Kā atbrīvoties no kurmjiem ar visparastākās trīslitru burkas palīdzību.

Kā atbrīvoties no kurmjiem ar visparastākās trīslitru burkas palīdzību.

Katru gadu, sākoties dārza sezonai, kurmjiem atkal un atkal tiek pieteikts karš, liekot nāvējošus slazdus. Taču pastāv arī cita, humānāka alternatīva – noķert kurmi ar stikla burkas palīdzību. Un nogalināt noķerto kaitnieku nebūt nav obligāti! Bet tajā, ka jums tas izdosies, esam pilnīgi pārliecināti.
Mazdārziņu īpašnieki ļoti labi zina, ka kurmis dārzā tā ir īsta nelaime. Šis mazais zvēriņš nepārtraukti irdina augsni un izrakņā dārzu. Kurmja aktīvās darbības rezultātā augsne zaudē savas īpašības. Arī zāliens izskatās ļoti neglīti ar kurmja izrakņātajiem zemes pauguriņiem. Jāsaka gan, ka kurmja darbībai ir arī pozitīvās puses – tas iznīcina dažādus kukaiņus un kaitēkļus.

Lai pēc iespējas efektīvāk izmantotu mūsu piedāvāto ķeršanas metodi, pretinieks ir jāiepazīst. Lūk, daži interesanti fakti par kurmi, kas jums varēt būt noderīgi:

  • Kurmis bez barības nevar izdzīvot ilgāk par 12 – 18 stundām.
  • Nav piemērots dzīvei nebrīvē.
  • Veido lietus tārpu krājumus speciālā “noliktavā”. Dažreiz to daudzums sasniedz pat 2 kg.
  • Dzīvo īpašā ritmā: 4 stundas guļ, 4 stundas ir nomodā.
  • Stundas laikā spēj izrakt 3 metrus garu alu.
  • Neiet ziemas guļā un rok alas arī ziemā.
  • Vairošanās perioda – aprīlis – maijs.
  • Viena kurmja teritorija var sasniegt pat 4 futbola laukumus!!!
  • Ļoti daudz dzer, tāpēc viena eja noteikti ved uz dīķi, grāvi vai kādu citu ūdens tilpni.

Tagad pastāstīsim, kā izveidot slazdu kurmim no visparastākās trīslitru burkas.

Pirmais solis. Sagatavojiet burku

Kurmja ķeršanai noderēs trīslitru stikla burka. Tā ir pietiekami dziļa un kurmis nevarēs izkļūt ārā, jo tā ir slidena. Tāda slazda izmantošana palīdzēs jums saglabāt savu ražu un nenodarīs pāri zvēriņam. Burkai jābūt tīrai, neieplēstai, bez ēdiena atliekām vai jel kādas ķīmijas paliekām. Burkas vietā varat izmantot spaini vai rūpīgi nogrieztu pieclitru plastmasas pudeli.

Otrais solis. Izrociet bedri

Sākumā jāatrod svaigi rakta kurmja ala, kur arī liksiet savu slazdu. Tas nav grūti izdarāms: apskatiet zemes pauguriņu savā dārzā. Pataustiet augsni. Nelielā dziļumā jūs atradīsiet eju, kuru kurmis izmanto barības meklēšanai. Pārvietojoties pa šo eju, kurmis laiku pa laikam izgrūž zemi uz āru, lai būtu vieglāk līst uz priekšu, tādā veidā atstājot šīs augsnes atzīmes. Tad tieši pa kurmja ejas līniju izrokat bedri, vismaz 30 cm dziļumā, tā, lai tajā var ielikt burku. Kurmji laiku pa laikam izmanto savas iepriekš izraktā alas, tāpēc varat neuztraukties – viņš noteikti atgriezīsies un iekritīs slazdā!

Trešais solis. Ieliekat burku vajadzīgajā vietā

Ieliekat burku izraktajā bedrē tā, lai burkas augšējā daļa būtu vienā līmenī ar ejas apakšu. Mazliet pielīdziniet zemi, lai kurmis neko nenojaustu. Aplūkojiet, kā tas izskatās attēlā.

