Kādi ārstniecības augi jāievāc uz Jāņiem
Tiek uzskatīts, ka ap Jāņiem ārstniecības augi iegūst īpašu spēku. Jāņu nakts maģija dāvā tiem varu pār vissmagākajām kaitēm, un tādēļ jau izsenis šajā laikā dziednieki un zāļu sievas steidza sagatavot savus ārstniecības augu krājumus.
Ievācot augus, bija jāpieturas pie zināmiem noteikumiem. Daudzi no tiem bija saistīti ar aizsardzību no ļaunas acs: mūsu senči ticēja, ka velnam ne sevišķi iet pie sirds, ja cilvēki plūc ārstniecības zālītes, tādēļ nelabais viņus biedēja, maldināja un uzsūtīja dažādus rēgus.
Bija vēl kāda rituālu daļa - pateicība. Grasoties noplūkt kādu augu, bija noteikti jāvēršas pie Zemesmātes un jāpalūdz atļauja izmantot viņas dāsnās dāvanas, kā arī jāpateicas par visu, ko tā sniedz.
Mūsdienu cilvēks to visu varētu uztvert kā interesantas pasakas vai leģendas…Taču, lai kā arī būtu, augi šajā laika periodā tiešām ir spēka pilni, bet tas nozīmē - ir pienācis laiks ievākt ārstniecības augus.
Dodamies ar groziņu pļavā…
Divšķautņu asinszāle
Parastā vīgrieze
Mātere
Un, protams, nātres!
Jo tieši tās senatnē tika uzskatītas par galveno aizsardzību pret jebkuru negatīvo ietekmi, kas spēj uzlādēt ar veselīgu un tīru enerģiju. Jāņos tika veikti dažādi nātru rituāli - senči ticēja, ka tādējādi var uzkrāt veselības rezerves un atbrīvoties no dažādām kaitēm un nelaimēm uz veselu gadu. Viņi pērās pirtī ar nātru slotām, staigāja pa nātrēm basām kājām, vārtījās pa tām vai brida tām cauri; dzēra nātru lapu tēju, pina no stiebriem jostas un rokassprādzes, taisīja sagataves ziemai.
Pēterenes
Ķeraiņu madaras
Āboliņi
Sudraba retējs
Zeltgalvītes
Zeltenes
Pļavas gandrene
Tomēr, lai kā arī gribētos, nav iespējams uzskaitīt visus šos mūsu lieliskos palīgus. To ir tik daudz…Šo pasauli var pētīt bezgalīgi, atverot arvien jaunas lappuses mūžīgajā un brīnumainajā Dabas grāmatā Tāpēc aicinām jūs papildināt šo sarakstu - kādus ārstniecības augus ap Jāņiem ievāciet jūs? Kas tieši šobrīd aug jums līdzās - tuvējā pļaviņā vai mežmalā?