Bērnu savstarpējie kašķi. Ko darīt vecākiem?

Bērnu savstarpējie kašķi. Ko darīt vecākiem?

MAINIET SAVU ATTIEKSMI PRET FIZISKO AGRESIJU!

Galvenais ierocis pret vardarbību, kas jums jāparāda saviem bērniem – ir vārda spēks. Bērnam jāiemācās, ka konfliktsituācijā, kas var pārvērsties vardarbībā, vispirms jācenšas to atrisināt dialoga ceļā. Bērniem jācenšas problēmu risināt konstrukstīvi, neizmantojot fizisku spēku. Un, protams, nesteidzieties bērnus pats sodīt par kautiņu. Tas, maigi izsakoties, izskatās neloģiski. Arī jums pašiem no sodīšanas iespējām būs jāizslēdz vardarbība.

RĀDIET UN MĀCIET NO SAVA PIEMĒRA!

Ir dabiski, ka ikvienam var būt slikta garastāvokļa uzliesmojums, kad labāk ir negadīties ceļā. Svarīgi, ka jūs pats zināt ( vai arī nezināt ) kā kontrolēt savas emocijas. Jo bērni – ir jūsus atspūlgs. Bērnu turpmākā izturēšanās lielā mērā būs atkarīga no emocionālās audzināšanas, kuru viņi saņēma ģimenē. Ja jūs pats pastāvīgi apvainojat citus, sitat savus mājiniekus un metat lietas pret sienu, tad jūs nevarat savam bērnam iemācīt rīkoties savādāk. Jūsu piemērs darbosies daudz spēcīgāk nekā pareizie vārdi un instrukcijas.

RADIET MIERĪGU ATMOSFĒRU SAVĀ ĢIMENĒ!

Kā jau rakstījām, spēja kontrolēt emocijas sākas ar ģimeni. Jums jāiemāca saviem bērniem rīkoties saprātīgi un mierīgi, īpaši konfliktsituācijās. Atgādiniet viņiem, ka, kaut arī cilvēks ir daļa no dzīvnieku pasaules, nevajadzētu rīkoties neracionāli un padoties senajiem instinktiem. Konfliktā ir svarīgi, pirmkārt, identificēt emocijas kas tevi ir sagūstījušas, un, otrkārt, tās savaldīt. Pretējā gadījumā situācija kļūs karsta un nekontrolējama.

PASKAIDROJIET BĒRNAM, KA VIŅŠ NAV PASAULES CENTRS!

Bērniem ir jāsaprot, ka viņiem ne vienmēr ir taisnība un pasaule negriežas ap viņiem. Jums kā vecākiem vajadzētu palīdzēt bērniem saprast, ka viņi ir daļa no kolektīva, kurā katram ir savas gaumes un vēlmes, un tās ir jārespektē. Jūsu mērķis ir, lai bērns saprastu, ka viņa vārdi un vēlmes ne vienmēr kaut ko nozīmē citiem. Tā ir dzīves patiesība, un šī fakta pieņemšana nākotnē viņu glābs no daudzām problēmām. Cieņai pret apkārtējiem vajadzētu atturēt no agresīvas konfrontācijas.

PAREIZA SEKU IZVĒRTĒŠANA.

Pēc jebkādām agresijas izpausmēm bērnam jāredz savas rīcības sekas. Viņam jāsaprot, ka neviens nevēlas draudzēties ar kausli un īslaicīga uzvara pārvērtīsies pilnīgā vientulībā. Jūsu mērķis ir iemācīt bērnam paredzēt sekas pirms cīņas sākuma. Nav svarīgi, cik viņam ir gadu, jo pat vismazākie bērni var nodarīt nopietnu ļaunumu. Pakāpeniski bērns iemācīsies rīkoties konfliktsituācijās, lai nenovestu tās līdz fiziskai vardarbībai.

KOMUNIKĀCIJA – IR ATSLĒGA JEBKURA KONFLIKTA ATRISINĀŠANAI.

Liekas banāli runāt par dialoga nozīmi starp vecākiem un bērniem. Tomēr tas tiešām ir galvenais, lai nodrošinātu, ka jūsu bērns var apgūt svarīgus dzīves noteikumus, tostarp konfliktu risināšanas veidus. Parunājiet ar bērnu, uzklausiet un uzdodiet jautājumus par to, ko viņš jūt. Tas jums ļaus labāk uzzināt pat to, kas viņu satrauc, un sniegs pareizos padomus, kā tikt galā ar viņa problēmām.

VECĀKI – DZĪVES CEĻVEDIS BĒRNIEM!

Vecākiem jāapzinās savas lomas nozīme šajā spēlē. Jūs esat tas, kurš nosaka savus noteikumu, ierobežojumus un taisnīguma principus. Ja jūsu bērns ir vainīgs, sodiet viņu. Bet tajā pašā laikā jums ir jāparāda konsekvence un jādara zināmu bērnam, ka jūs nosodāt viņa rīcību, nevis viņu pašu.

Ja vecāki nespēj kontrolēt bērna uzvedību konfliktā, tad viņi bieži to neiztur un „dzied” pēc bērna stabules. Tas ir saprotams, bet to nekādā gadījumā darīt nedrīkst!!! Jebkura agresija noteikti ir slikta un nosodāma. Ja izrādīsiet elastību attiecībā uz šo jautājumu, bērns izaugs ar nepareiziem priekšstatiem. Viņš uzskatīs, ka agresija ir normāls veids, kā saniegt savus mērķus.

Visi bērni iet cauri šim dzīves etapam, kad kautiņi – ir visparastākā lieta, pat starp brāļiem un māsām. Jūsu ,kā vecāku, uzdevums ir parādīt, kā atrisināt problēmas atbilstoši bērna vecumam. Uzticieties savam instinktam un katru dienu māciet saviem bērniem pārvaldīt savas emocijas. Tā viņi iemācīsies parādīt empātiju, racionālu pieeju, un galu galā izaugs laimīgi!


Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!