Kā vecāki sabojā savu bērnu redzi (oftalmologa viedoklis)

Kā vecāki sabojā savu bērnu redzi (oftalmologa viedoklis)

Ar kādiem ieradumiem vecāki neapzināti bojā savu bērnu redzi un kā savlaicīgi pamanīt iespējamās problēmas. Acis tiek dēvētas par ‘’smadzeņu daļu, kas izcelta perifērijā’’. Jo tās nodod visu ārēji uztverto attēlu smadzenēm. Apmēram 40% mūsu smadzeņu garozas atbild tieši par redzi. Pateicoties tām, mēs atšķiram krāsu, formu, lielumu, attālumu, virzienu, saturu, miera stāvokli un kustību. Protams, acis ir svarīgas jebkurā vecumā. Taču bērnībā tām ir īpaša nozīme, tās palīdz bērnam iepazīt pasauli.

Starp faktoriem, kas negatīvi iespaido redzi, ir iedzimtība, saslimšanas, nepareizs dienas režīms, liela slodze acīm. Tomēr daļu vainas par bērnu slikto redzi, precīzāk, par savām netiešajām kļūdām, ir jāuzņemas vecākiem.

1.Neierašanās uz profilaktisko apskati pie oftalmologa

Atšķirībā no daudzām veselības problēmām, redzes pasliktināšanos nevar tik viegli pamanīt no malas. Arī bērns to var nesajust, jo process ir pakāpenisks, vai arī sliktāka kļūst redze tikai vienai acij. Bet dažas saslimšanas sākumā noris vispār bez simptomiem. To visu laikus pamanīt var tikai kompetents speciālists. Turklāt vairums acu problēmu vislabāk padodas ārstēšanai tieši sākotnējā etapā. Protams, vēl labāk būtu nepieļaut to rašanos, ko var veicināt savlaicīgi oftalmologa apmeklējumi.

Ieteicams apmeklēt oftalmologu katru gadu līdz skolas vecumam, bet, uzsākot mācības, - reizi pusgadā.

Tas, protams, nedod simtprocentīgu garantiju pret acu saslimšanām. Ja vienam no vecākiem ir problēmas ar redzi, tad ir 50% iespējamība, ka tādas būs arī bērnam. Bet, ja tādas ir gan mātei, gan tēvam, tad šāda iespējamība ir jau 80%. Tādēļ ir svarīgi pamanīt redzes pasliktināšanos jau sākotnējā etapā, lai novērstu problēmu.

2.Vecāku mērķis ir agrīna bērna attīstība

Šobrīd viens no sabiedrības trendiem ir maksimāli agrīna bērna iesaistīšana apmācību procesā. Vecāki sāk patstāvīgi nodarboties ar bērnu, nolīgst privātskolotājus dažkārt vēl pirms bērnudārza. Jā, saprātīgās robežās tajā nav nekā peļama, taču ir jāzina mērs. 3-4 gadu vecumā redzes sistēma vēl atrodas veidošanās stadijā, un šajā vecumā pārmērīga slodze var negatīvi ietekmēt acu veselību turpmāk. Nevajag censties mazo bērnu nodarbināt katru brīvu brīdi, viņam ir vajadzīga atpūta. Kādu dienu nodarbības var vispār izlaist.

3.Mācības bez pārtraukumiem

Ja vecāki neļauj bērnam piecelties no galda, kamēr viņš nebūs izpildījis mājas darbus, tad viņi nevis radina viņu pie disciplīnas un strādīguma, bet bojā bērna redzi. Pārtraukums ļaus atpūsties acīm un pašam bērnam, tas būtu jādara ik pēc 40 minūtēm. Un šajā laikā nevajag ļaut bērnam sēsties pie datora vai planšetes, labāk būtu pavingrot vai doties nelielā pastaigā.

4.Viedierīces kā līdzeklis bērna nomierināšanai vai nodarbināšanai

Protams, vecākiem dažreiz gribas, lai bērns vienkārši pasēž mierā, un viņam, turklāt, patīk spēlēties ar kādu viedierīci. Slikta nekā tajā nav, taču vajadzētu ierobežot laiku, ko bērns pavada telefonā vai planšetē: 3 gadu vecumā - 15 min. dienā , 5-6 g.v. - 20 min., 15-16 g.v. - 60-90 min. Un priekšroku labāk dot datoram, jo tam ir liels ekrāns, kuru var novietot 35-40 cm attālumā no acīm. Citādi ilgstoša slodze acīm novedīs pie nepareizas redzes veidošanās.

5.Patstāvīgi iegādātas pārtikas piedevas un acu trenažieri

Bieži vien vecāki problēmas ar bērna redzi cenšas risināt patstāvīgi, piebarojot viņu ar visādiem vitamīniem, pārtikas piedevām un veselīgu ēdienu. Daži iet pat vēl tālāk, pērkot dažādus acu trenažierus, brilles ar caurumiņiem un mācoties dažādus vingrinājumus. Tomēr parasti tā ir tukša naudas un spēku, bet galvenais, laika tērēšana. Pamanījāt bērnam redzes pasliktināšanos? Skriešus pie ārsta! Tikai viņš spēs sastādīt pareizu ārstēšanas programmu un apturēt procesu vai koriģēt to. Mūsdienu oftalmoloģijā to var izdarīt ar medikamentozās, aparātu ārstēšanas vai ar lāzerkorekcijas palīdzību.

5 redzes pasliktināšanās pazīmes

Kamēr bērns ir mazs, visa atbildība par viņa veselību, tostarp arī redzi, gulstas uz vecākiem. Tādēļ ir ļoti svarīgi nepieļaut visas augstākminētās kļūdas bērna audzināšanā. Lūk, dažas netiešas pazīmes, kas norāda uz redzes pasliktināšanos:

  • pārāk tuva sēdēšana pie televizora vai viedierīces pietuvināšana sejai;
  • stipra noliekšanās pie burtnīcas vai grāmatas;
  • bērns bieži mirkšķina acis, berzē tās ar rokām;
  • slikti redz tālumā, samiedz acis, skatoties ārā vai aplūkojot kādu priekšmetu;
  • rokraksts kļūst sliktāks, burti tiek rakstīti lielāki un neprecīzāki.

Ja vecāki ķersies pie savu kļūdu labošanas un atteiksies no kaitīgajiem stereotipiem, tad drīzumā, iespējams, mēs novērosim tuvredzības epidēmijas samazināšanos.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!