Kā izaudzēt gurķus zem klajas debess

Kā izaudzēt gurķus zem klajas debess

Runā, ka pārtikā gurķus cilvēki sākuši lietot jau 6 tūkstošus gadu atpakaļ Indijas un Ķīnas subtropu rajonos. Vēlāk gurķi atceļojuši arī uz Eiropu. Daudzi ceļotāji no Rietumeiropas ir bijuši izbrīnīti, ka slāvu zemēs gurķi audzēti visur un milzīgos daudzumos.

Arī mūsu virtuvē gurķis mūsdienās ieņem īpašu vietu. Un, ja cilvēkam ir dārzs, tad tajā noteikti aug gurķi. Par to nav jābrīnās, jo šis dārzenis ir garšīgs gan svaigā veidā, gan sālīts, marinēts, skābēts un konservēts. Bez gurķiem vispār ir ļoti grūti iedomāties vasaras sezonu. Šodien pastāstīsim jums par kādu īpašu gurķu stādīšanas veidu. Gurķu audzēšana zem klajas debess atbrīvo no liekām problēmām un ir iespējams iegūt ievērojamu ražu pat nelielā mazdārziņā.

Daudzi audzē gurķus augsnē, kas bagātināta ar mēslojumu un kūdru. Jā, tas viss gurķiem patīk. Bet ir vēl kāds paņēmiens - gurķu audzēšanā izmantot nātres un ceļmallapas. Pietiekami pievienot šo divu augu maisījumu katrā bedrītē, kurā liksiet stādiņu, lai gurķi justos patiešām mīlēti un loloti. Nātres satur milzum daudz makro un mikro elementus, kas veido labvēlīgu vidi gurķu augšanai. Kas attiecās uz ceļmallapām, tās ir bagātas ar kāliju, kas palīdz gurķim vairot savus augļus un padara tos garšīgākus. Jāatceras, ka ceļmallapas jāņem bez saknītēm.

Abi augi iepriekš jāsasmalcina. To var izdarīt ar dārza šķērēm, cirvīti vai kādu citu asu instrumentu. Sakapātie augi zemē sāks rūgt un atdos gurķiem gan savu siltumu, gan visas labās vielas. Katrā izraktajā bedrītē ieliekat pa saujai sakapātu nātru un ceļmallapu. Ar šādu bagātinātāju varēsiet iztikt bez jebkādas ķīmijas, tātad gurķīši izaugs ekoloģiski tīri. Tas ir pat labāk par jebkuru dzīvnieku mēslojumu, jo arī tos mūsdienās dažreiz baro ar dažādām neveselīgām piedevām. Tad bedrītes pamatīgi jāaplaista. Liekam stādiņus bedrītēs un apberam saknes ar zemi. Tad atkal aplejam stādiņus ar siltu ūdeni, lai visas tukšās vietas aizpildītos ar zemi.

Atliek tikai aplikt gurķus ar krietnu kārtu siena – nomulčēt. Mēs izmantojām pirkto sienu, kas domāts grauzējiem, bet varat izmantot jebkuru jums pieejamo. Tas palīdzēs augsnei saglabāt nepieciešamo mitruma daudzumu. Un zem mulčas vairosies tārpi un dažādi citi augiem nepieciešamie mikroorganismi. Gurķi pie mums ir ļoti iecienīti, tas ir neapšaubāms fakts. Atliek noskaidrot, kas patīk pašiem gurķiem. Jo ir dažas svarīgas nianses, kas jāņem vērā, audzējot gurķus.

Gurķiem patīk siltums

Gurķus jāstāda, kas salnas jau palikušas pagātnē un augsnes augšējās kārtas temperatūra sasilusi līdz +14 grādiem. Aukstā augsnē gurķi vienkārši neizdzīvos. Bet optimālā gaisa temperatūra nedrīkst pārsniegt +28 grādus. Optimālais gurķu daudzums – 5 – 7 krūmi uz kvadrātmetru, jo augiem ir nepieciešama saules gaisma un vēdināšana.

Gurķiem patīk laba barošana

Pirms gurķu stādīšanas augsnei ir jābūt jau iepriekš bagātinātai. Var izmantot vistu vai govs mēslus, speciālos mēslojumus vai nātres un ceļmallapas, kā aprakstīts augstāk.

Gurķiem patīk, ja ir daudz mitruma

Gurķu sakņu sistēmai ir nepieciešams liels daudzums mitruma. Pretējā gadījumā augi sāk palikt tumši, to augšana palēninās un paši gurķi kļūst rūgti.

Gurķu audzēšana mājas apstākļos ir darbietilpīgs un sarežģīts process. Bet kad cienājies ar paša izaudzēto kraukšķīgo gurķīti, tad saproti - tas ir bijis katras sviedru lāses vērts!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!