Bet tā slazds izskatā realitātē.

Ja vēlaties, lai kurmis paliktu dzīvs, ieliekat burkā dažus tārpus. Tie kalpos arī kā kurmja pievilinātāji. Pa virsu burkai uzliekat blīvu audumu, dēļa vai finiera gabalu, lai kurmja ala būt pilnībā tumša un neatbaidītu dzīvnieku ar spožo gaismu.

Burka jāierok tieši kurmja ejā, nevis zemes pauguriņā!
Lienot pa savu pazemes eju, kurmis nepamanīs caurumu un nokļūs tieši slazdā. Ārā saviem spēkiem viņš netiks. Daudzus mazdārziņu īpašniekus uztrauc jautājums, kā noķert kurmi īsā laika periodā. Šim nolūkam izvietojiet vairākas burkas dažādās dārza vietās. Bet atceraties par kurmja aktivitātes cikliem – iespējams, būs vajadzīga pacietība un mazliet vairāk laika.
“Medību” laikā periodiski pārbaudiet burkas, ja vēlaties, lai kurmis paliek dzīvs. Atcerieties, ka bez barības kurmis var aiziet bojā ļoti ātri.
Vienā burkā var nokļūt pat vairāki kurmji, peles un citi nelieli dzīvnieciņi.

Ko darīt ar noķerto kurmi?

Iespējams, jau pēc dažām stundām jūsu slazdā nokļūs pirmais upuris. Ja cīņa ar kurmjiem jūsu dārzā ir bijusi ilga un nogurdinoša, pilnīgi dabiski, ka pirmajā brīdī jūs vēlēsieties iznīcināt mazo kaitnieku. Bet ja vēl esat spējīgs piedot viņam tā grēkus un būt mierā ar kurmja būtību, un nepavisam nevēlaties atņemt dzīvību tik brīnumainai radībai – aizvediet zvēriņu patālāk no apdzīvotām vietām un izlaidiet mežā vai pļavā.
Ķerot kurmjus vienmēr velkat biezus gumijas cimdus, lai zvēriņš jūs nesavainotu.
Un neiesakām aiznest kurmi uz kaimiņu mazdārziņu, jo tas var atgriezties “dzimtajās vietās” pa sev jau zināmām takām.

Kurmja ķeršanas ar burku plusi un mīnusi

Kā jau ikvienai metodei, arī šai ir savas priekšrocības un trūkumi. Aplūkosim tos.

Priekšrocības
  • Lētas izmaksas. Stikla trīslitru burka, auduma gabals, lāpsta, koka dēlis vai finiera gabals atradīsies ikviena sevi cienoša dārza īpašnieka krājumos, nebūs pat uz veikalu jāiet.
  • Humāna pieeja. Kurmis paliks dzīvs (izņēmums, ja ilgi būs bijis burkā bez barības).
  • Ērti. Burkas uzstādīšana neaizņems daudz laika, vienu slazdu var lietot vairākkārt.
  • Ekoloģiski un droši. Nenodara kaitējumu kurmim, mājdzīvniekiem un augiem (atšķirībā no piemēram, dažādām indēm).
  • Trūkumi
  • Uz neilgu laiku samazina kurmju skaitu dārzā. Ja neķersiet tos regulāri, kaitnieki var turpināt vairoties.
  • Jābūt pietiekami veiklam, lai sameklētu eju un pareizi uzstādītu burku.
  • Ja izvēlēta veca eja, slazdā nokļūs tikai sīkie grauzēji.
  • Dažāda veida slazdi nedos garantiju, ka kurmis liks jūs mierā, tāpēc iesakām pamēģināt šo humāno un diezgan efektīvo metodi. Tā neatņems pārāk daudz laika, un dos jums iespēju izķert kurmjus, kas dzīvo jūsu dārzā.
  • Ceram, ka nežēlīgā cīņa ar kurmjiem kļūs par pagātni un šī metode dos iespēju tuvināties dabai. Padalieties komentāros, cik kurmju jums izdevās noķert. Lai veiksmīgas “medības”!
  • Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

    Pievienojies domubiedriem!