Delete mūsu smadzenēm: kā atrast liekās atmiņas izdzēšanas pogu?

Delete mūsu smadzenēm:  kā atrast liekās atmiņas izdzēšanas pogu?

strong>Kā jau visiem no bērnības ir zināms: ‘’Atkārtošana - zināšanu māte”. Tas, bez šaubām, ir tiesa. Ja ņemam, piemēram, kāda mūzikas instrumenta spēlēšanu, svešvalodu apgūšanu vai žonglēšanas triku izpildīšanu, tad būs grūti apstrīdēt apgalvojumu, ka daudzkārtēji treniņi ļauj gūt stabilu pieredzi un vajadzīgās prasmes, kas stingri nostiprinās mūsu smadzenēs. Zinātnieki šo īpatnību ir atklājuši jau sen.

Apbrīnojama likumsakarība. Pēdējos gados zinātniskie pētījumi ir ļāvuši atklāt šī apgalvojuma otro daļu: lai kaut ko patiesi labi iemācītos, vispirms ir jāprot labi aizmirst. Lai cik arī dīvaini tas skanētu, bet pie aizmiršanas, .i., veco neironu savienojumu sabrukšanas, mēs ļaujam savām smadzenēm iegaumēt svaigu informāciju un iespējas. Zinātniskajā vidē šo procesu dēvē par sinaptisko atzarošanu.

Miega īpašā nozīme

Katram kaut reizi dzīvē ir bijusi sajūta, ka galva ir nepielūdzami piebāzta. Sevišķi bieži tas notiek, apgūstot jaunu informāciju. Zinātnieki ir vienisprātis, ka tas tieši tā arī notiek. Kad mēs uzņemam jaunu informāciju, smadzenes veido jaunus neironu savienojumus, taču tie nav izturīgi un ilgtspējīgi. Pēc kaut kāda laika smadzenēm vienkārši būs nepieciešams tos nogriezt, lai radītu jaunus, efektīvākus un tiešākus savienojumus. Šis process notiek, kamēr cilvēks guļ. Šajā laikā mūsu smadzeņu šūnas pilda dienas laikā iegūtās informācijas saspiešanas funkciju, pat līdz 60%. Saspiežot dienā iegūto datu apjomu, galvas smadzenes dod vietu gliālajām šūnām, kuras tad arī nogriež liekās, nevajadzīgās sinapses. Katram no mums noteikti ir pazīstama sajūta, kad no rīta mēs pieceļamies ar svaigu un skaidru galvu. Šis arī ir viens no labākajiem sinaptiskās atzarošanas piemēriem. Šo procesu nosacīti var salīdzināt ar datora diska defragmentēšanu.

Kā to kontrolēt?

Daudziem rodas interesants jautājums - kā notiek kontrole, un kā šūnas saprot, ko drīkst izdzēst, un kas ir jāsaglabā. Šis ir viens no apbrīnojamākajiem faktiem - sinaptiskie savienojumi uz izdzēšanu nosūta tās šūnas, kuras mēs neizmantojam, bet vajadzīgās, tieši pretēji, saņem papildus gādību. Tāpēc ir ļoti svarīgi pareizi sekot visām savām pārdomām, kas rodas galvā. Ja tiek patērēts ļoti daudz laika interneta forumu pētīšanai, kas veltīti kaut kādām spēlītēm vai citiem niekiem, un nepietiekoša uzmanība pievērsta noderīgai informācijai, nebūs grūti uzminēt, tieši kādas sinapses tiks atceltas un izdzēstas. Gadījumā, ja ikdienas dzīvē jūs esiet daudz konfliktējuši, nevajadzētu tērēt daudz laika, kaļot atriebības plānus sāncensim. Ar šādu pieeju jūs variet kļūt par sinaptisko megazvaigzni, taču ne tuvu par labu darbinieku vai cilvēku. Vienmēr atcerieties, ka uzvar tie savienojumi, kuri jums nozīmē vairāk, uz kuriem jūs vairāk esiet koncentrēti.

Ko tas var dot ?

Jūs burtiski variet konstruēt paši savas smadzenes, kad pieņemiet lēmumu, to, kam vajadzētu pievērst daudz vairāk uzmanības, bet kas ir gluži nesvarīgs. Protams, visu galvas smadzenēs notiekošo procesu nav iespējams kontrolēt. Dienas gaitā ar jums var atgadīties dažādas patīkamas un nepatīkamas situācijas, un tomēr, ir taču iespējams kontrolēt savu uzvedību un atbildes reakciju uz notiekošo.

Precīzāk sakot, vārda tiešā nozīmē var nodalīt to, kam nepievērst uzmanību, līdz ar to radot pareizos neironu savienojumus. Fokusēties vajadzētu nevis uz to, kas traucē un kaitina, bet gan uz to, kas ir noderīgs un informatīvs. Tādēļ nepiepildāmas fantāzijas noteikti vajadzētu aizstāt ar jogu vai meditāciju, atbrīvot savu prātu no liekiem sārņiem un noskaņoties uz pozitīviem brīžiem, tiecoties uz sevis pilnveidošanu, attīstību un personības izaugsmi ik dienu.

emāciet sevi vienkārši nedomāt par bezjēdzīgo, nevajadzīgo un slikto

Tas tikai pirmajā mirklī liekas ļoti sarežģīti, taču, ja padomājam, tad tam var vienkārši nepiegriezt vērību un jau pēc dažām nedēļām ieraudzīt rezultātu - jūsu atmiņa uzlabosies vairākkārtīgi. Vienkārši pārbaudiet, rezultāts jūs patīkami pārsteigs. Pamēģiniet noskaņot savas smadzenes uz pareizu darbu. Ja tas jums liksies interesanti un noderīgi, iesakiet šo rakstu saviem tuviniekiem un draugiem!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!