Kādēļ plaisā āda uz roku pirkstiem un kā ar to cīnīties
Neviena sieviete nevar iedomāties savu ārējo izskatu bez glītām un sakoptām rokām. Un te nav runa tikai par ideālu manikīru un modernu nagu dizainu, bet arī par mīkstu un sakoptu ādu. Pēdējo ir īpaši grūti panākt, jo ikdienā apdarot mājas soli, mēs bieži vien aizmirstam par jutīgo un maigo ādu uz mūsu rokām. Un rezultātā – plaisājoša āda pie nagiem. Tomēr dažreiz par šīs problēmas cēloni var kļūt pavisam citi faktori. Par tiem un arī par metodēm, kā cīnīties par saviem glītajiem pirkstiņiem tūlīt pat arī parunāsim.
Plaisu rašanās iemesli
Sāpīgas un neglītas, tās dažreiz parādās tik ātri, ka noķert brīdi, kas pie plaisas novedis, ir gandrīz neiespējami. Parasti pirms plaisu parādīšanās ir rinda notikumu, kuri to veicina un kurus var attiecināt uz ārējiem faktoriem.
Ārējie faktori, kas var kļūt par iemeslu plaisu izveidei:
- ķīmiska iedarbība;
- aukstums, mitrums, sals;
- augsts mitruma līmenis vai ilgstošs kontakts ar ūdeni;
- slikta, nekvalitatīva kosmētika;
- ultravioletie stari un zems mitruma līmenis;
- alerģija.
Pirmkārt jāsaka, ka tas notiek tāpēc, ka tiek ignorēts tāds svarīgs fakts, kā gumijas cimdu lietošana mājas darbu veikšanas laikā, vai tā būtu grīdas uzkopšana, vai trauku mazgāšana, kad āda pietiekami ilgu laiku ir kontaktā ar ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem, kas saēd tās struktūru. Bieži vien mēs pret šo faktu attiecamies diezgan vieglprātīgi, pat būdami informēti par tādas mijiedarbības kaitīgumu. Neiztikt bez cimdiem (nu jau siltajiem) arī rudens – ziemas periodā, kad mitrums, aukstums un sals ik pa brīdim nomaina viens otru, jo temperatūras svārstības ietekmē ādu ne tajā labākajā veidā, padarot to plānu un sausu. Āda uz rokām plaisā arī tad, ja bijusi ilglaicīgā saskarē ar ūdeni, jo mitruma pārpilnība ir otra galējība. Ne mazāk svarīga loma ir arī kopjošajai kosmētikai, jo nepareizi izvēlēta un nekvalitatīva kosmētika tikai saasinās problēmu, un tā var izraisīt arī alerģisku reakciju. Dažreiz par problēmas iemeslu var kļūt sausums, ko var izraisīt ultravioletie stari (vasaras periodā) vai zems mitruma līmenis telpā, kas raksturīgs apkures sezonai. Lai nu kā, katrs no augšminētajiem iemesliem ir viegli novēršams, ko nevarētu teikt par iekšējiem problēmas avotiem. Pirmkārt, tās ir problēmas ar veselību. Plaisas pie pirkstu nagiem var liecināt par dažādām iespējamām slimībām, tādām kā:
- kuņģa – zarnu trakta saslimšanas;
- sēnīšu infekcijas;
- hormonālās problēmas;
- problēmas ar vairogdziedzeri;
- avitaminoze.
Saprast, ka sāpīgo reakciju izraisa nevis banāla alerģija un reakcija uz mazgāšanas līdzekļiem, var tad, ja pēc tās “izslēgšanas” no savas ikdienas, rokas tomēr nedzīst. Šajā situācijā labā neeksperimentēt, bet gan vērsties pie ģimenes ārsta.
Profilaktiskās metodes
Lai nekļūtu par personīgās nevērības upuri, vajag laicīgi parūpēties par savu roku veselību. Un, lai tās pasargātu, nepietiek tikai ar kādu vienu līdzekli, jo rokas cieš no vesela kairinātāju kompleksa. Pirmais, kam jāpievērš uzmanība – ēdienkarte, kas jāpapildina ar tādiem vērtīgiem vitamīniem, kā:
- retinols;
- vitamīns E;
- B grupas vitamīni.
Protams, tos var lietot kā vitamīnu kompleksu, bet tad tie organismā uzsūksies daudz lēnāk. Sakārtojiet savu ēdienkarti, ēdiet veselīgi, lietojiet uzturā vērtīgus produktus, bet vitamīni būs kā papildus minerālvielu avots. Iekļaujiet savā ēdienkartē piena produktus, sarkanās zivis, aknas un sezonas augļus un dārzeņus. Tāda ēdienkartes papildināšana nāks par labu visam organismam. Kad parādās pirmā plaisiņas uz pirkstiem, uzreiz vajadzētu samazināt kontaktu ar sadzīves ķīmiju, un iespēju robežās aizvietot to ar dabiskiem tīrīšanas līdzekļiem. Piemēram, pat visnetīrākos traukus pavisam viegli izdosies nomazgāt ar dzeramās sodas palīdzību, kas ir pavisam nekaitīga veselībai. No grīdas mazgāšanas līdzekļa uz laiku varat atteikties vispār, bet veļas pulveri var nomainīt uz tādu, kurā nav nekādu alergēnu. Ja vēl pie visa tā lietosiet arī saimniecības cimdus, tad pozitīvs efekts neliks ilgi gaidīt. Regulāra kopšana – vēl viens paņēmiens, kā saglabāt roku ādas veselību un jaunību, nepieļaujot plaisiņu parādīšanos. Kvalitatīvi barojošie krēmi ziemā un mitrinoši vasarā palīdzēs aizsargāt maigo roku ādu no agresīvās apkārtējās vides ietekmes. Tāpat būtu labi, ja laiku pa laikam jūs palutinātu savas rokas ar vanniņām, kuras bagātinātas ar dažādām ārstnieciskajām zālītēm. Labi dziedē un mīkstina kumelītes, liepziedi un nātre, taču jāatceras pārbaudīt, vai no kāda auga nav alerģiska reakcija. Ar šo zālīšu novārījumu varat mazgāt rokas, neizmantojot tikai ūdeni, taču šajā gadījumā zālīšu sastāvs ik pa brīdim jāmaina.