Dārzeņu saderība siltumnīcā: kurus augus nedrīkst stādīt kopā

Dārzeņu saderība siltumnīcā:  kurus augus nedrīkst stādīt kopā

Jautājums par racionālu stādāmās platības izmantošanu katru gadu kļūst aktuāls visiem dārzkopjiem, kuri siltumnīcas ierobežotajā platībā cenšas iestādīt pēc iespējas vairāk augu, nekaitējot ražai.

Ko padarīsi, - mūsu klimatiskajā joslā daudzi dārzeņi atklātā augsnē augt un dot ražu negrib! Bet siltumnīca nemaz nav lēts prieks. Tas labi, ja pastāv iespēja turēt divas vai pat trīs. Bet ko darīt, ja jums dārzā ir tikai viena siltumnīca? Izaudzēt taču gribas ne tikai gurķus un tomātus, bet arī piparus, baklažānus un citus siltummīlošus augus.

Tādēļ jautājums par to, ko drīkst un ko nedrīkst stādīt kopā, rodas regulāri. Mēģināsim tikt skaidrībā un rast atbildi.

Vispārīgie dārzeņu saderības noteikumi

Būs vienkāršāk, ja vispirms atcerēsimies, pēc kādiem noteikumiem dārzeņus dobēs vispār saskaņo.

Īsumā šie noteikumi izklausās šādi: blakus drīkst stādīt tos augus, kuriem ir vienādas vai līdzīgas augšanas un kopšanas prasības, taču tajā pat laikā nav vēlams apvienot vienai dzimtai piederošus dārzeņus, jo tiem arī problēmas ir līdzīgas.

Bez tam, ir jāņem vērā savstarpējā pozitīvā vai arī negatīvā ietekme: daži augi spēj pasargāt savus kaimiņus no slimībām un kaitēkļiem, taču ir arī tādi, kas sev blakus necieš nevienu, un nomāc tos augus, kas atrodas līdzās.

Uz siltumnīcu attiecas tie paši noteikumi, kas uz atklātā augsnē augošajiem dārzeņiem. Atšķirība ir vienīgi ierobežotajā sortimentā, kuru ir pieņemts stādīt zem patvēruma. Taču ir nianses…

Vai drīkst apvienot gurķus un tomātus?

Tradicionāli tiek uzskatīts, ka šos augus kopā stādīt nedrīkst. Loģika ir vienkārša un saprotama: gurķiem ir nepieciešams palielināts augsnes un gaisa mitrums, bet tomātiem šādi apstākļi kaitē.

Taču praksē dārzkopji šo noteikumu neievēro - un ievāc lielisku ražu! Lai minimizētu iespējamās problēmas, gurķi un tomāti tiek stādīti atsevišķās dobēs, un augsne tiek kārtīgi mulčēta, lai saglabātu tajā mitrumu. Ideālā variantā - gurķiem tiek iedalīts atsevišķs stūris, kurš tiek ņorobežots no pārējiem dārzeņiem ar pagaidu plēves starpsienu: tas ļauj radīt optimālu mikroklimatu katram augam. Taču vairākums iztiek arī bez tā.

Jā, apstākļi nebūs ideāli ne gurķiem, ne tomātiem, tomēr pareiza kopšana (savlaicīga piebarošana, uzsiešana, stāda formas veidošana un atbilstoša laistīšana) ļauj tos padarīt maksimāli patīkamus gan vieniem, gan otriem.

Vai tomāti un baklažāni ir labi kaimiņi?

Lai arī šie dārzeņi savā starpā ir radinieki, tiek uzskatīts, ka tos nedrīkst stādīt vienā siltumnīcā. Daļēji tas ir tieši tādēļ, ka šie augi pieder vienai dzimtai, un tas nozīmē, ka tie var ciest no vienām un tām pašām slimībām un kaitēkļiem. Tas pats attiecas uz citiem naktssveces dzimtas dārzeņiem - saldajiem pipariem.

Turklāt, neraugoties uz radniecību, šo dārzeņu prasības temperatūras, apgaismojuma, augsnes un gaisa mitruma ziņā arī nedaudz atšķiras. Tiesa gan, atšķirības nav tik lielas, kā gurķiem un tomātiem - bet, kā noskaidrojās, arī tos var savstarpēji samierināt.

Šeit galvenais būtu nodalīt katram savu vietu un gudri izplānot siltumnīcas platību: piemēram, augstos tomātu krūmus vajadzētu novietot tā, lai tie neaizēnotu gaismu mīlošos baklažānus. Bet tālāk viss atkarīgs no kopšanas. Dārzkopju pieredze un prakse rāda, ka tomāti, baklažāni un pipari gluži normāli var sadzīvot vienā siltumnīcā.

Kā petūnijas traucē tomātiem?

Liela daļai siltumnīcu īpašnieku šīs konstrukcijas izmanto ne tikai dārzeņu audzēšanai. Pavasarī brīvo platību aizņem aukstumizturīgo puķu stādi, tostarp petūnijas. It kā varētu likties, ka nekādām problēmām nevajadzētu būt: Petūnija arī ir rados ar tomātiem, baklažāniem un pipariem, un siltumnīcā tie dzīvo nevis vienlaicīgi, bet pēc kārtas. Tomēr problēma pastāv, un visai nopietna.

Kā izrādās, petūniju stādi var pārnēsāt tomātiem bīstamus naktssveces dzimtas vīrusus. Pašas petūnijas no tiem necieš, un arī ārēji nekas neliecina par vīrusu klātbūtni. Tomēr, ja vīruss ir, tas paliks siltumnīcā, un par upuri tam kļūs tomāti. Un, kā zināms, vīrusu saslimšanas tomātiem izārstēt nevar.

Tas nozīmē, ka piemājas siltumnīcā audzēt petūnijas patiešām nedrīkst. Taču ieklausīties šajā padomā vai nē, lemj katrs pats.


Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!