Kā vecāki ietekmē bērnu attiecības ar pretējo dzimumu
Vecāku ietekme pavada mūs visu dzīvi, liekot atkal un atkal izdzīvot jau zināmus scenārijus. Kāpēc memmes dēliņi nereti uzsāk attiecības ar tētuka meitiņām, un kāpēc gan vientuļās mātes bērni nevar nodibināt paši savu ģimeni? Psihologu praksēs nereti tiek risinātas attiecību problēmas ar pretējo dzimumu. Ar tām saskaras dažādu vecumu un abu dzimumu pārstāvji. Iemesli ir vairāki, un gandrīz visi nāk no bērnības. Vīrieša un sievietes attiecībās lielu lomu spēlē tas, kādas attiecības ir valdījušas vecāku starpā.
Kā vecāki ir ietekmējuši jūsu attiecības ar pretējo dzimumu?
Nevar nenovērtēt vecāku ietekmi, kas kā gaismas stars pavada jūs visu dzīvi, liekot atkal un atkal izspēlēt jau ierastu scenāriju. Pavisam atbrīvoties no ģimenes vēstures nav iespējams, bet ar to ir iespējams samierināties, apzināt un kā nākas apstrādāt. Tikai tādā gadījumā jums izdosies iet savu ceļu. Un bez pieredzējuša psihologa palīdzības to izdarīt būs ļoti grūti.
Mātes ietekme
Māte ir visa sākums, viņa apriori nevar būt slikta vai laba, viņa ir MĀTE un viss. Pat ja psiholoģiski viņa neapzināti kaitē savam bērnam, tad tās ir sekas viņas ģimenes vēstures negatīvajai ietekmei, kas seko no pašas bērnības. Māte, kas pārāk bieži atstājusi bērnu citu radinieku aprūpē, pārāk agri aizvedusi uz bērnudārzu vai pārsvarā bijusi nodarbināta ar savām darīšanām, veidojusi savu karjeru, nodarbojusies ar saviem hobijiem, kas atņēmuši pārāk daudz laika; māte, kas nav bijusi konsekventa audzināšanā – tad pārāk maiga, tad pārāk asa, var radīt bērnam tādu dzīvi, kas būs sadalīta melnajā un baltajā.
Pieaugušajā dzīvē tas ir pārvērties par nebeidzamām galējībām un uz stereotipiem balstītās attiecībās ar pretējo dzimumu – iesākumā mīla līdz bezprātam, tad tāds pats naids, iesākumā uzskatīt viņa/viņas dīvainības par mīļām un nevainīgām, tad ierindot tās kaitīgo ieradumu sarakstā. Ar tādu stereotipisku domāšanu veselīgas attiecības izveidot nav iespējams.
No ģimenes, kurā bērns bieži tika iesaistīts mātes un tēva attiecību noskaidrošanā, kurā viņam bija jāveic arbitra loma, iznāk cilvēki ar nievājošu un noliedzošu attieksmi pret sevi. Viņiem citu dzīve ir daudz svarīgāka par savējo. Vientuļās mātes bērni, kuri ir redzējuši un zina, cik viņai ir bijis grūti, nevar izveidot savu ģimeni, jo jūtās vainīgi mātes priekšā. Meitenes veido attiecība ar tādiem vīriešiem, kas neko labu viņām nedos, bet puiši, kuri ir apveltīti ar lielu toleranci pret sieviešu ciešanām, meklē tādas sievietes, kas izraisa viņos žēlumu, un pēc tam visu dzīvi cieš no mīlestības trūkuma.
Tēva ietekme
meitas-dzive" onclick="gtag('event', 'CrossLink', {'event_category': 'click', 'event_label': 'Tēvs'});">Tēvs ir ģimenes pamats, tās normas un noteikumi. No tā, kā tiek veidotas tēva – meitas attiecības būs atkarīgs tas, kā viņa nākotnē veidos attiecības ar pretējo dzimumu. Dēli, kļūdami pieauguši dažās situācijās uzvedās tieši tāpat kā meitas-dzive" onclick="gtag('event', 'CrossLink', {'event_category': 'click', 'event_label': 'tēvs'});">tēvs, arī attiecību veidošanā ar sievietēm.
Mūsdienu psiholoģijā izšķir trīs tēva negatīvās ietekmes tipus, kas atstāj ietekmi uz pretējo dzimumu:
meitas-dzive" onclick="gtag('event', 'CrossLink', {'event_category': 'click', 'event_label': 'Tēvs'});">Tēvs bieži darījis pāri – aizvainojis, sodījis, bijis cietsirdīgs. Tādu tēvu meitas par saviem dzīvesbiedriem izvēlas spēcīgus un skarbus vīriešus, kas ir spējīgi aizvainot, savukārt, dēli vai nu spēj darīt pāri citiem, vai arī, gluži otrādi, ļoti baidās nejauši kādu aizvainot. Šādu galējību cilvēki nav spējīgi veidot veselīgas attiecības.
meitas-dzive" onclick="gtag('event', 'CrossLink', {'event_category': 'click', 'event_label': 'Tēvs'});">Tēvs veltījis maz laika bērnu audzināšanai, nav rotaļājies ar viņiem, bijis vēss un skops savu emociju izrādīšanā. Tādu tēvu meitas iemīlas vai nu vienaldzīgos, vai jau precētos vīriešos, ar visiem spēkiem cenšoties iegūt viņu pretmīlu. Dēli, savukārt, ir tikpat vēsi savās emocijās un viņiem pateikt “es tevi mīlu”, nozīmē izrādīt vājumu.
Tēvam bijusi vēl viena ģimene, vai viņš ir bijis pārāk aizņemts darbā. Tādu tēvu meitas morāli ir gatavas kļūt par mīļākajām, pieņem attiecības no attāluma un laulības ar “ciemiņu ģimenē”. Dēli labākajā gadījumā iet pretējo ceļu – kļūst par uzticīgiem vīriem un labiem tēviem, bet sliktākajā – par plejbojiem, uztverot attiecības ar pretējo dzimumu kā izklaidi.
Un nobeigumā: tētuka meitiņas nereti uzsāk attiecības ar memmes dēliņiem. Kādu laiku viņi ļoti organiski papildina viens otru, bet pēc tam viņu starpā rodas izteikta nepatika un vienaldzība, kas noved pie loģiska rezultāta – šķiršanās.
Veidot stipras un veselīgas attiecības un atbrīvoties no vecāku negatīvās ietekmes vajadzētu pieredzējuša psihologa vadībā, kurš palīdzēs jums izstrādāt individuālu atveseļošanās programmu.
LAI VEICAS!