Kādā grūtniecības laikā tiek veikta pirmā USG un viss par tās veikšanu

Kādā grūtniecības laikā tiek veikta pirmā USG un viss par tās veikšanu

Uzreiz pēc tam, kad sieviete uzzina, ka ir bērniņa gaidībās, viņa sāk uzdot sev jautājumu, kad tad tiek veikta pirmā USG, jo šo sajūtu taču nevar salīdzināt ne ar ko. Brīnumainais skats – mazā lāsīte ar pukstošo sirsniņu, kas pavisam drīz kļūs par bērniņu.
Taču bieži vien šo gaidīšanu pavada trauksmes sajūta, jo gaidāmajā izmeklējumā var atklāties arī iespējamās novirzes – sirdspukstu neesamība, pārāk mazs augļa izmērs vai kāda cita mazuļa attīstības patoloģija. Jāatceras, ka diagnozes noteikšanai nepietiks tikai ar vienu USG. Ja būs kādas aizdomas, ārsts noteiks atkārtotu izmeklēšanu. Parunāsim par to, kādā grūtniecības laikā jāveic pirmā USG un ko var parādīt pirmā procedūra.

Grūtniecības laiki, kādos tiek veiktas plānotās USG

Ultrasonogrāfijas izmeklēšana tiek nozīmēta katrai grūtniecei noteiktos grūtniecības laikos, un tas ļauj laicīgi atklāt maksimāli plašu iespējamo patoloģiju spektru kā arī izplānot turpmāko grūtniecības norisi.
Pirmā plānotā USG tiek nozīmēta 11. – 14. grūtniecības nedēļā. Tas ļauj novērtēt augļa anatomiskās īpatnības, kā arī noteikt iespējamā Dauna sindroma marķierus.
Šajā laikā USG tiek nozīmēta, lai noteiktu precīzu grūtniecības laiku, kas dod iespēju iegūt daudz precīzāku rezultātu Dauna sindroma testa rezultātam. Tas ir saistīts ar to, ka no grūtniecības laika būtiski ir atkarīgs hormonu līmenis asinīs. Tāpēc asins analīžu rezultāts 14. nedēļā var būt pilnīgi nederīgs, ja nākamajā USG izrādīsies, ka asins ņemšanas brīdī patiesībā grūtniecības laiks ir bijis 16. nedēļas. Ja nepariezi noteikta grūtniecības laika dēļ, asins analīzes tiks veiktas pārāk agri, rezultāti var parādīt, ka sieviete ir riska grupā un rezultāts var būt melīgi pozitīvs. Tāpēc ļoti svarīgi ir zināt, kad precīzi ir jāveic pirmā USG.
Otro USG nozīmē 22. vai 23. grūtniecības nedēļā. Šajā laikā var izslēgt vairumu smadzeņu, aknu, nieru, sirds un gremošanas orgānu attīstības noviržu.
Trešā plānotā USG tiek veikta 31. vai 32. grūtniecības nedēļā. Izmeklēšana šajā laikā dod iespēju diagnosticēt iespējamās iekšējo orgānu attīstības anomālijas. Vēl šajā laikā nosaka augļa augšanas tempu un viņa izmēru atbilstību gaidāmajiem parametriem.

Grūtniecības laika noteikšana ar USG palīdzību

Galvenais pirmās USG mērķis ir noteikt grūtniecības laiku un aprēķināt dzemdību datumu. Grūtniecības iestāšanās laiku skaita no pirmās pēdējo menstruāciju dienas, lai gan faktiski bērniņa ieņemšana notiek 14 vai vairāk dienas pēc tam, ja cikls pārsniedz 28 dienas. Šī datuma izmantošanas iemesls ir tāpēc, ka vairums sieviešu zina pēdējo mēnešreižu datumu, bet nezina faktisko ieņemšanas brīdi. Ja jums ir zināms precīzs ieņemšanas datums, tad šo dienu skaitīs kā četrpadsmito nevis pirmo.
Ja sievietei ir neregulārs cikls vai ja viņa lietojusi pretapaugļošanās līdzekļus, grūtniecības laika noteikšana pēc pirmās pēdējo mēnešreižu dienas tiek uzskatīta par nepietiekami drošu. Daudz drošāka ir USG un, ja izmeklēšanas un pēdējo menstruāciju datumi nesakrīt, par pamatu ņem laiku, ko uzrāda USG.

