Kā kopt orhidejas? Būsi pārsteigts par rezultātu
Jo labāk kopsi iegādāto orhideju, jo tā ilgāk ziedēs. Šis augs ar savu ziedēšanu spējīgs priecēt vairākas reizes gadā. Orhideja pie mums tika ievesta no tropiskās joslas. Tāpēc līdz šim brīdim tā aug nevis augsnē, bet gan speciālā substrātā, kas pēc sastāva ir līdzīgs orhideju dabiskā tropu sastāva augsnei.
Sekojot šiem orhideju kopšanas noteikumiem, tās jūs priecēs ar savu ziedēšanu gandrīz visa gada garumā.
Nosakiet auga vecumu
Orhidejas zied vecumā no pusotra līdz trijiem gadiem, atkarībā no šķirnes. Ziedēt gatavam augam jābūt 5 – 8 lapām. Ja to ir mazāk, tātad augs vēl ir par mazu un nevajag to stimulēt un gaidīt priekšlaicīgu ziedēšanu.
Sekojiet auga saknēm
Augšējie zaļie orhidejas dzinumi, kas pēc izskata atgādina saknes nav jāapsedz ar substrātu. Tiem ir nozīmīga loma fotosintēzē un tāpēc tie kļūst zaļi. Tas ir normāli. Arī pašām saknēm ir nepieciešama saules gaisma un gaiss, tāpēc tās ar substrātu ir jāievieto caurspīdīgā, nevis keramiskā podā ar pietiekami daudzām drenāžas atverēm.
Nemainiet orhideju atrašanās vietu
Katra, pat visnenozīmīgākā vietas un gaismas maiņa orhidejām rada milzīgu stresu. Ja tomēr augs ir jāpārvieto, labāk to darīt lakā starp ziedēšanām.
Rūpējieties par apgaismojumu
Izvietojiet orhidejas dzīvokļa saulainajā pusē, bet ne tiešu saules staru ietekmē. Centieties, lai vietā, kur atrodas orhidejas, neveidotos ēna. Varat izmantot fitolampu, kas izstaros gaismu, bet nesausinās gaisu apkārt augam un nepārkarsēs to.
Laistiet pareizi
Ziedēšanas laikā – reizi 10 – 12 dienās. Dabiskā vidē orhideju sēklas nobriest sausā laikā un izlido pat vairāku kilometru attālumā. Ja radīt apstākļus, kas ir tuvi dabiskajam un retāk laistīt laikā starp ziedēšanām, tad orhidejas ziedēs biežāk.
Sekojiet temperatūrai
Orhidejām ļoti kaitīga ir temperatūras maiņa. Tās labi zied, ja nakts temperatūra no dienas temperatūras neatšķiras vairāk kā par 4 - grādiem. Vasarā orhidejas varat turēt uz balkona, ziemā – radiatoru tuvumā.
Neaizmirstiet par mēslojumu
Lai orhidejas labāk attīstītos un ziedētu, tām nepieciešama piebarošana. Vēlams izmantot kālija un fosfora mēslojumu. Nevajadzētu iegādāties piebarojumu, kas veidots uz azota bāzes – tas aizkavēs ziedkopu veidošanos.
Uzturiet nepieciešamo gaisa mitrumu
Augam nepatīk sauss gaiss, jo tā dzimtene taču ir tropi. Nevēdinātā telpā tas var pārtraukt savu attīstību un nokalst. Lai sasniegtu nepieciešamo gaisa mitrumu, novietojiet blakus orhidejai bļodu ar ūdeni, bet karstās dienās aprasiniet to. Kad vēdiniet telpas, sekojiet, lai nebūtu caurvēja.
Pārstādiet augu
Ja saknes ieaugušas drenāžas atverēs vai grunts pēc apliešanas ļoti ātri izžūst, orhideja ir jāpārstāda jaunā substrātā. Vēlams to darīt laikā starp ziedēšanām. Jauns, ar barības vielām bagāts substrāts, atgriezīs augu pie dzīvības.