīt?

Ja smaganu kabatas nav ļoti dziļas, mājas apstākļos vari lietot zobu diegu, starpzobu birstītes vai mutes dobuma irrigatorus (spēcīga ūdens strūkla). Dziļas smaganu kabatas (vairāk par četriem milimetriem) nav iespējams iztīrīt mājas apstākļos. Obligāti ir jāapmeklē zobu higiēnists vai periodontologs, kurš veiks mutes dobuma higiēnu un rekomendēs, cik bieži nepieciešams atkārtot šo procedūru (tikai tādā veidā var dabūt labu rezultātu). Dziļu kabatu veidošanās var novest pie zobu kustīguma, jo tiek zaudēts kauls ap zobiem, un tas var beigties ar zobu izkrišanu, jo zobam nav kur turēties. Tu taču negribēsi tāpēc pazaudē savus zobus!

Parasti šis iekaisuma process notiek bez īpašām sūdzībām, tāpēc negaidi, kad sāpes liks doties uz zobārsta kabinetu, bet rūpējies par savu veselību laikus!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!