Ko vēl var redzēt pirmajā USG

Pirmā ultrasonogrāfija ļauj noteikt bērna sirds pukstu biežumu un konstatēt, vai viņš normāli aug. Attēlos var redzēt galviņu, kājas, rokas, dažus orgānus. Detalizētāku kopainu varēs redzēt USG, kura tiks veikta 22. – 23. grūtniecības nedēļā.
Pirmā USG ļauj noteikt, vai tā ir viena augļa vai vairāku augļu grūtniecība. Tas ir īpaši svarīgi, jo jāzina, vai bērniem ir kopēja placenta. Bez tam, topošajai māmiņai ir vairāk laika sagatavoties dzemdībām, bet ārstam - izlemt kā plānot grūtniecības un dzemdību norisi.

Kā norit USG procedūra

Procedūras ilguma ir 5 – 10 minūtes. Pēc 11. nedēļas tā tiek veikta uz vēdera ārējās sienas, pie tam sievietei ir jābūt pilnam urīnpūslim. Ja topošajai māmiņai ir palielināts svars vai ja dzemde ir novietota pārāk dziļi iegurnī, sievietei var piedāvāt transvaginālo USG , jo tā var nokļūt tuvāk auglim. Uz šo procedūru sievietei nav jāierodas ar pilnu urīnpūsli, un nav jāpacieš nekādas neērtības.

Kas var kļūt par iemeslu, lai veiktu USG līdz 10. grūtniecības nedēļai

Dažu rādītāju dēļ sievietēm USG jāveic jau agrāk par 11. grūtniecības nedēļu, pie tam to nākas darīt vairākkārt. Pirmajos trijos grūtniecības mēnešos ultrasonogrāfiju var nozīmēt lai precizētu grūtniecības iestāšanās laiku, ja sievietei bijis neregulārs ikmēneša cikls.
Bez tam, tik agrā grūtniecības laikā USG nozīmē, ja ir aizdomas par šādiem patoloģiskiem stāvokļiem:

  • dzemdību orgānu attīstības anomāliju;
  • aizdomas par audzēja iespējamību;
  • ārpusdzemdes grūtniecība;
  • paaugstināts dzemdes tonuss;
  • spontānā aborta iespējamība;
  • asiņaini izdalījumu, sāpes vēdera lejasdaļā u.c.

Patoloģiju laicīga diagnosticēšana dod iespēju sniegt pacientei nepieciešamo palīdzību un izvairīties no sarežģījumiem turpmāk. Tieši tāpēc ir svarīgi zināt, kurā grūtniecības nedēļā parasti tiek veikta USG un kādos gadījumos to nepieciešams veikt ātrāk.
USG izmeklēšana nav galvenā grūtniecības diagnostikas metode, jo pašu grūtniecības iestāšanās faktu var noteikt ar daudz lētākām un vienkāršākām metodēm. Vēl viens svarīgs moments, kas jāņem vērā – neskatoties uz to, ka procedūra ir absolūti droša, agrīnā grūtniecības periodā to iesaka veikt tikai nepieciešamības gadījumā. Patlaban nav nekādu pierādījumu, ka ultrasonogrāfija negatīvi ietekmē mati un bērnu. Tomēr nevajadzētu veikt atkārtotas USG pārbaudes vairāk, kā tas ir nepieciešams.
Ļoti svarīgi, lai pacientei būt saglabāti visu veikto USG dati. Tas dos ārstam iespēju novērtēt grūtniecības norisi, augļa augšanas un attīstības dinamiku un laicīgi pamanīt iespējamās novirzes un patoloģijas.
Šo procedūru drīkst veikt tikai speciālists, kas labi pārzina savu jomu. Pārliecinājies, ka ar mazuli viss ir kārtībā, ārsts ar prieku parādīs arī māmiņai viņas mazulīti – tā rociņas, kājiņas un pat sīciņos pirkstiņus.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!